خانه / فناوری و اطلاعات / تکنولوژی های نوین / موفقیت رباتی که قابلیت جراحی چشم دارد

موفقیت رباتی که قابلیت جراحی چشم دارد

 کیفیت کار جراحی ربات جراح چشم ربات پزشک جراحی شبکیه آزمایش ربات جراح

ورود ربات به زندگی و فعالیت های روزمره انسان باعث تسهیل در کارها شده است اما محققین با آزمایش یک ربات که قابلیت جراحی چشم را دارد قصد دارند خطاهای پزشکی که باعث آسیب به بیماران می شوند را از طریق این روش کاهش دهند.

ربات جراح چشم که متخصصان دانشگاه آکسفورد طراحی کرده بودند آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشت.

به نقل از انگجت، مطمئنا همه از حساسیت عمل جراحی چشم آگاه هستند و تسلط جراح در این زمینه از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است.

ورود ربات‌ها به این عرصه می‌تواند از اشتباهات و حساسیت‌های موجود بکاهد و کیفیت کار جراحی را ارتقا دهد.

متخصصان دانشگاه آکسفورد موفق شدند رباتی را در این زمینه طراحی کنند که کیفیت جراحی آن از زبردست‌ترین جراحان نیز بهتر باشد.

یکی از مشکلاتی که جراحان چشم با آن مواجه هستند جراحی شبکیه است. قطر ۱۰ میکرونی شبکیه و حساسیت فوق‌العاده آن کار را برای جراح مشکل می‌کند. به علاوه جریان خون در دست جراح نیز می‌تواند از دقت وی بکاهد و مشکلات را دوچندان کند.

ربات دانشگاه آکسفورد با این مشکلات مواجه نیست و به همین دلیل می‌تواند عملی بسیار باکیفیت‌تر در مقایسه با یک جراح داشته باشد.

طراحی این ربات از سال ۲۰۱۱ آغاز شده بود وتیم محققان توانستند با استفاده از آن ۱۲ بیمار را مورد جراحی قرار دهند که تا حدودی موفقیت‌آمیز بود هر چند بدون عوارض نیز نبود.

براساس اطلاعاتی که تیم درمانی ارائه کرده‌اند، دو بیمار خونریزی داخلی خفیف داشتند و یک بیمار نیز ضعف شدید در شبکیه را که منجر به جدا شدن یا پارگی می‌شود، گزارش کرده است. هر چند این مشکلات در مقایسه با عمل‌های انجام شده از سوی انسان کمتر بوده است.

این ربات در حال حاضر تاییدیه آزمایش‌های کلینیکی را دریافت کرده است و باید در آینده منتظر استفاده رسمی از آن باشیم.

منبع/ایسنا

 

 

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

ویرایش مقادیر یک سلول

ویرایش مقادیر یک سلول فهرست اصلی برای تغییر متن یک سلول کافی است آن سلول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار