خانه / مذهب / ممنوعيت نامگذاری به نام علي(ع) توسط معاويه

ممنوعيت نامگذاری به نام علي(ع) توسط معاويه

ممنوعيت نامگذاری به نام علي(ع) توسط معاويه

ممنوعيت نامگذاری به نام علي(ع) توسط معاويه
آيا معاويه از نام گذاري به نام علي(عليه السلام) منع مي نمود؟!
به امام علی(ع) خبر دادند خداوند به عبدالله ابن عباس پسری داده، حضرت برای تبریک نزد وى رفتند و فرمودند: نامش را چه گذاشته اى؟ ابن عبّاس گفت: روا نیست كه من، پیش از شما، او را نام گذارى كنم. امام نوزاد را على و كنيه اش را ابو الحسن قرار دادند. هنگامى كه معاويه به قدرت رسيد، به ابن عبّاس گفت: حقّ گذاشتن نام و كنيه على را بر فرزندانتان نداريد. من اين فرزندت را ابو محمّد كنيه دادم.
مبرّد در الکامل ـ به نقل از ابو العبّاس ـ آورده: درباره على بن ابى طالب ـ كه رحمت خدا بر او باد ـ روايت شده است كه وى در هنگام نماز ظهر، عبد الله بن عبّاس را نديد. به ياران خود فرمود: «چرا ابن عبّاس نيامده است؟».
گفتند: بچّه دار شده است.
هنگامى كه على(عليه السلام) نماز را خواند، فرمود: «نزد ابن عبّاس برويم».
آن گاه، نزد وى رفت و به وى تبريك گفت و فرمود: «خداوندِ بخشاينده را شكر مى گزارم. خداوند در آنچه به تو داده است، براى تو بركت قرار دهد. نامش را چه گذاشته اى؟».
ابن عبّاس گفت: آيا رواست كه من، قبل از تو، وى را نام گذارى كنم؟
ابن عبّاس، بچّه را خواست و نزد على(عليه السلام) آورد. على(عليه السلام) بچه را گرفت و كام وى را برداشت و برايش دعا كرد. سپس او را به ابن عبّاس برگرداند و فرمود: «آن را بگير، اى پدر پادشاهان! او را على ناميدم و كنيه اش را ابو الحسن قرار دادم».
هنگامى كه معاويه به قدرت رسيد، به ابن عبّاس گفت: حقّ گذاشتن نام و كنيه على را [بر فرزندانتان] نداريد. من اين [فرزندت] را ابو محمّد كنيه دادم.
و عادت بر اين جارى شد (۱) [كه كسى به نام و كنيه على، نام گذارى نشود].
در لسان الميزان آمده: على بن جهم بن بدر بن محمّد بن مسعود بن اسد بن ادينه ساجى [شاعر روزگار متوكّل]، مشهور به دشمنى با على و اهل بيت(عليهم السلام) بود و آنان را بسيار تحقير مى كرد.
گفته اند: وى پدرش را به خاطر آن كه او را على ناميده بود، لعن مى كرد.(۲).(۳)

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

دعای ختم قرآن کریم

  دعای ختم قرآن کریم   دعای ختم قران صَدَقَ اللهُ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ وَ صَدَقَ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار