تفرجگاه بند ارومیه

تفرجگاه بند ارومیه

rostai-band1-660x328

یکی از مناطق دیدنی شهر ارومیه تفرجگاه بند می باشد این منطقه زیبا و دیدنی با طبیعت بکر خود میزبان تعداد زیادی از افراد است که می خواهند ساعاتی خوش را در کنار طبیعت زیبای این منطقه تجربه کنند و از استشمام هوای تازه این منطقه لذت ببرند.تفرجگاه بند در روستای بند قرار گرفته است.این روستا یکی از روستاهای کرد زبان استان آذربایجان می باشد و مردم آن به زراعت و دامپروری مشغول می باشند.جاده سازی در اطراف شهر ارومیه باعث شده است تا شهر ارومیه بیش از بیش به این تفرجگاه نزدیک شود.

روستای سرسبز و خوش آب وهوای بند در فاصله تقریبی سه کیلومتری و در جنوب غربی شهر ارومیه و در کوهپایه یک کوه قرار دارد.امروزه روستا بند تقریبا شکل روستایی خود را از دست داده و آن را به عنوان یک منطقه تفریحی محبوب به حساب می آورن.این روستا قدمت سه هزار ساله دارد و یکی از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می آید.

بند یک روستای کوهپایی است و دریک منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای مناظر دیدنی عالی است که این تفرجگاه را به جاذبه طبیعی برای شهرستان ارومیه تبدیل کرده رود شهر چای از وسط این روستا میگذرد و همچنین سد شهرچایی که یکی از زیباترین سدهای ایران می باشد درغرب این روستا قرار دارد و به زیبایی مناظر این منطقه می افزاید. از روستاهای اطراف تفرجگاه میتوان به روستا میر آباد در شمال آن و همچنین روستاهای نوشان سفلی ونوشان علیا درغرب و روستا شملکان در جنوب تفرجگاه اشاره کرد.

پیشرفت ساخت وساز در جنوب شهر ارومیه باعث شده که فاصله شهر ارومیه از تفرجگاه بند بسیار کم شود و همین امر سبب شده که مردم به این مکان تفریحی گرایش بیشتری داشته باشند.

مردم روستای بند اغلب کرد زبان هستند و شغل اصلی آن ها زراعت ودامداری است اما در طی سال های اخیر به دلیل افزایش گردشگران و مسافران در این منطقه،تعداد زیادی ازاین روستایان برای ارائه ای خدمادت به این گردشگرا ن تغییر شغل داده وهمین امر سبب شده که رستوران ها وغذا خوری های و کبابی های مختلف در تفرجگاه بند ساخته شوند که هم اکنون در میان مردم شهر ارومیه بسیار محبوب هستند.تفرجگاه بند مکان مناسبی برای مسافرانی است که به امید دیدن مناظر و لذت بردن از آن به شهر ارومیه سفر میکنند و شاید همین دلیل مناسبی باشد که در ماه های نوروز و ایام تعطیلات تفرجگاه میزبان مسافران زیادی از بسیاری از استان های دیگر است.

از جاذبه های فرهنگی و رسوم روستای بند میتوان به مراسم چهارشنبه سوری و شب یلدا و عید نورز اشاره کرد.که امروزه باپیشرفت این روستا و تغیرات فرهنگی جوامع آداب و رسوم وحتی فرهنگ این منطقه نیز دست خوش تغیرات شده است.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار