خانه / اخبار / سیاسی / سیستم انتخاباتی آمریکا را بشناسید

سیستم انتخاباتی آمریکا را بشناسید

سیستم انتخاباتی آمریکا را بشناسید

خبرگزاری میزان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۸ نوامبر در حالی برگزار شد که «هیلاری کلینتون» نماینده حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نماینده حزب جمهوریخواه، دو رقیب اصلی در این انتخابات به حساب می‌آمدند و در حالی که این دو نفر رقابت سخت و تنگاتنگی با یکدیگر داشتند و بیشتر نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی کلینتون در انتخابات بود اما در نهایت دونالد ترامپ پیروز این انتخابات شد.

///ویژه نوروز///نگاهی به روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۸ نوامبر در حالی برگزار شد که «هیلاری کلینتون» نماینده حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نماینده حزب جمهوریخواه، دو رقیب اصلی در این انتخابات به حساب می‌آمدند و در حالی که این دو نفر رقابت سخت و تنگاتنگی با یکدیگر داشتند و بیشتر نظرسنجی‌ها حاکی از پیروزی کلینتون در انتخابات بود اما در نهایت دونالد ترامپ پیروز این انتخابات شد.
نظام انتخاباتی آمریکا به گونه‌ای است که در انتخاب رئیس جمهور علاوه بر رأی مستقیم مردم، رأی پارلمانی نیز دخالت دارد و رئیس جمهور در این کشور در نهایت نه با رأی مستقیم مردم بلکه با رأی افرادی که «الکتور/elector» نامیده می‌شوند تعیین خواهد شد و در واقع این افراد نمایندگی مردم را در انتخاب رئیس جمهور به عهده دارند.
مجموع این افراد که «الکترال کالج»نامیده می‌شود نمایندگان هر ایالت هستند که تعداد نمایندگان هر ایالت در الکترال کالج با جمعیت آن ایالت در رابطه است و تعداد آن برابر با نمایندگان هر ایالت در کنگره و نیز سناتورهای آن ایالت در مجلس سنا است و برای مثال ایالتی مانند کالیفرنیا که ۵۳ نماینده در کنگره آمریکا و ۲ سناتور در مجلس سنا دارد، در الکترال کالج ۵۵ نماینده (الکترور یا انتخاب کننده) دارد.
تعداد کل اعضای الکترال کالج ۵۳۸ نفر بوده و رئیس جمهور برای پیروز شدن در انتخابات آمریکا باید در نهایت ۲۷۰ رأی الکترال کالج را کسب کند.
بر اساس نظام انتخاباتی آمریکا این احتمال نیز وجود دارد که نامزدی با وجود کسب آرای بیشتر از سوی مردم، در الکترال کالج رأی کمتری را به خود اختصاص دهد و از پیروزی در رقابت انتخاباتی باز بماند و این امر در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا نیز رخ داد و در حالی که کلینتون آرای عمومی بیشتری را به خود اختصاص داده بود در نهایت مغلوب انتخابات شد، این امر پیش از این نیز در ۴ دوره انتخابات ریاست جمهوری دیگر در آمریکا نیز تکرار شده است.
دونالد ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات و در زمان مبارزات انتخاباتی بارها موضوع تقلب در سیستم انتخابات را مطرح کرده و گفته بود که در صورت شکست در انتخابات، نتایج را نخواهد پذیرفت.
دونالد ترامپ  بعد از پیروزی در انتخابات نیز تقلب در انتخابات را مطرح کرد و گفت:میلیون‌ها نفر به صورت غیر قانونی در انتخابات شرکت کرده و به کلینتون رأی داده‌اند.
در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا، علاوه بر ترامپ و کلینتون، چهار نامزد دیگر نیز شرکت کرده بودند اما رقابت اصلی  میان کلینتون و ترامپ بود و این در حالی است که در چندین دوره گذشته انتخابات آمریکا همین روال برقرار بوده و رقابت اصلی میان نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بوده است.
مردم آمریکا روز ۸ نوامبر چهل‌و پنجمین رئیس جمهور آمریکا را انتخاب کردند و این انتخابات در حالی برگزار شد که پیش از برگزاری این انتخابات، ترامپ و کلینتون تنش‌های زیادی با یکدیگر داشته و در مناظرات و سخنرانی‌های انتخاباتی، یکدیگر را هدف حملات لفظی قرار دادند.
در نهایت دونالد ترامپ با کسب رأی الکترال بیشتر پیروز انتخابات شد وپیروزی وی در انتخابات آمریکا باعث شگفتی شده و واکنش‌های گوناگونی را در پی داشت.
«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد: پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا به صورت قابل فهمی بسیاری را در انگلیس و دیگر نقاط جهان به ویژه در آمریکا شوکه کرد.
هواداران دونالد ترامپ نیز در پی پیروز شدن وی، درجشن پیروزی شرکت کرده و در واکنش به خبر شکست کلینتون شعارهایی مبنی بر بازداشت کلینتون سر دادند.
«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به انتخاب رئیس جمهور جدید در آمریکا گفته بود: ترامپ دوست واقعی اسرائیل است و در همین حال «سلمان بن عبدالعزیز»، شاه سعودی نیز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت.
اما گسترده‌ترین واکنش به پیروزی ترامپ در انتخابات، تظاهرات گسترده‌ای بود که در پی پیروزی وی در سراسر آمریکا به راه افتاد و تا چندین روز ادامه پیدا کرد.
مخالفان رئیس جمهور جدید آمریکا در شهر‌های مختلف به خیابان‌ ها ریخته و در چند ایالت نیز نقاطی را آتش زدند.
 هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات نیز پس از انتشار خبر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در گفت و گویی تلفنی با رقیب جمهوریخواهش به شکست در انتخابات اعتراف کرد.
از جمله حاشیه‌های ایجاد شده برای دو نامزد حزب دموکرات و جمهوریخواه در طول مبارزات انتخاباتی می‌توان به رسوایی‌های جنسی دونالد ترامپ و پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون اشاره کرد.
بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا فاش کرد که حداقل ۲ ایمیل کلینتون حاوی مطالب طبقه بندی و فوق محرمانه بوده و کلینتون  به خاطر استفاده از ایمیل شخصی برای انجام کارهای رسمی طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی، با انتقادات شدیدی روبرو شد.
علاوه بر این ایمیل‌ های افشا شده افراد نزدیک به هیلاری کلینتون مانند «جان پودستا»، رئیس ستاد انتخابات او، حاکی است در دوره تصدی هیلاری کلینتون بر وزارت خارجه آمریکا، بنیاد کلینتون با این وزارتخانه ارتباطات نزدیکی داشته‌ است.
درباره ترامپ نیز علاوه بر رسوایی‌های جنسی وی که در طول مبارزات انتخاباتی فاش شد، ترامپ اظهارات تندی نیز علیه زنان مطرح کرد که این اظهارات و رسوایی‌های جنسی،  انتقادات و واکنش‌های بسیار زیادی علیه ترامپ در پی داشت.
این در حالی است که ترامپ رسوایی‌های جنسی را انکار و آنها را اقدامی از سوی حزب دموکرات‌ها برای تخریب وی عنوان کرد.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم گویا احساس مردم در برابر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار