خانه / گردشگری / مکان های تاریخی تفریحی ایران / کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس اردبیل

کلیسای مریم مقدس اردبیل

آدرس کلیسای مریم مقدس اردبیل,تاریخچه کلیسای مریم مقدس اردبیل,عکس کلیسای مریم مقدس اردبیل

تاریخچه : کلیسای مریم مقدس که یکی از کلیساهای ارامنه در شهر اردبیل است در سال ۱۸۷۶ میلادی از طریق هزینه شخصی خانواده گالوست میرزائیان بنا گشت. این کلیسا در اونچو میدان اردبیل واقع شده است.

معمار کلیسای مریم مقدس شخصی بنام خاچاطور شهبازیان بوده است. در محوطه کلیسا گورهای ساخته شده از سنگ های معمولی و رسوبی قرار گرفته که بر رویشان صلیب هایی کنده شده مشاهده می شود.

درب چوبی که دارای تزئینات هندسی زیباست توسط خانواده میرزائیان و بخاطر یاد بود پدرشان گالوست که از ارامنه اردبیل بود به این کلیسا اهدا نمودند. بر روی این در عباراتی با خط ارمنی نوشته شده است. شکل کلی بنای کلیسای مریم مقدس مستطیلی است. هم چنین طرح داخلی بنا مربع شکل است و دارای چهار درگاه بلند می باشد. بر روی بنا یک طاق جناغی است که بر روی آن نیز گنبدی آجری تعبیه شده است. برای تأمین نور کلیسای مریم مقدس پنجره هایی در بدنه دیوار قرار داده اند.

کلیسای ارامنه اردبیل,کلیسای اردبیل,کلیسای مریم مقدس

آخرین مراسم آیین ارمنی توسط کشیش وارطان ژاماگورسیان در کلیسا و به تاریخ ۱۹۴۴ میلادی اجرا گشته است. از این تاریخ به بعد به دلیل مهاجرت خانواده های ارمنی به دیگر نقاط کشور انجام مراسمات مذهبی کلیسا تعطیل گشت. هم اکنون این کلیسا در حال ویرانی است، حمام و مدرسه کلیسا به طور کامل از بین رفته است. در سال از طرف شورای ارامنه آذربایجان، کلیسای مریم مقدس در اختیار مدیریت میراث فرهنگی اردبیل برای تغییر کاربری از فضای آن  قرار گرفت.

مریم مقدس

اگر چه شهر اردبیل به خاطر قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از دیر باز محل رفت و آمد بازرگانان و گردشگران زیادی از دین های گوناگون بوده اما ارتباط این شهر با دین مسیح به دوران های خیلی قبل بر می گردد. در کتاب ادعیه معروف ارامنه بنام هایسماوورک روایاتی درباره شهر اردبیل عنوان شده است. روایت اول درباره مرگ اسقف ایرانی به نام آبراهام و داستان دوم در مورد چگونگی به شهادت رساندن اسقف ایرانی به نام آنانیا بوده است.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار