خانه / مقالات / معماری / روستا / پروژه روستا -ده سرخ (ورد)

پروژه روستا -ده سرخ (ورد)

 سوابق تاریخی در منطقه (تاریخچه روستا)

آنچه از شواهد وقرائن استنباط می گردد از قرون بسیار قبل سکونت در این بخش وجود داشته است .

با توجه به آثار به جا مانده حداقل سابقه سکونت در منطقه به خصوص روستای دهسرخ و روستاهای مجاور چیزی بیش از ۱۲۰۰ سال می باشد. مقر اولیه روستا در دامنه تند کوهی بوده که هم اکنون در نیمه شمالی روستا است .فضاهای تاریخی روستای دهسرخ طبق استعلام از سازمان میراث فرهنگی خراسان به شرح ذیل در فهرست آثار ملی ثبت شده اند :

  • قلعه کوچ کمر (قلعه کهنه دهسرخ) واقع در تپه حاشیه شمالی مشرف به روستا
  • بقعه امامزاده سیر عبدالعزیز – در حاشیه شمالی روستا
  • چشمه امام دهسرخ
  • محوطه باستانی زیر خانه های فعلی روستای دهسرخ
  • تختگاه امام (نمازگاه حضرت امام رضا (ع) – مجاور چشمه امام دهسرخ)
  • قلعه نوده دهسرخ واقع در حاشیه جنوبی روستا در میان اراضی کشاورزی

وجه تسمیه :

چون خاک این روستا سرخ است (خاک رس) و تمام خانه ها به رنگ سرخ دیده می شوند دهسرخ نام دارد .

فصل اول : جغرافیا

روستای دهسرخ در جنوب غربی شهرستان مشهد و در خاصه ۶۵ کیلومتری جاده مشهد – نیشابور قرار دارد . طول جغرافیایی دهسرخ ۵۹ درجه و ۲۷ دقیقه و ۳۵ ثانیه و عرض جغرافیایی آن ۳۶ درجه و ۲ دقیقه و ۵۱ ثانیه بوده و ۱۶۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . در تقسیمات سیاسی استان روستای دهسرخ متعلق به دهستان سرجام از بخش احمدآباد شهرستان مشهد می باشد .

وضعیت اقلیمی

  • وضع بارندگی در ایام سال و تأثیر آن بر فضای زندگی

توده های هوایی که روستا و نواحی اطراف آن را تحت تأثیر قرار می دهند عبارتند از : جریان پرفشار سیبری که از اواخر پائیز تا اوایل بهار از طریق شمال شرق وارد کشور شده و شمال خراسان را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث پایین آمدن شدید دما و ریزش برف می شوند که البته این بارندگی به وضع مراکز کم فشار و طرز قرارگیری جهت کوهها متفاوت است . جریان مدیترانه ای، مناطق شمالی استان تقریبا چند ماه از سال تحت تأثیر توده های هوایی است که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه سرچشمه می گیرد . میانگین متوسط بارش در روستای دهسرخ در ده سال اخیر mm275 بوده است که بیش از ۵۰% نزولات در سه ماه اسفند و فروردین و اردیبهشت می باشد هر چند این میزان بارندگی نسبت به میانگین بارش استان ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلی متر بیشتر است ، اما باز هم از میانگین بارش کل کشور کمتر است .

حداکثر و حداقل رطوبت و حرارت هوا و تأثیر آن بر فضای زندگی

روستای دهسرخ در منطقه کوهستانی واقع گردیده است که دارای آب و هوای نسبتاٌ خشک می باشد و یکی از مشخصه های اصلی آن اختلاف نسبتاٌ شدید دما در شب و روز می باشد که گاهی اختلاف به ۳۰ می رسد. حداقل درجه هوا به c°۲۸ و حداکثرc°۶/۴۱ که متوسط سالانه آن به c°۶/۳۱  بوده است و طبق این آمار رطوبت نسبی هوا به طور متوسط در دو نوبت از روز به ترتیب در ساعات      ، ۷۱% و ۴۱% می باشد و تعداد روزهای یخبندان در طول سال از ۱۰۰ روز بیشتر می باشد که این نکته دیگری است که دو طبقه بودن اکثر منازل مسکونی و قرار داشتن اتاقهای مسکونی را بر روی طویله ها برای استفاده از حرارت دام می توان توجیه کند و همچنین قطور گرفتن دیوارها تا حدود ۸۰cm و مساحت کوچک پنجره ای نسبت به اتاق مساحت کل اتاق دانست .

۳-۱-  سرعت باد – جهت باد – بادهای موسمی – زمان باد – باد غالب و تأثیر آن بر فضای زندگی

بادکوه : که به آن باد قوچان می گویند که از سمت غرب و شمال غرب می وزد . این باد بیشتر در فصل سرد سال یعنی زمستان می وزد . غیردائمی و گاهگاهی زمستان می ورزد.

باد قبله : زمان وزش آن در پائیز و زمستان است . اغلب شدید و همراه با گردوغبار بسیار می باشد و از جهت جنوب غربی (قبله) می وزد و بارندگی به دنبال دارد .

بادهرات : باد مطلوب روستا می باشد که از سمت جنوب شرق به ندرت در بهار می وزد .

دانلود

کلید واژه: دهسرخ, ده سرخ, روستای دهسرخ, روستای ده سرخ, روستای دهسرخ مشهد, روستای دهسرخ خراسان, پروژه روستا, پروژه روستای دهسرخ

درباره ی Zalzalak

Avatar of Zalzalak

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار