خانه / اخبار / سیاسی / همه حرفهای روحانی درنشست خبری پرحاشیه/ از افزایش یارانه کم درآمدها تا افشای دروغهای انتخاباتی

همه حرفهای روحانی درنشست خبری پرحاشیه/ از افزایش یارانه کم درآمدها تا افشای دروغهای انتخاباتی

همه حرفهای روحانی درنشست خبری پرحاشیه/ از افزایش یارانه کم درآمدها تا افشای دروغهای انتخاباتی

حسن روحانی, دولت یازدهم,نشست خبری روحانی

بزرگ‌ترین خیانت به مردم ارائه اطلاعات دروغ است/مفتخرم که جامعه کمتر امنیتی شده‌/یارانه اقشار آسیب‌پذیرتر باید افزایش یابد/ برخی ماشین دودی هستند و فضا را سیاه می‌کنند/ گزارش وضعیت مدیران تلگرامی را به مردم می‌گویم/ برخی آب خنک خوردن را مستحب می‌دانند/کنایه صریح روحانی به مدعیان افزایش یارانه نقدی/ انتخابات است نه مزایده!

روحانی: آن‌که می‎خواست یک‌شبه مشکلات را حل‌کند، من نبودم
بزرگ‌ترین خیانت به مردم ارائه آمار دروغ است | چرا خرید هواپیمای نو به بعضی برخورد؟

سیاست > دولت – رئیس جمهور در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۶، به سوالات متعددی پاسخ داد. از ارائه گزارش مالی دولتش گرفته تا پاسخ به منتقدان و حتی انتظاراتی که از او می‎رفت.
به گزارش خبرآنلاين، حجت الاسلام حسن روحاني در دو جاي اين نشست به سخناني که به او نسبت داده شده بود، واکنش نشان داد. يک بار آنجا که گفت هرگز وعده حل مشکلات اقتصادي در ۱۰۰ روز را نداده و فقط قرار بوده گزارشي ۱۰۰ روزه به مردم ارائه دهد و جاي ديگر آنجا که گفت «هرگز نگفتم کليد حل همه مشکلات کشور در حل مساله هسته‌اي است». چهره ها و رسانه​‌هاي منتقد دولت در ماه‌هاي اخير با تکيه بر اين دو موضع تحريف شده از سوي رئيس جمهور به نقد دولت يازدهم پرداخته بودند که امروز رئيس جمهور به آنها پاسخ  داد.

واکنش ديگر رئيس جمهور به منتقدانش آنجا بود که درباره خريد هواپيماهاي جديد در سايه توافق هسته‌اي گفت: نمي دانم چرا خريد هواپيماي نو به برخي بر خورد! برخي ماشين دودي هستند و فضا را سياه مي‌کنند!

انتظار از او براي آزادي مديران کانال‌هاي تلگرامي موضوع ديگري بود که رئيس جمهور به واسطه آن به برخي رويکردها در قوه قضاييه انتقاد کرد و گفت: برخي فکر مي کنند آب خنک خوردن مستحب است! او همچنين وعده داد که گزارش وزراي اطلاعات، کشور و دادگستري در اين باره را به مردم ارائه خواهد داد.

مشروح اين نشست خبري را در ادامه بخوانيد:
در نخستين نشست خبري خود در سال ۹۶ که با حضور خبرنگاران ده‌ها رسانه داخلي و خارجي برگزار شد؛ سخنانش را با تبريک سال نو و ميلاد حضرت علي(ع) آغاز کرد.

وي با اشاره به اينکه دولت يازدهم در طول سه سال و نيم گذشته بويژه در سال ۹۵، موفقيت‌هايي داشته است، از رهنمودهاي مقام معظم رهبري و حمايت‌هاي مردم تقدير کرد و گفت: به حمدلله دولت يازدهم به برخي اهداف خود دست يافته است. در سال ۹۵، دولت در ارائه خدمات و رشد اقتصادي، طبق آمار رسمي کشور و آمار جهاني، پيشرفت خوبي داشتيم. در طول سه سال گذشته حقوق افراد کم درآمد، همچون بازنشستگان با رشد دو برابري مواجه شده است. در سال جاري نيز حقوق افرادي چون مشمولين سازمان بهزيستي حدود ۲۰ درصد افزايش مي يابد.

روحاني که مي گفت براي اولين بار در دولت اوست که اضافه حقوق کارمندان و کارگران بيش از رشد تورم بوده است، ادامه داد: وضع کشاورزان که از اقشار کم درآمد جامعه هستند، نسبت به گذشته بسيار بهتر شده است. در سال ۹۱، پول گندم پرداختي به کشاورزان حدود ۸۰۰ ميليارد تومان بود اما در سال ۹۵ حدود ۱۵ هزار ميليارد تومان پول به کشاورزان پرداخت شده است. اين دو رقم را مقايسه کنيد و ببينيد چند برابر شده است. کشاورزان بزرگترين خدمت را به کشور ما کرده و امنيت غذايي ما را تامين مي کنند.

به گفته وي، تراز تجاري ما در سال ۹۱، منفي ۸٫۱ بوده است اما در سال ۹۵، تراز تجاري کشور به منفي ۲٫۶ رسيده است که اگر چه همچنان منفي است اما فاصله زيادي با گذشته دارد که نشانه توليد و خود اتکايي بيشتر در کشور است.

روحاني با اشاره به اينکه توليدات کشاورزي از ۲۱ به ۱۱۸ ميليون تن رسيده است، اين افزايش رقم را به معناي خود اتکايي بيشتر و اقتصاد مقاومتي دانست که به منزله بهبود وضعيت کشاورزان نيز هست. او در ادامه از توجه دولت به ارائه خدمات بهداشت و درماني و محيط زيست به عنوان اولويت هاي دولت يازدهم ياد کرد و افزود: براي اولين بار در تاريخ ايران، همه مردم تحت پوشش بيمه درماني قرار گرفتند و همه حاشيه نشين ها توانستند از خدمات درماني بهره ببرند. اين دولت به فکر مستضعفين و حاشيه نشين ها بود.

رئيس جمهور خاطرنشان کرد که در دولتش ۲۱ هزار تخت بيمارستاني به مجموعه درماني کشور اضافه شده و تا پايان دولت بنا به گفته وزير بهداشت مي توان آن را به ۲۳ تا ۲۴ هزار تخت رساند. اما همين رقم موجود، يعني يک چهارم کل تخت بيمارستاني کشور در طول تاريخ، به مجموعه درماني در سه سال گذشته افزوده شده است.

روحاني همچنين از توجه دولتش به روستاها سخن گفت و ادامه داد: تمام روستاهاي گاز کشي شده تا سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بوده است اما در اين دولت، ۹ هزار روستاي ديگر گاز کشي شده اند. در اين دولت به تمام روستاهاي بيش از ۱۰ خانوار، برق رساني شده است. براي آبرساني در روستاها هم کار بزرگي انجام شد و ۵۲۰۰ روستا در اين دولت از آب بهداشتي برخوردار شدند. راه​‌هاي روستايي و کارهاي درماني و آموزشي، ارتباطات و اينترنت نيز در دستور کارمان بوده است. کما اينکه ۲۵ هزار روستا در ايران داراي اينترنت هستند.

از افتخارات روحاني اين بود که علي رغم افزايش کيفيت اينترنت در اين دولت، هزينه آن افزايش نيافته است. افتخار ديگر آنکه فضاهاي آموزشي و دانشگاهي، کمتر امنيتي شده و فضا همچنان برادرانه است.

روحاني با اشاره به دو انتخابات بزرگ پيش رو، تاکيد کرد: انتخابات براي نزديک تر شدن ما هست. اشکالي ندارد که همه گروه ها مواضعشان را بگويند اما به مردم دروغ نگويند. اين بزرگترين خيانت به مردم است که آمار و اطلاعات دروغ به مردم بدهند که منجر به ياس در مردم شود. نبايد کاري کنيم که مردم بگويند پس از ۳۹ سال، با اين همه فراز و نشيب، پس بالاخره چي شد؟

وي افزود: ملت مي داند که دستيابي به پيشرفت و توسعه فقط با وحدت و همدلي امکان پذير است. خوشحالم که ديروز پروژه هاي مهم هسته اي افتتاح شد. خوشبختانه در همه زمينه ها بويژه در زمينه هسته اي در حال پيشرفت هستيم، بويژه پس از برجام. فضا براي تحرک و پيشرفت ما بيشتر شده و من از همه ارگان ها در اين فضا تشکر مي کنم.

وي تاکيد کرد: نتيجه ايام انتخابات بايد وحدت و دوستي بيشتر و شکاف کمتر باشد و ترس دشمن از ما بيشتر شود. حتما مردم حماسه بزرگي را خلق خواهند کرد. بايد در سال جاري بيش از قبل براي توليد ملي و اشتغال تلاش کنيم.

روحاني از ابلاغيه هاي دولت به دستگاه هاي اجرايي ياد کرد که امروز واصل خواهد شد که برنامه هاي مشخصي براي افزايش توليد ملي و اشتغالزايي در آن قيد شده است. او ابراز اميدواري کرد که دولت در پايان سال ۹۶، دستاوردهاي خود در اين زمينه را به مردم اعلام کند.

گفتني است در اين نشست خبري محمدجواد ظریف، حسام الدين آشنا، خدادی مديرعامل ايرانا، صالحی امیری وزير ارشاد نيز در سالن حضور داشتند.

برخی ماشین دودی هستند و فضا را سیاه می‌کنند

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره وجه تمایز اولویت های اقتصادی رئیس جمهور در صورت رای آوری مجدد، گفت: در این جلسه ما راجع به بحث های انتخاباتی نمی خواهیم اصلا صحبت کنیم ولی اینکه دولت برای آینده چه برنامه‌ای دارد می توان به آن توجه شود. مساله یارانه برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه بوده است و در چارچوب قانون باید ایجاد می شده است دولت تلاش کرده در چارچوب قانون یارانه را اجرا کند.

وی تصریح کرد: دولت یک بخشی از یارانه را به بخش هایی برده که اهمیت داشته است مثل بخش کشاوری. در این بخش ما پولی که برای گندم می دهیم با قیمت گندم در بازار بین المللی خیلی متفاوت است و چیزی حدود دو برابر است. این یعنی یارانه به کشاورز می دهیم، یا یارانه درمان که باید به جای ۳۷ درصد مردم ۶ درصد هزینه پرداخت کنند یعنی استفاده صحیح از یارانه.

رییس جمهور گفت: دولت باید تابع قانون باشد در چارجوب آنچه مجلس تصویب کرده است، قانون را اجرا می کند دولت بعدی هم در چارچوب مصوبات مجلس قانون یارانه را اجرا خواهد کرد. نظر شخصی من این است و به دوستان اقتصادی هم گفتم که اقشار آسیب پذیرتری در جامعه داریم اینکه یارانه یکسان دادند خیلی مشخص نیست مطلوب باشد، اقشار آسیب پذیر باید یارانه بیشتر بگیرند. از سال گذشته در حال برنامه ریزی هستیم یارانه اقشار آسیب‌پذیرتر بیشتر خواهد شد.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شما قول داده بودید وضعیت اقتصادی بهبود بخشیده شود به نحوی که مردم نیاز به یارانه ۴۵ هزارتومانی نداشته باشند، آیا به این وعده ها عمل شده است، گفت: درست است که ما باید به جایی برسیم که مردم ما نیازمند به یارانه نقدی نباشند. این حرف درستی است اما آیا این کار در ظرف ۴ سال به نتیجه می رسد؟ کاری که در دولت کردیم این بود که یارانه نقدی را به جای اضافه کردن به بخش های خدمات اجتماعی و تولیدی بردیم. باید وضع زندگی مردم آنقدر خوب شود که مردم نیاز نداشته باشند. چطور باید اینکار شود.

روحانی ادامه داد: همه مردم باید مشغول به کار شوند، همه باید درآمد کافی برای زندگی داشته باشند، اگر می خواهیم همه شغل داشته باشند بدون فناوری و سرمایه گذاری و امنیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آیا امکانپذیر است؟ خب باید سرمایه زیادی از سوی کارآفرینان وارد بازار کنند دلشان به آینده قرص باشد. بعضی ها نمی دانم چرا ماشین دودی هستند و هرچه حرف می زنند فضا را سیاه می کنند. ما یک فضای روشن و ایرانی آباد داریم. برای چه این فضا را دودآلود می کنند به قول اقتصادی ها این عدم قطعیت را برای چه القا می کنیم.

رییس جمهور اظهار کرد: ما باید فضا را امیدوارنه کنیم باید همه تلاش کنیم، سرمایه جذب شود، سرمایه بیاید. مثلا یک تعداد هواپیما خریداری شد. نمی دانم چرا خرید این هواپیماهای نو به برخی ها برخورد. من هنوز نفهمیدم. گفتند ما نباید هواپیمای نو سوار شویم خب شما کهنه سوار شوید. در سال بیش از ۴ میلیارد دلار مردم ما می دهند به شرکت های خارجی برای صندلی هایی که برای سفر می خواهند بگیرند ایا اشکالی دارد که ما خودمان این را از مردم بگیریم و به شرکت های خارجی ندهیم. خب ما نیاز به فعالیت داریم، باید صنعت گردشگری را پیش ببریم. این حرف به حق است کشور ما باید به روزی برسد که هیچ کسی نیاز به یارانه نقدی نداشته باشد یک راه طولانی است که باید همه دست به دست هم دهیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اصلاح ریشه ای نظام بانکی، تاکید کرد: من هنوزم می گویم البانک و ما ادراک مع البانک. بانک ها خیلی نیاز به اصلاح دارند، من از بانک ها به خاطر کاری که سا ل۹۵ کردند تشکر می کنم. بانک ها ۴۳ درصد بیشتر از سال قبل تسهیلات به مردم دادند. این رقم بسیار خوبی است. بیش از چهارصد و سی هزار میلیارد تومان به مردم تسهیلات دادند. ۲۴ هزار واحد صنعتی متوسط کوچک از بانک ها تسهیلات کردند.

روحانی با بیان اینکه بعضی ها هم نسبت به برخی مدیران بانک ها بی انصافی کردند و ظلم کردند، خاطرنشان کرد: اما بانک ها نیاز به تحول دارند، این دولت اولین دولتی است که دارد بدهی را پرداخت می کنند. همه دولت ها بدهی درست می کردند و می‌رفتند. و بعد از سرمایه بانک‌های دولتی تقریبا دوبرابر شده است. این کار بزرگی است که دولت نسبت به بانک های دولتی انجام داده است. من سال گذشته یک دستورالعملی را به معاون اول ابلاغ کردم که بخشی از آن درباره بانک ها بود. در جلسات اقتصادی هم مشکل بانک ها یکی از مشکلاتی است که در دولت یازدهم خیلی کم حل شده است.

وی افزود: در این دولت ما مسیرهایی را شروع کردیم، در برخی مسیرها پیشرفت ها خیلی زیاد بود، برخی جاها کمتر بود و در برخی جاها حرکت ما حرکت مان خیلی کند بود. در مبارزه با فساد حرکت بزرگی را دنبال می کردیم. در مبارزه با قاچاق این دولت کار بزرگی کرد از ۲۵ میلیارد به ۱۵ میلیارد رسید. ولی در عین حال اینکار باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند در حوزه بانک قدم های بیشتری برداشت شده است.

گزارش وضعیت مدیران تلگرامی را به مردم می‌گویم

بازداشت مدیران برخی کانال‌های تلگرامی و تداوم حضورشان در زندان، از سوالات مطرح شده در نشست خبری امروز روحانی بود.

حجت الاسلام حسن روحاني در پاسخ گفت: اين مساله سوال بسيار مهمي براي جوانان است. يکي از قول‌هاي اين دولت، حس آزادي از سوي مردم بوده است. برخي مي گويند فقط بهبوبد وضعيت اقتصاد را بايد لمس کرد؛ اما آزادي را هم بايد لمس کرد. ما در کشور مردم سالاري هستيم. به خاطر اينکه يک نفر از حزب و جناحي حمايت کرده، نبايد به زندان برود.

وي افزود: انشالله در قوه قضاييه ديگر اين اقدامات نشود و به جاي اينکه شنبه مردم را احضار کنند، پنج شنبه نبرندش که دو شب آب خنک بخورد! برخي فکر مي کنند خوردن آب خنک مستحب است! قبل از تعطيلات نوروز رفتند برخي را گرفتند. من به وزير اطلاعات دستور دادم که پيگيري کند و او در گزارشش گفت که آنها جرمي مرتکب نشده اند. وزير کشور هم گفت که مي کوشد مساله در همان روزهاي اوليه تعطيلات نوروز حل شود. الان هم وزراي اطلاعات، کشور و دادگستري مشغول پيگيري هستند و من از آنها گزارش دقيق مي خواهم. اميدوارم آنچه که در گزارش اوليه به من گفته اند، درست نباشد؛ چون اگر درست باشد، من آن را به مردم خواهم گفت.

آن‌که می‎خواست یک‌شبه همه مشکلات را حل کند، من نبودم!

در ادامه نشست خبري امروز رئيس جمهور، خبرنگار همشهري – رسانه نزديک به قاليباف- با طرح سوال مذکور، با اين پاسخ روبرو شد: يک دروغ بزرگي در برخي روزنامه​ها و سايت‎ها پخش شده. من کي گفتم ۱۰۰ روزه مشکل را حل مي کنم؟ من گفتم در صورت پيروزي در انتخابات، من ۱۰۰ روزه گزارش کارهايي که کرده ام را به مردم مي گويم. آن کسي که يک شبه همه مسائل را حل مي کرد، کس ديگري بود! من نبودم!

سخنان روحاني با تشويق حضار همراه شد و او ادامه داد: موانع و مشکلات اقتصادي کشور را در ۱۵ روز اول دولت شناسايي و ابلاغ کرديم و براي حلش شروع به کار کرديم. کاهش تورم که از آسمان نازل نشد. کار کرديم که ابتدا به ۲۵ و بعد از ۲۵ به ۱۵ رسيد و حالا تک رقمي شده است. من گفته بودم در طول دولتم، تورم را يک رقمي مي کنم و ديديد که در سال ۹۵ چنين کردم و يکسال زودتر پيش رفتم. من وعده دادم که رشد اقتصادي را مثبت مي‌کنم و ديديد که اين کار را کردم و از سال ۹۳، رشد اقتصادي کشور مثبت شده است و امسال براي اولين بار در طول ۱۲ سال گذشته، رشد اقتصادي را به بالاي ۸ درصد متناسب با سندچشم انداز ۲۰ ساله رسانديم.

رئيس جمهور از خودکفايي کشور در بخش هاي مختلف ياد کرد و خطاب به خبرنگار همشهري گفت: ۳ سال منتظر بودم که کسي چنين سوالي را بپرسد و اين دروغ را افشا کنم. مگر مي شود مشکلات را در ۱۰۰ روز حل کرد؟ اين را فقط يک آدم غير عاقل ممکن است بگويد! من خوب يادم هست که چه گفتم و حافظه ام هم ياري مي کند. اين دروغ بزرگ را برخي افراد مخرب، مدام تکرار مي کنند.

در ادامه خبرنگاري از حضور نظامي ايران در سوريه و حمايت ايران از اسد پرسيد و روحاني در پاسخ گفت: سوريه موضوع حساس و مهمي در منطقه است. از شش سال قبل، نظر ما اين بود که کشورهاي ديگر از تروريسم حمايت نکنند. سال ۹۲ در نخستين حضورم در نيويورک، به روساي کشورهاي اروپايي گفتم که حمايتتان از تروريست ها چقدر براي خودشان خطرناک خواهد بود و گفتم اگر به اين روش ادامه دهيد، به زودي شاهد همين ناامني ها در کشور خودتان خواهيد بود.

وي با تاکيد بر پايان دادن به تروريسم، ادامه داد: بايد اصلاحاتي در حکومت سوريه انجام شود. ما راه حل را صندوق راي مي دانيم که نه فقط در تهران و اصفهان که در تمامي منطقه، جوابگو خواهد بود. انشالله اصلاحاتي که ضرورت دارد، در سوريه انجام خواهد شد.

روحاني بهانه آمريکايي‌ها براي حمله به سوريه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در تماس تلفني با اسد و پوتين به آنها گفتم که بهتر است کميته حقيقت يابي در منطقه تشکيل شود و تشخيص داده شود که نشت گاز شيميايي از چه محلي بوده است و معلوم شود که کار کيست. اگر معلاوم شود که کار تروريست ها بوده، آمريکا چه مي خواهد بکند؟ اگر تروريست ها فکر کنند هرگاه عمليات شيميايي کردند، آمريکايي ها از آنها حمايت خواهد کرد، چه خواهد شد! به نظرم کار آمريکا نه با منطق و منافع کشورها و سازمان ها سازگار است و نه با قوانين بين الملل. حاميان اين اقدام آمريکا هم اشتباه مي کنند. چون اين کار آمريکا در حمايت از تروريست ها بود.

روحاني تاکيد کرد که اين اقدام آمريکا ناپسند و محکوم است و ايران هر اقدام و حمله شيميايي را محکوم مي کند. چون وقتي مي گويند «شيخون» ما به ياد «حلبجه» مي افتيم. نبايد اجازه داده شود که هيچ گروهي از سلاح شيميايي استفاده کند.

دولت قبل از جیب مردم برداشت می‌کرد

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم نهایی‌اش برای کاندیداتوری در انتخابات، گفت: از فردا ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری شروع می شود، ۵ روز برای ثبت نام وجود دارد، اگر ۵ روز دیگر صبر کنید معلوم می شود که چه کسانی هستند.

وی تصریح کرد: من دوست دارم انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری مردم برگزار شود و هر کسی که مردم تشخیص دادند مسئولیت را برای چهار سال بعد برعهده بگیرد.

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بانک ها، و اینکه سیاست های کنترل تورم باعث ایجاد بحران در نظام بانکی واقتصادی شده است و آیا مسئولیت این موضوع را می پذیرد یا قرار است برای دولت بعد به ارث بگذارد، گفت: من کلمه بحران را به هیچ وجه قبول ندارم، یکی از افتخارات دولت این است که تورم را تک رقمی کرده است چیزی که از ابتدا دنبال آن بود. بعد از ۲۶ سال تورم کشور تک رقمی شد.

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: یکی از افتخارات دیگر ما این است که وضعیت بانک ها بهتر از پارسال است از بانک ملی بپرسید سرمایه آن چطور است. خود رییس بانک ملی به من گفت کاری که شما نسبت به بانک ملی انجام دادید در تاریخ بانک ملی از روز تاسیس تا سال گذشته سابقه نداشته است. وضع بانک های ما از دیروز خیلی بهتر است.

وی افزود: چند موسسه اعتباری بودند که در یک موسسه جدید ادغام شدند. برخی باید می آمدند ورود می کردند ولی یک قاضی دستور داد که تابلو آن بانک ها را عوض کنند، حتی گفتم از دست آن قاضی شکایت کنند که چرا در امری دخالت کرده که به او مربوط نبوده است. مشکلی که یک گوشه پیش آمده قابل حل شدن است.

روحانی ادامه داد: خواست ما از بانک ها به دنبال پایین آوردن تورم این بود که تسهیلاتی که داده می شود با نرخ سود کمتری داده شود، برای اینکه نرخ سود تسهیلات را کمتر کنند خود به خود سود سپرده را باید پایین بدهند. البته اینکار به صورت دستوری نبود چون در دولت قبل این روش آزمایش شد که دستوری عمل کردن و نتیجه ای نداشت. لذا اینکار با هماهنگی بانک ها انجام شد.

رییس جمهور گفت: ما سود بین بانکی را پایین آوردیم که باعث شد سود تسهیلات پایین بیاید. سود بین بانکی حدود ۲۷ درصد بود که به ۱۸ تا ۱۹ درصد رسید. چرا تورم پایین آمد چون از بانک مرکزی مرتب وام نگرفتیم؟ چرا در دولت گذشته تورم به ۴۵ درصد رسید؟ چون بانک مرکزی را مجبور کردند ۴۳ هزار میلیارد تومان پول به مسکن مهر بدهند. خطایی که کردند برداشت از جیب مردم و بانک مرکزی بود.

وی تاکید کرد: برای اولین بار این دولت دارد بدهی خودش به بانک ها را پرداخت می کند. وضع تسهیلات از اول این دولت بهتر است. ما باید سود تسهیلات را پایین بیاوریم. این یک اشکال در کشور ما است. حتما یکی از تحولاتی که باید رخ بدهد پایین آمدن سود تسهیلات بانکی خصوصا در بخش تولید است لذا دولت در برخی زمینه ها در حال پرداخت سوبسید است. به فرد می گوید وام بگیر و دولت به عنوانی ارانه سودی را به بانک ها پرداخت می کند در صندوق ملی هم سود تسهیلات را پایین آوردیم.

کلید حل مشکلات کشور تدبیر و عقل و تلاش همگانی است

حجت الاسلام حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود درباره اینکه کنگره آمریکا اعلام کرده ممکن است حمله به سوریه دوباره تکرار شود، با چه اقدام و سیاستی می توان جلو تجاوزات آمریکا را گرفت، گفت: آمریکایی ها از گذشته هم هیچوقت در چارچوب مقررات بین المللی عمل نکردند. یک جانبه گرایی که آنها همیشه داشتند سبب شده که بی جهت خودشان را رهبر دنیا تصور کنند. اساس حمله به سوریه اشتباه و نادرست و به نفع تروریست ها شد. دولتی که مدعی مبارزه با تروریسم بود، بیشتر آنها را تشویق کرد. این وضع نمی تواند ادامه پیدا کند.

روحانی تاکید کرد: آمریکا قبلا هم دخالت هایی در سوریه داشت اما حمله مستقیم به پایگاه هوایی سوریه بی سابقه است که تکرار آن برای منطقه بسیار خطرناک است. پاسخ آن را باید مردم و ارتش سوریه در میدان جنگ به تروریست ها بدهند تا به آمریکا ثابت شود که این امور مشوقی برای تروریست ها نخواهد بود. باید ضربه هایی که به تروریست ها وارد می شود، آمریکا را از اینکار پشيمان کند تا بفهمند این کار سودی به حال آنها و منطقه نداشته است. تروریست ها نفعی برای هیج کشوری ندارند. حتی برای حامیان و ایجاد کننده آنها. امیدوارم پاسخ آمریکا در میدان مبارزه با تروریسم داده شود.

روحانی همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی او درباره گزارش هیات بررسی حادثه پلاسکو و سکوت رسانه ملی درباره نتیجه این گزارش، گفت: مساله پلاسکو به خاطر اینکه مورد توجه همه مردم بود مساله مهمی بود که باید برای آن گزارش جامعی تهیه می شد. ما با مشورت هایی که در این زمینه کردیم به این نتیجه رسیدیم که در چنین حوادثی نیاز به گزارشی ملی داریم. یعنی دستگاه های حکومتی هیات تشکیل ندهند و استادان دانشگاه و کارشناسان مربوطه هیات تشکیل دهند. این کار صورت گرفت و بعد از نوروز،  گزارش این هیات اختصاصی به من داده شد و من در جلسه مبسوطی گزارش را بررسی کردم. عده ای از مسوولین مربوطه که مورد نقد بودند در این جلسه حضور داشتند. البته برخي از مسوولین هم نیامده بودند. در کل  گزارش خوبی ارائه شد و من گفته ام که گزارش نهایی در این زمینه تهیه شود.

او ادامه داد: اصل کار هیات بررسی حادثه پلاسکو کار درستی است. اگر لازم است در این زمینه برای پیشگری از وقوع چنین حوادثی، لایجه بدهیم،حاضرم این کار را انجام بدهم. در کل منشور حقوق شهروندی در این زمینه به خوبی اجرایی شد و اطلاعات شفافی به مردم داده شد. امیدوارم صداو سیما هم به خوبی نتایج این کار علمی را به مردم اطلاع دهد. چون این موضوع بحث سیاسی و حزبی نیست و امیدواریم دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

حسن روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه هنوز هم کلید حل مشکلات کشور را برجام می داند یا خیر؟، گفت: من هیچ گاه نگقتم که توافق هسته ای کلید حل همه مشکلات کشور خواهد بود، بلکه کلید حل مشکلات کشور، تدبیر و عقل و تلاش همگانی است.  یکی از مشکلاتی که قبلا داشتیم موضوع هسته ای بود که من کلیدش را مذاکره می‌دانستم. تعامل با جهان که تعاملی شجاعانه و عزت مندانه هم بود، صورت گرفت و برجام حاصل شد. اما امروز مشکلات فراوانی در داخل و منطقه داريم که باید راه حل آن را پیدا کنیم.

رییس جمهور ادامه داد: در زمینه اجرای توافق هسته‌اي، همانطور که رهبری فرمودند ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود. ایران همیشه پای تعهداتش می ماند. به شرط اینکه طرف مقابل هم بماند. الان ما با چین برای بازسازی شرایط جدید در نیزوگاه اراک همکاری داریم،  درزمینه ایزوتوپ های پایدار و ساخت سوخت برای نیروگاه بوشهر با روسیه همکاری داریم. ما آب سنگین را می فروشیم و کیک زرد را می خریم. در کل طرف مقابل اگر تعهداتش را زیرپا بگذارد پشیمان خواهد شد.

کنایه صریح روحانی به مدعیان افزایش یارانه نقدی/ انتخابات است نه مزایده

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره تخریب‌ها به جای نقد منصفانه در فضای انتخابات، و ادعاهای انتخاباتی مثل افزایش یارانه ها، گفت: دوران انتخابات، فضای خاصی است، حرف های زیادی گفته می شود که حق یا ناحق است، انتقادات منصفانه یا غیرمنصفانه داریم، باید همه تلاش کنیم که فضا را درست و اخلاقی نگه داریم.

وی افزود: مردم فریبی، عوام‌فریبی کارهای پوپولیستی در شان ملت ما نیست، یارانه ای که الان دارد پرداخت می شود حساب و کتاب دارد، که درآمد چقدر است و پولی که پرداخت می شود چقدر است، اگر کسی ادعا می کند که من بیشتر یا کمتر می دهم، بدانند اینجا انتخابات است نه مزایده. آن یکی می گوید من ۱۰۰هزار تومان می دهم دیگری می گوید من ۳۰۰ هزار تومان میدهم. اینجا نه حراجی است نه مزایده. بحث کشورداری است، یک قانون و مقرراتی دارد مجلس گفته پول یارانه از کجا پرداخت شودو در دولت قبل که یارانه پرداخت می شد همین مبلغ گاها خلاف قانون تهیه می شد، از خزانه برداشت می شد یا از دستگاه های دیگر گرفته می شد، گزارش دیوان محاسبات درباره تخلفات دولت قبل وجود دارد.

رییس دولت گفت: در زمینه یارانه همانطور که عنوان کردم، باید نسبت به اقشار کم درآمد، فکر و برنامه ریزی شود. یک دهک هایی هستند که وضع زندگی شان خوب نیست که باید یارانه نقدی یا غیرنقدی بیشتری پرداخت شود ولی در کلیت امر باید حساب و کتاب شود. کسی که می گوید یارانه بیشتر می دهم بگوید از کجا می دهد.

روحانی درباره شک و تردیدهایی که برخی درباره آمار اشتغال دولت می دهند و اینکه مبنای آماری ۷۰۰ هزار شغل در یک سال کجاست، گفت: مساله اشتغال یک مساله مهمی برای ما است و یکی از اهداف این دولت این بود که اشتغال خالص را بالا ببرد، اشتغال خالص در سال های ۸۶ تا ۹۱ زیر ده هزار بوده است یعنی خیلی کم بوده است. ما می خواستیم که اشتغال خالص بالا برود و به یک رقم قابل قبول برسد. تمام کسانی که در سن کار بودند در همان سال‌های ۸۶ تا ۹۱ عددشان خیلی افزایش پیدا کرد، در آن دوره باید کار وسیعی اشتغالی انجام می شد که بهر دلیلی نشد.

رییس جمهور با بیان اینکه منشا آمار دولت مرکز آمار است، خاطرنشان کرد: در گذشته هم همان منشا بوده است. ما چند چیز را در دولت قبل دست نزدیم، یکی رییس خزانه و دیگری رییس مرکز آمار که اخیرا به دیوان محاسبات رفتند. یعنی مبنای آماری همان است که در گذشته تهیه می شده است.

وی گفت: سال ۹۵ اشتغال خالص در فصل های مختلف فرق می کند، در فصل تابستان نسبت به تابستان سال قبل بیش از ۷۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد. این اشتغال خالصممکن است پایدار نباشد، اشتغال خالص این نیست که کسی که امروز مشغول کار است تا پایان عمرش به همان کار مشغول باشد ممکن است فرد یک مدت مشغول باشدو آمار شامل شغل پایدارها و غیرپایدار است. مثلا قبل از عید سفری به خراسان رضوی داشتم آنجا به استاندار گفتم که گزارش اشتغال بدهد، گفتند در یک سال گذشته ۱۲۱ هزار نفر شغال خالص در استان ایجاد شده است. این آمار برای یک استان است.

روحانی ادامه داد: اما می گویید بیکاری بیشتر شده است، این حرف درستی است یعنی اگر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیکار داشیم، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر به آن اضافه شده است. ما این مشکل را همین امسال خواهیم داشتیم ممکن است متقاضی کار ۱۲۰۰ نفر یا بیشتر باشد ولی شغلی که ایجاد می‌کنیم تلاش است بالای ۷۰۰ هزار شغل خالص داشته باشیم اماد رست کردن شغل پایدار کار ساده ای نیست همه باید به میدان بیایند مردم، کارافرینان و … آماری که از بخش فناوری گرفتم نشان می داد که در شرکت های دانش بنیان در این چند سال دولت یازدهم حدود سه هزار نفر مورد تایید قرار گرفتند که به آنها وام داده شد که ایجاد اشتغال شان نزدیک ۹۰ هزار شغل است و درآمد آنها در سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

رییس جمهور در ادامه درباره روابط خارجی دولت در چهارسال گذشته و برنامه دولت برای آینده و همچنین عمل به وعده انتخاباتی بهبود وضعیت معیشت مردم، گفت: درباره معیشت مردم و وضع اقتصادی کشور راه حل همان است که رهبری تاکید کردند، یعنی تولید.
وی افزود: تولید بهترین راه برای وضع اقتصادی کشور است، هم در بخش کشاورزی هم در بخش صنعت آمارهای بانک مرکزی مرکز آمار که در سال ۹۵ منتشر شد نشان داد ما در صنعت، خدمات و کشاورزی رشد قابل ملاحظه ای داشتیم . در خدمات ۳ درصد رشد داشتیم در صنعت و کشاورزی رشد ۵ درصدی داشتیم. حتی در بخش معدن که رشد منفی داشت به رشد مثبت رسید یعنی به اضافه ۱۱ شد. بنابراین راهش تولید و جذب سرمایه گذاری و فناوری بیشتر است. امیدواریم وضع معیشت مردم در سالها و ماه های اینده بهتر شود البته تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم.

روحانی با بیان اینکه تلاش ما براین بوده که روابط خارجی ما روابط بهتری نسبت به قبل باشدف گفت: در مجموع روابط ما با کشورهای همسایه از پاکستان، افغانستان تاروسیه و ارمنستان، ترکیه، عراق و حتی در جنوب مثل کویت یا عمان روابط بهتری نسبت به گذشته است. در سال گذشته روابط ما با روسیه در بخش اقتصادی ۷۰ درصد رشد داشته است. البته مشکلاتی هم در این سالها بود مساله داعش، موصل، یمن و سوریه را داشتیم.

رییس جمهور گفت: در مجموع روابط ما بهتر از قبل شده است به استثنا یکی دو کشور. که ما هم مقصر نیستیم از طرف آنها این مساله بوجود آمد. نمونه روشن آن عربستان است. مشکلاتی مثل مساله شیخ نمر یا منا وجود دارد. یا در ماجرایسفارت عربستان در تهران که یک عده خودسر حمله کردند و همه دستگاه ها هم آن را محکوم کردند. عربستان خودش را برای برخورد ناصحیح آماده کرد.

وی گفت: ریشه این برخورد از نظر من شکست هایش در سوریه و یمن بود شکست هایی که خورده بود عصبانی شده بود و آمد مساله سفارت که قابل جبران بود را بزرگ کرد. نظر ما رابطه خوب با همسایگان حتی عربستان است اگر آمادگی داشته باشند. برای حج قدم هایی خوب برداشته شده است امیدواریم مقدمه ای برای روابط بهتر شود. معتقدم عربستان باید دست از حملات ناصحیح به یمن بردارد و در سوریه هم مذاکرات صلح آستانه پیشرفت کند تا به صلح مستقری در سوریه برسیم .

تلاش کردیم دانشجوی ستاره‌دار به تاریخ ملحق شود

حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره وعده های فرهنگی رییس جمهور و رضایتمندی او در این زمینه گفت: باید از اصحاب فرهنگ پرسید که چه مقدار در این زمینه رضایت دارند. ما در این مدت تلاش کردیم تا  انجمن های صنفی اهالی فرهنگ را باز کنیم، سعی کردیم مجوز کتاب راحت تر داده شود، سعی کردیم مجوز فیلم راحت تر داده شود، یارانه های بخش های مختلف فرهنگی سهولت بیشتری بگیرد، مجوز برای روزنامه و مجله ها راحت تر داده شود، سعی کردیم فضای بازتری در دانشگاه به وجود بیاوریم تا بحث دانشجوی ستاره دار به تاریخ ملحق شود.

رییس جمهور ادامه داد: صد در صد ما موفقیت کاملی در این زمینه نداشته ایم. اما دلیل این نارضایتی این است که برخی کارها در دست ما نبود و تلاش ما هم کارگر نیفتاد. امیدوارم با نزدیکی بیشتر قوا با یکدیگر و تلاش مردم بسیاری از نارضایتی ها در این زمینه برداشته شود.

وی تاکید کرد: عدم رضایت مردم بسیاری از مسوولان را  وادار می کند که در مسیر درست گام بردارند. همه باید بدانند که مردم صاحب کشور هستند و ما هم در زمینه های مختلف تلاش بیش از حد کردیم که اگر تلاش دولت نبود دیگر هیچ شبکه مجازی نمی دیدیم  و همه را قربانی کرده بودند.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام ایران بعد از حمله موشکی آمریکا به سوریه گفت: ما در مساله سوریه راه حل نهایی را سیاسی می دانیم و مذاکرات صلح باید پیشرفت داشته باشد تا بتوانیم به راه حل نهایی نزدیک شویم. مطمئنا حمله موشکی آمریکا به سوریه به مذاکرات صلح صدمه وارد کرد و حالا تروریست ها می خواهند در مذاکرات صلح  دست بالا را بگیرند.

او ادامه داد: ما در زمینه سوریه با سوریه، روسیه و ترکیه همکاری داریم و حتی هماهنگی های بیشتری را در گفت وگو با پوتین به دست آورده ام اما هدف نهایی این است که شرایطی پیش بیاید که بتوانیم با گروه های مختلف به تفاهم برسیم و مبارزه با داعش و جبهه النصره را ادامه دهیم.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم گویا احساس مردم در برابر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار