خانه / تاریخی / زندگی نامه بزرگان / محمد باقر همدانی

محمد باقر همدانی

محمد باقر همدانی

محمد باقر همدانی میرزا محمد باقر شریف طباطبایی متولد قریهٔ قهی[۱] (واقع در کوهپایهٔ اصفهان)[۲] است.

تبار[ویرایش]

پدر ایشان میرزا جعفر شخصی بسیار معتبر و از اهل علم و خانواده‌ای با فراست بود. ایشان از نواده‌های میرزا محمد باقر صاحب کفایة و ذخیرة هستند.

تاریخ تولد[ویرایش]

دهم ربیع الاول ۱۲۳۹ هجری قمری.

مشرب فکری[ویرایش]

میرزا جعفر از علاقه مندان شیخ احمد احسائی بود و شیخ در یکی از سفرها به خانه ایشان رفته بود. میرزا محمد باقر شریف طباطبایی همدانی، ابتدا علومی مثل طب و… را در نزد پدر آموخت و سپس با صلاحدید پدر در مدرسهٔ نیماورد مشغول تحصیل شد. به همین جهت علوم مختلف را نیز در آنجا آموخت. و همیشه مشغول تهذیب نفس و مدوامت بر اعمال شرعی داشت.

تحصیلات[ویرایش]

شور و اشتیاق طلب علم و آموختن او را واداشت که به دیدار حاج محمد کریم کرمانی نائل آید. هنگامی که سفر حاج محمد کریم را از یزد به مشهد شنید مشتاقانه به سر راه شتافت. چون سفر حاج محمد کریم کرمانی لغو شد او هم به همراه حضرتش به کرمان شتافت و در مدرسهٔ ابراهیمیه سکنی گزید. خلاصه سالیان فراوان در لنگر و کرمان در محضر آن جناب کسب فیض می‌نمود تا آنکه به دستور او برای هدایت و ارشاد اهل نائین به آن دیار شتافت. و پس از چند سال دوباره به کرمان بازگشت و در محضر استاد خویش به ادامه تحصیل پرداخت. تا آنکه دوباره به دستور استاد و تقاضای مردم همدان به همدان رهسپار و به نشر حقایق اهل بیت پرداخت. تا آنکه در سال ۱۲۸۸ حاج محمد کریم کرمانی از دنیا رخت بربست و برخی از شاگردان ایشان که علم و تقوای حاج محمد باقر را شناخته بودند به محضرش آمده و طی طریق کرده به همدان آمدند. تا آنکه حسادت حسودان در آن دیار شعله ور شد و بالاخره در عید فطر سال ۱۳۱۵ هـ. ق به شیخیهٔ همدان حمله کردند که منجر به کشته شدن عده‌ای از اطرافیان آن جناب و هجرت ایشان و خانواده‌شان به شهر ری و سپس به روستایی در کویر به نام «جندق» شد.

درگذشت[ویرایش]

سر انجام در شب ۲۳ شعبان المعظم سال ۱۳۱۹ هجری قمری داعی حق را لبیک گفته و جان به جان آفرین تسلیم کردند. و بدن مطهرش را در همان جندق به صورت امانی به خاک سپردند.

مدفن[ویرایش]

حسب الوصیة پس از چند سال بدن ایشان را به مشهد مقدس انتقال و در جوار علی بن موسی الرضا در صحن نو (آزادی) اتاق شماره۳ دفن کردند که هم اکنون در محل کفشداری رواق دارالحکمة واقع است.[۳][۴][۵]

نمونه شعر[ویرایش]

اي برتري كه گفته نيايد ثناي تو پيش از سرشت تو شده والا بهاي تو واجب بر اهل حق بود از حق محبّتت شامل بر انس و جن ز كرم شد دعاي تو بر درگهت ملائكه در صف به خدمتند فرمان بر تو جمله به حكم ولاي تو روشن ز نور طلعت تو جسم و جان ما خرّم فضاي دين خدا از صفاي تو افكنده اي تو بر سر شاه و گدا ز مهر ظل عطوفتت چو ظلّ خداي تو نور جبين تو بود از طور آيتي بل نور طور جلوه و نور و ضياي تو نوشيروان و حاتم طائي به عدل و جود سايه گزين عدل تواند و سخاي تو لقمان اگر به علم لَدُنّي و حكمتش آيد شود روانه به مكتب سراي تو بوذر سزد گزد ز تعجب لبش اگر بيند مقام طاعت و خوف و رجاي تو مذهب خميده بود ز بارِ فتَن ولي شد قامتش بلند ز قد رساي تو برپا ستاده دين به سلامت ز دشمنان از يمن تيغ همّت بي منتهاي تو زيبنده ات بود به سزا تاج مكرمت تشريف قامتت ز مكارم رداي تو افلاكيان چو عارف قدر تو در زمين بر ديدگان خويش كشند خاك پاي تو حقّت دهد جزاي تو را بهترين جزا نايد ز كلّ خلق كه بدهد جزاي تو باشي شعاع كامل مولاي خود از آن اظهر بود ز تو به تو آن مقتداي تو سرچشمه حيات كه خضر آمدش به دست باشد نمي ز چشمه ملك عطاي تو([۲]) نايد ز تيغ و نيزه و پيكان صفدران كاري كه شد ز حكمت مشكل گشاي تو رويش سپيد در دو جهان نزد اولياء هركس كه طالبست ره و رسم و راي تو بخشد خدا به فضل عميمش بر آن كه او جويد ز راه صدق و صفايش رضاي تو دارد غمين به درگه تو دست التجا اي باقر العلوم كه گردد فداي تو

منابع[ویرایش]

  1. پرش به بالا رسالهٔ کلیات خود ایشان
  2. پرش به بالا لغت نامه دهخدا
  3. پرش به بالا کتاب تاریخ عبرة لمن اعتبر
  4. پرش به بالا کتاب تابشی از آفتاب
  5. پرش به بالا کتاب زندگی نامه مولای بزرگوار مرحوم حاج میرزا محمد باقر شریف اعلی الله مقامه

پیوند به بیرون

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

ولادت حضرت امام جواد علیه السلام

ولادت حضرت امام جواد علیه السلام   تحلیل روان شناختی سخنان امام جواد علیه السلام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار