خانه / سایبر / کشف عملیات جدید هکری علیه لینوکس

کشف عملیات جدید هکری علیه لینوکس

کشف عملیات جدید هکری علیه لینوکس

به تازگی تروجانی با نام XOR.DDoS کشف گردیده که مجموعه‌ای از سیستم‌ها را برای استفاده در حملات DDoS آلوده ساخته است.
این تهدید جدید تنظیمات محیط لینوکسی قربانی را تغییر می‌دهد و یک روت‌کیت (مجموعه‌ای از نرم‌افزارها که کنترل رایانه را به دست می‌گیرد) را برای جلوگیری از شناسایی شدن، نصب می‌نماید.
نصب چنین روت‌‌کیتی روی لینوکس بسیار سخت است چرا که به موافقت سیستم عامل قربانی نیاز دارد. بنابراین مهاجمین تغییری در لاگین (Login) پیش فرض کاربران نمی‌دهند بلکه از طریق تکنیک  brute force(تست تمامی گذرواژه‌های ممکن) به ارتباط SSH (یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط کلاینت و سرور) کاربر اصلی (root) اقدام می‌نمایند.
در صورت موفقیت، تروجان را از طریق shell script نصب می‌نماید. اسکریپت شامل پروسه‌هایی مانند main، check، compiler، uncompress، setup، generate، upload و غیره و نیز متغیرهایی مانند __host_32__،__kernel__ ، __host_64__ و __remote__ است.
سپس طبق  آنچه ماهر گفته، تروجان بررسی می‌کند که آیا با کرنل سیستم قربانی منطبق است یا نه و در این صورت روت‌کیت را نصب می‌نماید.
روت‌کیت سپس همه فایل‌هایی که نشان دهنده آلودگی است پنهان می‌سازد، بنابراین کاربر نشانه‌های آلودگی را مشاهده نمی‌کند.
پروسه اصلی رمزگشایی و انتخاب سرور دستور و فرمان متناسب با معماری سیستم است.
این روت‌‌کیت اولین بار در حمله اکتبر ۲۰۱۴ بکار رفته و در دسامبر ۲۰۱۴ جزییات آن تا حدودی توسط گروه MalwareMustDie شناسایی شده است.
این تروجان و متغیرهای آن می تواند وب سرورها و میزبان‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی همچنین معماری ARMها در روترها، تجهیزات loT  سیستم‌های ذخیره‌سازی و سرورهای ARM 32 بیتی را تحت تاثیر قرار دهد.
اگرچه تاکنون تعداد زیادی سیستم آلوده به این تروجان کشف نگردیده است اما مواردی هم که مشاهده شده از الگوی خاصی پیروی نمی‌کند. این تروجان هم سازمان‌ها و هم افراد عادی را می‌تواند آلوده نماید ولی سازمان‌ها معمولاً دارای امنیت بالاتری هستند. پیشنهاد می‌گردد جهت جلوگیری از آلودگی به این تروجان از آنتی‌ویروس‌های معتبر و بروز رسانی استفاده نمایید، همچنین در صورت استفاده از ssh از اسم رمزهای قوی استفاده نمایید.

 

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار