خانه / اخبار / پزشکی / وجود ۴۰۰۰ مبتلا به اتیسم در استان تهران

وجود ۴۰۰۰ مبتلا به اتیسم در استان تهران

وجود ۴۰۰۰ مبتلا به اتیسم در استان تهران

اوتیسم

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران گفت: پیش بینی می‌شود در استان تهران ۴۰۰۰ نفر به بیماری اتیسم مبتلا باشند که نیازمند تشخیص و مداخله به هنگام یک تیم درمانی و توانبخشی به طور همزمان و همکاری بیشتر مراکز درمانی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا اسدی، اتیسم را یکی از در حال گسترش‌ترین اختلالات دوره کودکی عنوان و تاکید کرد: این بیماری نیازمند تشخیص و مداخلات بهنگام یک تیم درمانی و توانبخشی برای کاهش عوارض و پیشرفت بیماری است که متاسفانه در بسیاری از موارد در مراکز درمانی وزارت بهداشت صرفا به دارو درمانی پرداخته و کودکان را برای مداخله بهنگام خدمات توانبخشی به بهزیستی ارجاع نمی دهند.

وی میزان شیوع اتیسم در آخرین گزارش های موجود در جوامع صنعتی و پیشرفته را یک درصد بیان کرد و ادامه داد: افزایش موارد این اختلال از نظر آماری در اغلب موارد زنگ خطری برای جامعه است که نیازمند نگاه ویژه به این بیماری است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران از شناسایی ۸۰۹ نفر بیمار مبتلا به اتیسم در سطح استان تهران گفت و ادامه داد: احتمال می رود افراد دارای بیماری اتیسم در سطح استان تهران چهار هزار نفر باشند که بطور کامل مورد شناسایی قرار نگرفته اند.

اسدی به بروز اغلب علائم این بیماری در آغاز ۱۸ ماهگی و یا دو سالگی و پیش از سه سالگی اشاره کرد و افزود: بیماری اتیسم مجموعه ای از اختلالات رشدی است که مهارتهای کلامی، غیر کلامی، ارتباطی و تعامل اجتماعی و عملکرد آموزشی و شناختی فرد را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد .

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران به فعالیت پنج مرکز اتیسم در حال حاضر در استان تهران اشاره کرد و افزود: این مراکز با ظرفیت اسمی ۲۸۰ نفر در شهرستانهای تهران، شمیرانات، قدس و ری فعالیت و در حال حاضر ۱۵۳ مددجو از خدمات مراکز با یارانه سازمان بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی از صدور ۹ موافقت اصولی و راه اندازی  ۵ مرکز اتیسم در شهرستانهای اسلامشهر، شهریار، پردیس و تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: از سیاستهای اصلی معاونت توانبخشی استان تهران در سال جدید توسعه مراکز اتیسم بویژه در شهرستانهای فاقد این مراکز است و  در صورتی که متقاضیان تاسیس این مراکز دارای شرایط علمی و تخصصی لازم باشند بهزیستی استان نهایت همکاری را با آنان خواهد داشت.

اسدی اظهار کرد: یارانه مراکز اتیسم بیش از سایر مراکز روزانه سازمان بهزیستی و مبلغ ۴۰۳ هزار تومان و بصورت مابه التفاوت شهریه به استفاده کنندگان از خدمات مراکز سازمان بهزیستی و به صورت مستقیم به مراکز پرداخت می شود.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران ادامه داد: شهریه مراکز اتیسم ۵۶۸ هزار تومان است که خانواده ها تنها ۱۶۵ هزار تومان از کل مبلغ را می پردازند و به ۱۰۰ درصد ظرفیت مراکز اتیسم یارانه تعلق می گیرد.

وی گفت: در طرح مراقبت در منزل  اتیسم ۲۰ نفر از افراد شناسایی شده مبتلا به اتیسم به صورت پایلوت مورد مراقبت و تحت پوشش قرارگرفته اند که در صورت نتیجه مطلوب و استقبال خانواده ها قابل افزایش خواهد بود.

اسدی در خصوص برنامه غربالگری تشخیص و مداخله در اختلالات طیف اتیسم در کودکان ۲ تا ۵ سال گفت: در این طرح اطلاعاتی به عنوان راهنما برای شناسایی اختلال طیف اتیسم در مناطقی که بنظر می‌رسد کودک ۲ تا ۵ سال حضور بیشتری دارند ارسال شده است که خانواده ها با مطالعه این راهنما و در صورت وجود علائم بیماری در کودکانشان می توانند با مراجعه به اداره بهزیستی محل سکونت و یا پایگاه اطلاع رسانی بهزیستی استان به نشانی www.behzistitehran.org.ir ضمن دریافت اطلاعات لازم به مراکز اتیسم جهت تشخیص مراجعه کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران در پایان با اشاره به روزجهانی آگاه سازی اتیسم با شعار ” پیش به سوی کسب توانایی تصمیم گیری برای خود” گفت: برنامه‌های متنوعی در سراسر استان به همت مراکز اتیسم و بهزیستی شهرستانهای استان تهران برگزار خواهد شد.

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

۷ دلیل عمده گاز و نفخ شکم

 تولید بیش از اندازه گاز می تواند به واسطه عدم تعادل در جمعیت باکتری هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار