مکان های توریستی دهلی

مکان های توریستی دهلی

مکان های توریستی دهلی شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در  ساحل غربی رود یامونا واقع شده است . دهلی نو یکی از سه شهر بزرگ هند است که پایتخت ملی این کشور به شمار می رود . این شهر دارای پنج هزار سال  قدمت است و آثار دورا ن تمدن موهونچو دارو و یا دره رود سند یافت شده است . بسیاری ریشه نام دهلی را واژه فارسی دهلیز می دانند . و بعضی دیگر بر این باورند که نام دهلی  از نام راجا دهیلو از پادشاهان است . اهالی ساکناین شهر  امروزه دهلیتیس می نامند .

presidents_palace


جمعیت مساحت و آب و هوا 

دهلی یک شهر پرجمعیت  با ۱۴۳۸ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۱۷ میلیون نفر جمعیت به عنوان تنها شهر بزرگ دهلی است . فصل بارانیه دهلی  از اول ماه ژوئن  به مدت ۴ ماه است فصل سرما از اول ماه تنوامبر به مدت ۴ ماه است و فصل گرما از اواسط ماه مارس به مدت ۴ ماه می باشد . 


قلعه سرخ ( رد فورت )

قلعه سرخ یکی از تماشایی ترین مکان های هند است که در دهلی قرار دارد قلعه ای اسرار آمیز و بسیار بزرگ که از خاک سرخ و به دستور شه جهان ساخته شده است  شاه جهان کسی است که تاج محل را در آگرا به دستور وی ساختند اما به دلیل انتقالش به دهلی دستور ساخت این قلعه را صادر کرد ساخت این  قلعه ۹ سال طول کشید و در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد . در قلعه سرخ چندید دیوار وجود دارد . این قلعه در مرکز جلب توجه گردشگران است . لال در زبان هندی به معنی قرمز است . این قلعه در کنار رود یامونا یه شکل هشت ضلعیه نا مرتب می باشد  که به وسیله دیواری از سنگ های قرمز رنگ به طول ۵٫۲ کیلومتر ارتفاع ۱۶ تا ۳۳ متر محصور گشته است .  قسمت های مختلف این قلعه یه شرح ذیل می باشد 

دروازه ی لاهور :این دروازه،مهم ترین و اصلی ترین دروازه این قلعه محسوب می شود.اسمش را از شهر لاهور در کشور پاکستان گرفته است

دروازه دهلی :دروازه ی دهم این قلعه است که از سویی ،به سمت دروازه ی شهر هندوستان است .

چاتاچوک :یک بازار قدیمی و سنتی است و بین دروازه لاهور و قلعه قرار دارد که امروزه مکان جمع شدن دستفروشان برای فروختن سوغاتی به توریستان بازدیدکننده از قلعه شده است .

باغ حیات بخش:  باغ حیات وحش یکی از زیباترین مکان ها در این قلعه است که دارای دو نهر زیبا و فواره هایی است که اکنون این نهر های زیبا به خشکی تبدیل شدند.

دیوان خاص  :که محل ملاقات‌های خصوصی شاه بوده و جلسات حکومتی در آنجا برگزار می‌شده و تماما از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌است. بر روی ستون‌های مرمری این بخش، نقوش گیاهی زیبایی با طلا کار شده است

نهر بهشت قلعه سرخ :یکی از مهم ترین  محل اقامت شخصی شاه بوده است ، در این قصر نهرهایی که از رود یامونا منشعب می‌شدند جاری بوده‌است.

ظفر  محل :ساختمانی است از سنگ قرمز بین بناهای ساوان و بادان در میان استرخی از آب واقع است.  

موزه‌ها: این بنا شامل دو موزه‌است یکی شامل اشیاء، منسوجات کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های تاریخی و هنری است که عمدتا مربوط به دوران گوراکانی هند یا ایران است و دیگری بیشتر به نمایش جنگ‌افزارهای قدیمی آن دوران تا زمان اشغال انگلیس تعلق دارد.

facts_about_agra_fort


آرامگاه همایون :

آرامگاه همایون تمپ مشهور به نصر الدین که دومین پادشاه امپراطوری مغولی یا گورکانیان بود . این آرامگاه در منطقه نظام الدین و در مرکزشهر دهلی قرار دارد . همایون پس از ۱۵ سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسب اول  به کشورش بازگشت  و به طورناگهانی پس از چند ماه از دنیا رفت . این آرامگاه با شکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشنا شده بود ساخته شد  کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲ شروع و تا ۸ سال طول کشید . این بنا یکی از ایرانی ترین بناهاب هند است دارار کاشی های مختلط و ترکیب پیچیده شاه نشین های قوسی شکل و گنبد های باریک می باشد . این مقبره  عظیم با سنگ سرخ تزیین شده و با آن کاملا” شبیه چهار باغ اصفهان است

.Humayun_tomb_r


مسجد جامع دهلی :

این مسجد در گذشته به مسجد جهان نما شهرت داشته است که از بزرگترین مساجد هندوستان می باشد . این بنا به دستور شاه جهان در سال ۱۶۵۶ ساخته شد . این مسجد یکی از مراکز مهم  مسلمانان هند است . محوطه خارجی این مسجد می تواند ۲۵ هزار نماز گزار را در خود جای دهد از جمله اشیائ باستانی این مسجد قرانی است که بر روی پوست آهو نوشته شده است . برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت ۶ سال کار کرده اند .سقف این مسجد دارای ۳ گنبد است که روی آمها با مرمرهای سیاه و سفید تزیین شده است دو مناره این مسجد دارای ۴۰ متر ارتفاع هستند . همچنین این مسجد دارای دو محراب با شکوه و حیاط وسعی است.

04jamamasjid


دروازه هند ( دهلی ) :

دروازه هند یکی از بناهای معروف دهلی و بنای یاد بود ملی هند است . این بنای با شکوه با ارتفاع ۴۲ متر در محوطه ای باز و نزدیک به کاخ ریاست  جمهوری هند توسط معمار انگلیسی سر ادوین در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شده است  . در واقع یادبودی است برای ۹۰ هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اول کشته شده اند و نام این سربازان بر دیوار های این بنا حک شده است .

New_Delhi_India_Gate_12990


 معبد نیلوفر آبی :

این ساختمان شامل ۲۷ گلبرگ است که از بتُن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده این سنگ‌ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده‌اند. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود. ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به‌مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان نشسته‌است.این بنای عظیم جدیدترین مشرق اُلاذکار بهائیان است که در جهان ساخته شده زمین آن در سال ۱۹۵۳ خریداری شده و ساخت آن در سال ۱۹۸۰ شروع و پس از ۶ سال، در ۲۴ دسامبر ۱۹۸۶ به‌اتمام رسیده‌است. در طی بیش از ۲۰ سالی که از عمر این بنا می‌گذرد بیش از ۵۰ میلیون نفر از آن دیدن کرده‌اند و گاه در هنگام تعطیلات مملکتی هند، تعداد بازدیدکنندگان به یکصد هزار نفر در یک روز بالغ شده‌است.هندوستان با جمعیتی بین ۱٬۷ تا ۲٬۲ میلیون نفر بهایی بزرگترین جمعیت پیروان این آیین در جهان به‌شمار می‌آید. در این بنا به ندرت مناسکی ویژه بهائیان انجام می‌شود و همه می‌توانند با هر اعتقادی با سکوت به تفکر و مناجات بپردازند. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع است و اغلب مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه‌ای آن‌را محترم می‌شمارند.

India_Delhi_Baha__i_Lotus_Temple


قطب منار

ارتفاع این منار عظیم ۵/۷۲ متر است که ۳۹۹ پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده و جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارز معماری هندو – اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. این بنا در کنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹ میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده. در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجود دارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

qutub_minar_another_view2


مزار مهاتما گاندی ( راج گت)

مزار یادبود مهاتما گاندی رهبر نهضت ضد استعمار هند.آرامگاه یادبود “ماهانداس کارامچاند گاندی”(۱۹۴۸-۱۸۶۹) رهبر سیاسی و مذهبی هندی ها در شهر دهلی و در میان فضایی سرسبز قرار دارد است  سکویی چهار گوش  از مرمر سیاه. طبعا هندو ها مطابق رسوم شان جسد گاندی را سوزانده و به آب سپرده اند وحالا این مزار، محل ابراز ارادت و احترام هندیان، شخصیت های سیاسی، مذهبی جهان و البته علاقه مندان این شخصیت بزرگ تاریخ معاصر در سراسر دنیا به او به حساب می آید. هر ساله در روز سی ام ژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد.

Raj_Ghat1_l


کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان  و مغول گاردن

در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه (معروف به ساوت بلاک South Block) در حاشیه شرقی و ساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده است. این مجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی‌نو است.کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق است. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالی یک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخ قرار دارد که محل برگزاری رسمی ترین برنامه‌های رئیس جمهور هندوستان است. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره‌های آن به مساحتی بیش از ۷۵۰ متر مربع، تماماً با نقاشیهای ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده‌است.

rashtrapathi_bhavan


قلعه کهنه (پورانا کیلا)

قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیرشاه سوری طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده است.

Purana_Qila_Delhi_21


 صفدر جنگ :

بنای آرامگاه صفدر جنگ، وزیر دربار گورکانی، آخرین سبک معماری باغ مقبره‌ای دهلی در دوران امپراتوری مغولی هند است که در خلال سال‌های ۱۷۵۳ تا ۱۷۵۴ در زمان محمد شاه گورکانی، پادشاه هند، ساخته شده ‌است.

lll


معبد آکشاردام

معبد آکشاردام نشانگر ۱۰٫۰۰۰ سال از فرهنگ هند می باشد این معبد که آمیخته ای از تکنولوژی و معماری نوین می باشد توسط بیش از ۱۱.۰۰۰ کارگر و معمار هندی در تاریخ ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ میلادی ساخت آن پایان پذیرفت. این بنا هم اکنون یکی از جاذبه های توریستی کشور هند به شمار می رود

aksharadam


پارک دهلی
لودی گاردن پارک پنج حس (Garden of Five Senses)، نهرو پارک، بودا پارک، پارک آهوها(Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجمل خان و مجموعه دهولاکن از معروفترین پارک‌های این شهر محسوب می‏شود

park_5_ehsas


درگاه حضرت نظام الدین (Hazrat Khawaja Nizamuddin Auliya)

در نزدیکی مقبره همایون، درگاه صوفی بزرگ هند، خواجه نظام الدین اولیا (۱۲۳۸ – ۱۳۲۵ میلادی) در محلی شلوغ و پر تراکم، میزبان جمع کثیری از زایران مسلمان و غیر مسلمان است. 


قلعه تغلق آباد

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله ۸ کیلومتری از قطب منار قرار دارد که به دلیل استراتژیک احداث گردیده و اکنون تعداد کمی از استحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است. براساس برخی حکایات ویران شدن شهر بر اثر نفرین خواجه نظام الدین اولیا بوده است.


فیروز شاه کتلا
در شهر فیروزآباد هند، نزدیک به دهلی گیت در قرن ۱۴ میلادی به وسیله فیروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگی به ارتفاع ۱۴ متر حامل پیغام صلح آشوکا در این محل قرار دارد. 


درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

ابوظبی | سفر به شهر ثروت

به این شهر خوب نگاه کنین. اینجا شهریه که مثل طلا برق می زنه. شهری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار