خانه / اخبار / مناظره زنده شد

مناظره زنده شد

مناظره زنده شد

تهران- ایرنا- «مناظره زنده شد»، «پیام انتخابات ۲۹ اردیبهشت» و «جای خالی استراتژی» از جمله محورهای تحولات انتخاباتی در روزنامه های یکشنبه سوم اردیبهشت محسوب می شود.

روزنامه های صبح امروز محورهای اصلی خود را به موضوع های «مناظره زنده شد»، «پیام انتخابات ۲۹ اردیبهشت»، ‌«جای خالی استراتژی»، «کوچ اصولگرایان به اردوگاه رئیسی»، «انتخابات، آبروی ملت ما در دنیاست»، «رئیسی و قالیباف تا آخر می‌مانند»، «پایگاه رأی رئیسی چقدر است؟»، «حضور گسترده مردم در انتخابات جلوی شیطنت ها را می گیرد»، «ستاد دست ‌راستی» و «احتمال کناره‌گیری رییسی به نفع میرسلیم»‌ اختصاص و به انعکاس آنها پرداختند.

**مناظره زنده شد
روزنامه «شرق»‌ با انتخاب گزارشی با عنوان «مناظره زنده شد»‌ نوشت: سرانجام با پخش زنده مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری موافقت شد. این تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، پایانی بود بر ٤٨ ساعت کشمکش؛ این کشمکش‌ها از آنجا شروع شد که از سوی این کمیسیون اعلام شد مناظره‌های انتخابات به صورت ضبط‌شده پخش خواهند شد. این خبر واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشت؛ از واکنش علنی رئیس‌جمهوری در یک سخنرانی در شیراز تا سایر نامزدها. اما دیروز وزیر کشور در جمع خبرنگاران از دو بار تماس رئیس‌جمهوری سخن گفت… تماس‌هایی که برای احوال‌پرسی نبود؛ بلکه برای اعتراض به لغو پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی بود. «عزت ‌الله ضرغامی» رئیس اسبق صداوسیما و از نامزدهای «جمنا» هم به این موضوع اذعان دارد؛ او در کانال تلگرامی‌اش نوشته که «مناظره‌های زنده در سال ٩٢، از دلایل اصلی برد جناب آقای روحانی بود. به نظر من هنوز مزیت نسبی ایشان در این حوزه برقرار است. ایشان قدرت بیان بالایی دارند و به آمار و ارقام هم مسلط‌‌اند». حالا با تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، روحانی می‌تواند از مزیتی که «ضرغامی» بر آن صحه گذاشته، استفاده کند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» با انتخاب گزارشی با عنوان «چرا مناظره ضبط شده رای آورد؟» نوشت: ماجرای لغو مناظرات زنده شامگاه پنج‌شنبه مطرح و با مخالفت جریان‌های سیاسی روبه‌رو شد؛ از حسن روحانی و سایر نامزدهای انتخابات گرفته تا گروه‌های سیاسی از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب، خواستار تجدیدنظر در تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری شدند. به گفته وزیر کشور از میان ۵ عضو این کمیسیون، ۴ نفر به پخش ضبط شده مناظره‌های تلویزیونی رأی دادند. با وجود آنکه وزیر کشور از موافقت ۴ عضو این کمیسیون خبر داده، اما هنوز مشخص نیست که پیشنهاد پخش غیر‌زنده مناظرات را کدام یک از اعضا مطرح کرد. به هر روی، آنچه وزیر کشور در توضیحات خود درباره تصمیم‌گیری برای جلوگیری از پخش زنده مناظرات، در میان خبرنگاران مطرح کرد، آن است که در برنامه‌های زنده هر حرفی که زده شود دیگر قابل مدیریت نیست.

روزنامه «آفتاب یزد» در یادداشتی با عنوان «مناظره های آمریکا مناظره های ایران» نوشت:‌ تا همین یک ماه پیش همچنان تلویزیون بخش هایی از مناظره میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پخش می کرد.دلیل اقدام مسئولان صدا وسیما روشن بود. دو کاندیدای ریاست جمهوری ایالات متحده سخنانی را علیه یکدیگر مطرح می کردند که باب دل تلویزیون و کسانی بود که همفکر این رسانه هستند. کنون از همین منظر به ماجرای پرحاشیه مناظره‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ایران بنگرید.عده ای که معلوم هم نشده چه کسانی هستند اصرار دارند مناظره ها در این دوره به صورت ضبط شده پخش شود تا به قول وزیر کشور در حوزه امنیت عمومی اتفاق ناخوشایندی رخ ندهد.این در حالیست که صرفنظر از بحث های سیاسی متداول طی چند روز گذشته،این تصمیم از جهات مختلف اشتباه و نامربوط است. اولا، مگر ما مدعی نیستیم که نظام به ثبات سیاسی لازم رسیده و مردم نیز به آن اطمینان دارند.لذا در چنین شرایطی نباید بیمی از آن داشت که بعضا فلان کاندیدا سخنی را مطرح کند و فی المثل تنمان بلرزد که چرا چنین گفته شد و چرا چنین پاسخی مطرح گردید. ثانیا،کاندیداهای فعلی از عالی ترین و مهم ترین فیلتر نظام عبور کرده اند و صلاحیت خود را برای اولین پست اجرایی کشور به اثبات و تایید رسانده اند.آیا چنین افرادی ممکن است سخنانی را مطرح نمایند که حمل بر خروج از خطوط قرمز باشد؟

همچنین روزنامه «رسالت» در مطلبی با عنوان «مناظره زنده در جامعه شور انتخاباتی ایجاد می کند» به نقل از آذر منصوری نوشت: تجربه نشان داده که مناظره ها باید به صورت زنده باشد. با پخش زنده مناظره ها می توان در جامعه شور انتخاباتی ایجاد کرد. ما به عنوان حزب اتحاد ملت با توجه به تسلطی که روحانی در مناظره ها دارد، طرفدار پخش زنده هستیم. با توجه به شرایط گذشته، احتمال می دادیم برخی درصدد رد صلاحیت روحانی باشند؛ لذا جهانگیری با بزرگواری و سعه صدر و با هماهنگی شخص رییس جمهور، حضور در انتخابات را پذیرفت. اگر دیده شود که حضور جهانگیری به سبد رای روحانی می افزاید، این حضور ادامه خواهد داشت اما اگر نگرانی هایی ایجاد شود و ببینیم که تاثیری روی این سبد رای ندارد، جهانگیری کنار می رود. با توجه به تعدد کاندیداها در جریان رقیب، حضور جهانگیری در صورت پخش زنده مناظره ها، می تواند کمک کننده باشد.

روزنامه «شهروند»‌ در گزارشی با عنوان «وزیر کشور مخالف؛ رئیس جمهوری موافق» نوشت:‌ ماجرای مخالفت دولت با پخش مستقیم مناظره‌های انتخاباتی روز گذشته به بحث داغ شبکه‌های اجتماعی و البته رسانه‌های اصولگرا تبدیل شد. وزیر کشور دلیل مخالفتش با مناظره‌های زنده را حذف تهمت‌ها از جریان مناظره دانسته و گفته این حذف‌ها با حضور نمایندگان نامزدها انجام می‌شود. به گفته وی، او در این زمینه هیچ ‌مشورتی با آقای روحانی نداشته و حتی پس از اعلام این مصوبه رئیس‌جمهوری نخستین‌ کسی بود که نسبت به آن معترض شد و نه ‌تنها در شیراز بلکه دو بار در تماس مستقیم با وی اعتراض خودش را به این تصمیم ابراز کرد.

** پیام انتخابات ۲۹ اردیبهشت
روزنامه «ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان «پیام انتخابات ۲۹ اردیبهشت»‌ که به قلم جلال خوش چهره نگاشته شد، آورد: حالا همه باور کرده‌اند که دولت «دونالد‌ترامپ» نه می‌خواهد که برجام را پاره کند و نه توانایی انجام آن را دارد. نامه وزیر امور‌خارجه امریکا به رئیس مجلس نمایندگان این کشور درباره پای‌بندی ایران بر اجرای مفاد برجام به عنوان سند توقف تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حاوی مفاهیم روشنی است؛ اینکه کاخ سفید برجام را به‌عنوان واقعیتی غیر‌قابل انکار پذیرفته است. به‌ نظر می‌رسد واشنگتن تا انتخابات آینده ایران به سیاست کج‌دار و مریز خود ادامه می‌دهد. سرنوشت انتخابات آینده، سیاست امریکا و حتی اروپا را در قبال ایران تعیین می‌کند. سیاست ایران با همه مخالفانش در این سو و آنسو‌، تاکنون توانسته است هرگونه فرصت را برای اتخاذ اقدام‌های ماجراجویانه علیه این کشور خنثی کند. نتیجه انتخابات اردیبهشت، تثبیت‌کننده موقعیت‌هایی خواهد بود که اکنون وضع ژله‌ای و بلاتکلیف دارد.

** جای خالی استراتژی
روزنامه «ابتکار»‌ با انتخاب گزارشی با عنوان «جای خالی استراتژی» به بررسی وعده های نامزدها پرداخت و نوشت: وعده‌ها یا شعارهای انتخاباتی هر کاندیدایی در کارزارهای سیاسی علاوه بر اینکه برنامه‌ای اجتماعی از سوی طیف سیاسی متبوع خود است، به عنوان معیار یا عیار آن کاندیدا به محک مردم و عرصه عمومی نیز زده می‌شود. فرآیند انتخابات پیش رو نشان می‌دهد که برخی از کاندیداها و طیف حمایت‌گر آنان نه تنها برنامه‌ای برای آینده کشور ندارند، بلکه تنها راهبرد سیاسی خود را در تخریب همه جانبه نامزد رقیب جستجو می‌کنند. اگر نگاهی به استراتژی ای اصول‌گرایان تندرو و رسانه‌های همسو با آنان بیندازیم، به وضوح این نوع مکانیسم را در بدنه آنها می‌بینیم. این در حالی است که جناح‌های سیاسی و نمایندگان آنها در انتخابات باید مشی و رفتار انتخاباتی خود را بر روی برنامه‌های پیش رونده متمرکز کنند. استراتژی که حداقل تا اینجای کار در اردوگاه اصول‌گرایان دیده نشده است. نخستین ضیافت سیاسی اصول گرایان با محوریت جمنا ایده تخریب به جای وعده یا برنامه های انتخاباتی را در درون این گروها تقویت کرد. تحلیل ها از بی برنامگی اردوگاه رقیب در انتخابات پیش رو و ناکارآمدی در طرح وعده های منطقی یا در انطباق با وضعیت کنونی جامعه ایران خبر می دهد. اگر نگاهی به رویکردها یا وعده های انتخاباتی کاندیدهای انتخابات ۹۶ بیندازیم، می توانیم فضای وعده و وعید را در شرایط کنونی سیاسی داخل به دست آوریم .

**کوچ اصولگرایان به اردوگاه رئیسی
روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «کوچ اصولگرایان به اردوگاه رئیسی» می نویسد: تا اینجای کار هفت هیچ به نفع رئیسی. حالا این تاکتیک انتخاباتی‌شان است یا نه؛ اینکه در لحظه آخر همه چیز قرار است برعکس شود و رئیسی به نفع قالیباف کنار رود یا نه؟ کسی خبر ندارد. جامعه روحانیت مبارز و جبهه پایداری، زاهدی، زریبافان و زاکانی سه نامزد ردصلاحیت‌شده، عباسی یک نامزد انصرافی و جلیلی که از ورود به عرصه انتخابات خودداری کرد، تاکنون رسما و علنا به سمت رئیسی کوچیده‌اند. دیروز سعید جلیلی نامزد اصلح جبهه پایداری در سال ٩٢ به دیدار ابراهیم رئیسی نامزد اصلح جبهه پایداری در سال ٩٦ رفت. از میان احزاب و جریان‌ها جامعه روحانیت رسما و جبهه پایداری فعلا غیررسمی از ابراهیم رئیسی حمایت کرده‌اند.

** انتخابات، آبروی ملت ما در دنیاست
روزنامه «رسالت» در مطلبی با عنوان «انتخابات، آبروی ملت ما در دنیاست» به نقل از حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری سلامت انتخابات ، نشاط و شرکت حداکثری مردم در انتخابات آبروی ملت ما در دنیاست ؛ بنابراین باید زمینه این حضور پرشور و شعور را به نحو شایسته فراهم کنیم. ان شاءالله پس از برگزاری موفق انتخابات هرکس به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد وحکم تنفیذ رهبری را دریافت کرد ، رئیس جمهور قانونی نظام است. اگر کسی بخواهد در مقابل آرای مردم بایستد قاطعانه مقابلش خواهیم ایستاد و به فرموده حضرت آقا از آراء و حق مردم قاطعانه دفاع می کنیم .

**رئیسی و قالیباف تا آخر می‌مانند
روزنامه «شرق»‌ در مطلبی با عنوان «رئیسی و قالیباف تا آخر می مانند» به نقل از محمدرضا باهنر نوشت: به نظر می‌رسد میرسلیم تا روز انتخابات باقی نمی‌ماند. مؤتلفه این اطمینان را به آیت‌الله موحدی داده‌اند که مقابل جمنا نیستند. درباره آقایان رئیسی و قالیباف، علاقمندیم با هم رقابت کنند تا نامزد نهایی‌مان مشخص شود؛ ولی رقابت آنها موجب اختلاف نشود و رقابت اصلی را تحت‌الشعاع قرار ندهد. رقابت آنها باید درون‌گفتمانی باشد. در سال ۹۲ عارف با فشار کناره‌گیری کرد؛ ولی تفرق اصولگرایان موجب خردشدن آرای آن شد. امیدوارم امسال قالیباف و رئیسی هم‌گرایی خوبی داشته باشند؛ هرچند ممکن است جمنا با تحلیل‌ آرایی، بگوید هر دو نامزد تا انتهای رقابت باقی بمانند.

** پایگاه رأی رئیسی چقدر است؟
روزنامه «شرق»‌ با انتخاب یادداشتی با عنوان «پایگاه رای رئیسی چقدر است؟» نوشت:‌ اگر آقای رئیسی تا انتهای کار باقی بماند و در انتخابات آتی در مجموعه چند کاندیدای محافظه‌کار در مقابل آقای روحانی قرار گیرد، چه اتفاقی می‌افتد و ترکیب توزیع آرا به چه صورتی خواهد شد؟ بیشتر ناظران معتقدند در این حالت نامزد اصلی اصولگرایان، آقای رئیسی است و حضور چند کاندیدای دیگر به منظور جذب هرچه بیشتر آرای افرادی است که «همیشه رأی می‌دهند». حضور آقای رئیسی موجب گرم‌شدن فضای انتخاباتی است. به‌خصوص که مدتی است در فضای مجازی تبلیغات زیادی علیه ایشان می‌شود. حضور ایشان موجب می‌شود دامنه این تبلیغات به جامعه کشیده و یک جو دوقطبی ایجاد شود. این دوقطبی تشدید تبلیغاتِ اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را به دنبال دارد. در این وضعیت پیش‌بینی می‌شود مشارکتی حدود ٨٠ درصد و بیشتر را داشته باشیم.

** حضور گسترده مردم در انتخابات جلوی شیطنت ها را می گیرد
روزنامه «ابتکار»‌ در مطلبی با عنوان «حضور گسترده مردم در انتخابات جلوی شیطنت ها را می گیرد» به نقل از علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نوشت:‌ نیروی انتظامی رکن فعالیت ایمن‌ساز در انتخابات است و امیدواریم در انتخابات پیش‌رو هم بتواند نقش‌آفرینی خوبی داشته باشد چرا که انتخابات امر مهم، اساسی و مبارکی برای کشور است و حضور مردم، شورآفرینی و ایجاد امنیت در انتخابات بسیار حائز اهمیت است لذا امیدواریم حضور نیروی انتظامی در این مرحله هم مفید و سازنده باشد. حضور گسترده مردم در انتخابات‌ می‌تواند مسیر بازدارنده‌ای برای شیطنت‌ها باشد. چرا که پشتوانه اصلی این کشور مربوط به حضور مردم در صحنه انتخابات است.

** ستاد دست ‌راستی
روزنامه «شهروند» در گزارشی با عنوان «ستاد دست راستی» با نگاهی به فعالیت های انتخاباتی رئیسی، قالیباف و میرسلیم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوشت: با مشخص‌شدن ٦ کاندیدای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ستادهای انتخابات هریک از این کاندیداها یک به یک مشخص می‌شوند و درشرایطی که وضع ستادی روحانی به‌عنوان کاندیدای اصلی جریان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا از مدتی قبل از اعلام رسمی نتایج تایید صلاحیت‌ها مشخص شده، سه کاندیدای اصولگرای انتخابات بیش از آن‌که به رقابت با روحانی مشغول باشند، به ‌دنبال سروسامان‌دادن به وضع ستادی و انتخاباتی خود برای جلب توجه جامعه رأی اصولگرایان هستند و این درحالی است که اوضاع مدیریتی ستاد رئیسی گویا نفر اصلی اردوگاه اصولگرایان است تا همین ٢٤ساعت پیش نامشخص بود. عده‌ای از دولتمردان دولت نهم و دهم با پیوستن به اردوگاه رئیسی یکی از مهمترین نقاط ضعف رئیسی که همان فقدان تیم و تشکیلات سیاسی و فنی است، پر کنند. قالیباف که اکنون تقریبا تمام همفکرانش را گرد رئیسی می‌بیند، سعی می‌کند با افزایش تحرکات و موضع‌گیری‌های شدیدتر از رئیسی در انتقاد از دولت و صحبت از وعده‌های بزرگتر و سنگین‌تر ازسایرین، حالا که نتوانسته روی چهره‌های سیاسی مخالف دولت اثر بگذارد. مصطفی میرسلیم دیگر کاندیدای اصولگرای این انتخابات بحث‌برانگیز نیز بی‌توجه به آن‌که دو کاندیدای همفکرش چگونه و با چه تاکتیکی وارد گود رقابت شده‌اند، صرفا خود را متعهد به حزب موتلفه اسلامی ازجمله احزاب ریشه‌دار و قدیمی جریان راست سنتی می‌داند و به همین پشتوانه حزبی، فعالیت‌های انتخاباتی و ستادی خود را نیز آغاز کرده است.

** احتمال کناره‌گیری رییسی به نفع میرسلیم
روزنامه «قانون» در مطلبی با عنوان «احتمال کناره گیری رییسی به نفع میرسلیم» به نقل از اسدالله بادامچیان نایب رییس شورای مرکزی حزب موتلفه نوشت:‌ این احتمال وجود دارد که رییسی به نفع میرسلیم کناره‌گیری کند. رییسی هم از جمله گزینه‌های مورد حمایت جمنا است. جبهه مردمی از رییسی حمایت می‌کند و وضعیت جمنا مشخص است. در حال حاضر با توجه به حضور قالیباف و رییسی در عرصه انتخابات از این دو کاندیدا حمایت خواهد کرد و موتلفه هم از میرسلیم حمایت می‌کند. همین ‌طور پیش می‌رویم تا در مناظرات نظر عمومی مردم مشخص شود و بر اساس بررسی‌ها به نتیجه نهایی برسیم.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی **انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۱۷**۹۱۳۱

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار