غار هندل آباد مشهد

غار هندل آباد مشهد

آدرس غار هندل آباد,آدرس غار هندل آباد مشهد,تصاویر غار هندل آباد

تاریخچه : غار هندل آباد در شمال شرقی مشهد در ناحیه تبادکان واقع شده است و فاصله روستا تا غار تقریبا دو ساعت پیاده روی دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربعی شکل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله گوسفندان را درمان می کند.

این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۹۰ متر تشکیل شده است که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر است.

روستای هندل آباد,روستای هندل اباد مشهد,غار هندل آباد

از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ و خفاش است. غار هندل آباد به اوله هم شناخته می شود. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال غرب روستا رو به جنوب قرار گرفته است. غار هندل آباد (اوله) به طول نود متر در شمال شرق مشهد واقع شده و در فاصله کوتاهی از روستای هندل آباد قرار دارد.

هندل آباد مشهد

آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله حیوانات را درمان می کند. درون این غار ستون های آهکی استاگتیت و استالاگمیت وجود دارد. دیدار از این غار را در تور مشهد از دست ندهید.

آدرس غار هندل آباد,آدرس غار هندل آباد مشهد,تصاویر غار هندل آباد

مرقد منور دو سید جلیل القدر و عظیم الشان و بانوی محترمه کبری مادر سیدین مذکور و دو نفر از انبیاء سلف در این مکان که منحصر به یک گنبد و صورت یک قبر که جزء آثار باستانی می باشد قرار دارد.

منابعی که از این بقعه ذکر شده است شامل موارد زیر می باشد:

۱ _ در کلاس پرونده ۵۰-۴ روستای هندل آباد اداره اوقاف خراسان نوشته در این بقعه پنج نفر دفن شده اند دو نفرشان از انبیاء الهی و دو امامزاده و بی بی کبری مادر این دو امامزاده در یک بقعه می باشند و نام دیگر این بقعه را خضرک هم گویند.

۲ _ در فهرست بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان صفحه ۵۵ نیز همین مطلب ذکر شده است.

۳ _ آیت الله محمد مهدی بحرالعلوم این بقعه را از بقاع متبرکه کل کشور در صفحه ۴۵ آورده است.

۴ _ این بقعه در فهرست بقاع متبرکه کل کشور سازمان اوقاف و امور خیریه به شماره کد ۱۹۱۵۴۱۴۷۴۰ می باشد.

۵ _ آقای علی اصغر عمرانی این بقعه را در لیست بقاع متبرکه امامزادگان خراسان در صفحه ۹۳ آورده است.

۶ _ در دفتر مشخصات بقاع متبرکه اداره و امور خیریه مشهد صفحه ۱۵۵ آمده امامزادگان عبادالله الصالحین در روستای هندل آباد قرار دارد.

آدرس غار هندل آباد,آدرس غار هندل آباد مشهد,تصاویر غار هندل آباد

اهالی این روستا دست در دست هم گذاشته تا بقعه امامزادگان را بازسازی کنند و از لحاظ خدماتی زائرین توسعه دهند. در این طرح توسعه صحن امامزاده گسترش می یابد با ساختاری جدید و قابل به ذکر است. بنایی که هم اکنون بر روی امامزاده است تنها به جهت محفوظ ماندن از بارش های آسمانی است. اگر در تور مشهد شرکت کردید حتما از این غار زیبا و آرامگاه بازدید نمایید.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار