خانه / تاریخی / زندگی نامه بزرگان / ولادت حضرت امام جواد علیه السلام

ولادت حضرت امام جواد علیه السلام

ولادت حضرت امام جواد علیه السلام

 نتیجه تصویری برای تصاویر ولادت امام جواد

تحلیل روان شناختی سخنان امام جواد علیه السلام

به که روی آوری؟

توانمندی ما جوششی درونی دارد. زمانی قدرت اجرای کارهای بزرگ را در خود می یابیم که روحیه ای عالی و ظرفیتی والا داشته باشیم. در توسعه توانمندی نیز، عوامل بسیاری نقش دارد که می تواند هدف گذاری و موفقیت در رسیدن به آرمان های واقعی ما را قابل دسترسی کند. فردی که تمام همتش با تکیه بر افرادی مثل خود خلاصه می شود، در مقایسه با شخص دیگری که تلاش و کوشش خویش را محور موفقیت قرار می دهد، تفاوت های چشم گیری دارد. همچنین در یاری گرفتن از توان دیگران نیز چنین تفاوتی هست. هر قدر تکیه گاه فرد استوارتر و حمایت او قطعی تر باشد، توان خطرپذیری و پایداری هم فزون تر می شود. با توجه به این مقدمه، سخن ارزشمند امام جواد علیه السلام معنا می یابد. حضرت می فرماید: «هر که به غیر خدا رو کند، خداوند او را به همان واگذارد.» (محمدی ری شهری، ۱۳۷۷: ج ۱۳: ۴۲۹) روشن است میان دو نفری که حامیانی چون خدا و یکی از آفریده های او دارند، در میزان موفقیت تفاوت اساسی وجود خواهد داشت. او که به قدرت مطلق هستی وصل شده، با فردی که به قدرت محدود چون خود تکیه کرده، یکی نیست. حق انتخاب هم برای افراد محترم شمرده شده است؛ یعنی هر کس می تواند در انتخاب حامی خود، گزینش گر باشد و میان خداوند و دیگران، یکی را برگزیند، ولی باید توجه کند که در صورت انتخاب غیر خدا، به همان شخص واگذار می شود و توفیقاتی که نصیب وی می گردد، بر اساس توانایی شخصی است که حمایت گری اش را پذیرفته است.

سپاس

حس تقدیر در افرادی که تعادل روحی دارند، بیشتر است. انسان ها هر قدر سالم تر و در ارتباط با خودشان، احساس بهتری داشته باشند، درباره دیگران هم می توانند رفتار شایسته تری از خود نشان دهند. در روابط روزمره، به ازای دریافت خدمات از دیگران، با گزینه تقدیر و سپاس گزاری روبه رو هستیم. در واقع، سپاس از لطف دیگران، حلقه نهایی کار است که با انجام نشدن آن، کار به شکلی ناقص رها می شود و ذهن را به خود مشغول می سازد. در مسائل معنوی نیز، با دریافت نعمت از سوی خداوند، احساس نیاز به تشکر در ما به وجود می آید و زمانی که این رفتار سپاس اجرایی نشود، آرامش و لذت بهره وری از نعمت در شکل صحیح خود نمود نمی یابد.

امام جواد علیه السلام در نگاهی ظریف، شکر را چنین معرفی می کند: «نعمتی که سپاس گزاری نشود، مانند گناهی است که آمرزیده نگردد». (دیلمی، ۱۴۱۴ق: ٣٠٩) همان گونه که گناه، بار سنگین روانی بر ما بار می کند، کار ناتمام دریافت نعمت و بی پاسخ گذاشتن آن نیز، چنین باری را بر ما تحمیل خواهد کرد.

دوست زهرآگین

دوستی، مقوله ای پربهاست. نقش دوستان در زندگی انسان بر کسی پوشیده نیست. مهم ترین نکته روان شناختی در این باره، تأثیر پنهان دوستی ها بر شناخت، احساس و فکر آدمیان است. زمانی که دوستی در ظرف زمان تقسیم می شود، اثری ناخودآگاه بر انسان می گذارد که می تواند دین و دنیای او را در شعاع اثرگذاری خود قرار دهد؛ یعنی رفاقت ها بردی به بلندای ابدیت انسان ها دارند. بر این اساس، در نکته های ناب سخنان معصومان، با ظرافت زیادی به این موضوع توجه گردیده و همه در انتخاب دوست، به احتیاط و دقت مأمور شده ایم. در یکی از این سخنان از زبان مبارک امام جواد علیه السلام می خوانیم: «از هم نشینی با بدکار بپرهیز؛ زیرا او همچون شمشیر آخته است که ظاهرش زیباست و نشانی که می گذارد، زشت است». (مجلسی، ۱۴۰۳: ج ۷۴: ۱۹۸: ح ۳۴)

دوست بد گرچه ظاهری اجتماعی داشته باشد، ولی در واقع ضربه ای که به پیکره ایمانی و روانی انسان ها وارد می کند، مانند اثر تیز شمشیری است که زیبایی ظاهری ما را به سوی آن کشانده باشد.

منابع

دیلمی، حسن بن محمد. ۱۴۱۴ ق. اعلام الدین. قم: مؤسسة آل البیت.

مجلسی، محمد باقر. ۱۴۰۳ ق. بحارالانوار. بیروت: مؤسسة الوفاء.

محمدی ری شهری، محمد. ۱۳۷۷٫ میزان الحکمة. قم: درالحدیث.

 

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

حضرت جواد (ع) ازنگاه علی بن موسی الرضا (ع)

حضرت جواد (ع) ازنگاه علی بن موسی الرضا (ع) درآمد حادثه ای در شامگاه ولادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار