خانه / اخبار / مزرعه‌اي كه فقط با آب شور زنده است

مزرعه‌اي كه فقط با آب شور زنده است

آيا در مورد محصولات بدست آمده با آب شور و انرژي خورشيدي اطلاعاتي داريد؟

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش ايسنا، مزرعه موسوم به خورشيدي- قطره‌اي(sundrop) در استراليا ۱۵ درصد محصول گوجه‌فرنگي اين كشور را توليد مي‌كند. آب شور از خليج نزديك مزرعه پمپ شده و بعد از نمك‌زدايي با استفاده از انرژي خورشيدي با چرخه تجديدپذير به اين مزرعه هيدروپونيك ارسال شده و به روش آبياري قطره‌اي محصولات آبياري مي‌شوند. مزرعه خورشيدي- قطره‌اي از سوخت‌هاي فسيلي، آب شيرين و خاك بي‌نياز بوده و همچنين نيازمند هزينه‌هاي مالي گزاف كشاورزي و محيطي نيست.

اين مزرعه سالانه ۱۷ هزار تن محصول توليد مي‌كند. در اين مزرعه جادويي براي مبارزه با آفات از حشرات شكارگر استفاده مي‌شود. ساخت اين مزرعه خورشيدي- قطره اي ۲۰۰ ميليون دلار هزينه در بر داشته است اما به گفته مالكان اين هزينه به زودي جبران خواهد شد زيرا براي نگه‌داري آن به خريد سوخت‌هاي فسيلي نياز نيست.

اين روش پايدار توليد محصول كشاورزي موجب كاهش ۲۶ هزار تن انتشار دي‌اكسيدكربن و كاهش سالانه آب مصرفي به ميزان ۱۸۰ استخر مسابقات شناي المپيك خواهد شد.

برج خورشيدي عظيم نيز روزانه موجب يكنواخت شدن دما براي محصولات گلخانه‌اي و نمك‌زدايي يك ميليون ليتر آب دريا مي‌شود.

اين محصولات هر روز در بازار استراليا عرضه مي‌شوند. مزارع SunDrop در استراليا، بريتانيا و ايالات متحده وجود دارند و اميد است به زودي در ديگر نقاط دنيا نيز از اين فناوري استفاده شود.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار