خانه / اخبار / مردم تورم تک رقمي را در زندگي خود احساس نمي‌کنند/مي‌گوييم «اشتغال» مي‌گويند «ديوار» /دولت‌هاي گذشته دست در جيب بانک مرکزي داشتند

مردم تورم تک رقمي را در زندگي خود احساس نمي‌کنند/مي‌گوييم «اشتغال» مي‌گويند «ديوار» /دولت‌هاي گذشته دست در جيب بانک مرکزي داشتند

  مردم تورم تک رقمي را در زندگي خود احساس نمي‌کنند/مي‌گوييم «اشتغال» مي‌گويند «ديوار» /دولت‌هاي گذشته دست در جيب بانک مرکزي داشتند

خبرگزاري آريا – به گزارش خبرنگار گروه سياسي خبرگزاري ميزان، شب گذشته رسانه ملي برنامه‌هاي تبليغاتي سه نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري را از شبکه‌هاي “دو”، “سه” و “خبر” به روي آنتن برد که در ادامه متن مشروح اين برنامه‌ها را مي‌خوانيد:

قاليباف

مردم تورم تک رقمي را در زندگي خود احساس نمي‌کنند

محمدباقر قاليباف شب گذشته در برنامه گفتگوي ويژه خبري دو سيما با بيان اين که بحران اقتصادي معضل جدي امروز در کشور است که مردم از آن آسيب مي‌بينند اظهار داشت: وقتي از بحران اقتصادي حرف مي‌زنيم يعني سه مشکل اساسي، بيکار، رکود و گراني در کشور وجود دارد که اين سه مشکل متصل به يکديگر بوده و روي هم اثر دارد.

وي افزود: برخي از نامزد‌ها مي‌گويند هر نامزد بايد بگويد چه برنامه‌اي دارد در حالي که اين سؤال اشتباه است چرا که کشور سند چشم انداز ۲۰ ساله تا رسيدن به افق ۱۴۰۴ دارد که ميثاق ملي ما است.

اين نامزد انتخابات رياست جمهوري خاطر نشان کرد: دولت و مجلس تلاش کردند و برنامه ششم را نوشتند و اگر کسي بخواهد قانون را رعايت کند و قصد آدرس اشتباه ندادن به مردم باشد بايد بگويد شيوه اجراي او براي تحقق اين برنامه چيست هر چند که دولت فعلي مصوبه مجلس را در مدت زمان مقرر قانوني که ۱۵ روز بود ابلاغ نکرد.

قاليباف با اشاره به برنامه ششم توسعه افزود: آمار‌ها نشان مي‌دهد حدود ۳ و نيم ميليون نفر بيکار در کشور وجود دارد و در دولت يازدهم آمار ۱۰ و نيم ميليون بيکار به ۱۲ و نيم ميليون افزايش يافته است به اين معنا که هر سال به صورت متوسط ۱ ميليون و ۲۰۰ نفر به افراد بيکار اضافه مي‌شود.

وي افزود: وقتي مي‌گوييم مي‌خواهيم ۵ ميليون شغل ايجاد کنيم بر اساس برنامه است و انجام آن ضرورتي اجتناب ناپذير است سابقه بنده نيز نشان داده برنامه ششم را بر اساس ايجاد ۵ ميليون شغل محقق خواهيم کرد که براي اين کار نيازمند سرمايه، نيروي کار و تکنولوژي هستيم که معتقديم هر سه اين موارد در کشور وجود دارد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به اين که در کشوري زندگي مي‌کنيم که يک درصد جغرافيا و يک درصد جمعيت دنيا را دارد خاطر نشان کرد: اين جمعيت جوان، تحصيل کرده و با مهارت است، اما در مقابل ۵ درصد منابع را داريم از اين رو به نظر مي‌رسد کليد اصلي و بحران در اجرا و عملياتي کردن برنامه‌هايي است که مي‌تواند منجر به رفع بيکاري شود، اما بايد گفت که به عمل کار برآيد به سخنداني نيست.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: متأسفانه مديريت حاکم در کشور متعلق به رويکرد ۶۰ سال قبل است گفت: با اين مديريت و طرز تفکر پيشرفتي حاصل نمي‌شود چرا که مي‌گويند هر شغل ۳۵۰ ميليون هزينه مي‌خواهد، اما رويکرد نسل چهارمي به ما سرعت مي‌دهد و هزينه‌ها را کم مي‌کند.

قاليباف تأکيد کرد: در حوزه گردشگري داخلي و خارجي برنامه‌اي داريم که به راحتي مي‌توان در اين بخش بيش از ۱ ميليون شغل ايجاد کرد همچنين چند ده هزار کارخانه تعطيل شده وجود دارد که با هدايت نقدينگي و سرمايه به سمت اين کارخانه‌ها و سياست‌هاي مالياتي مي‌توانيم آن‌ها را احيا کنيم اخيراً در خصوص خودرو تصميم گرفته شد و با تسهيلاتي ۱۰۰ هزار خودرو وارد شد، اما اگر قرار است نقدينگي صنايع خودرو برود در آن جا عدالت و انصاف رعايت شود و اگر وامي داده شد چقدر خوب بود اين اولويت را به جاي ماشين‌هاي شخصي به تاکسي‌ها مي‌داديم.

وي با بيان اين که در حوزه ساختمان، رکود ما منفي ۱۶ است تصريح کرد: بازار مسکن پيشران اشتغال است و در حوزه ساختمان در ۷۸ بخش اقتصادي توليد شغل مي‌شود تا به ساخت ساختمان مي‌رسيم وقتي به ساختمان مي‌رسيم نيز ۵۶ بخش اقتصادي بعد از آن وجود دارد؛ بنابراين امروز براي ايجاد اشتغال نيازمند رونق بازار مسکن و ساخت و ساز هستيم.

نامزد انتخابات رياست جمهوري اظهار داشت: جالب است که همه موارد اوليه اين بخش ۱۰۰ درصد توليد داخلي است و يکي از دلايلي که در اين بخش توليد صورت نمي‌گيرد همان ۴ درصدي‌ها هستند، اما بايد در فضاي کسب و کار تسهيل صورت گرفته و امروز براي دريافت مجوز نبايد يک نفر بيش از يک سال و نيم رفت آمد کند بلکه مي‌توانيم اين اشتغال را به وجود آورده چرا که کشورهايي همچون مالزي، هند و کره جنوبي که از ظرفيت‌هاي ما نيز برخوردار نبودند اين کار را شروع کرده و نتيجه گرفته‌اند که در کشور ما نيز اين کار قابل اجرا است.

شهردار تهران با بيان اين که امروز در کشور هم بيکاري و هم گراني وجود دارد تصريح کرد: بعضي‌ها معتقدند گراني وجود ندارد و مدعي تک رقمي شدن تورم هستند، اما تعريف تورم در علم اقتصاد اين است که قيمت تمام شده بيش از ۳۵۰ کالا را با سال قبل مقايسه مي‌کنند و مي‌گويند تورم تک رقمي شده است، اما سؤال اين جا است که آيا مردم تورم ۸ درصدي را در زندگي خود احساس مي‌کنند که حتماً اين گونه نيست.

وي ادامه داد: در سال ۹۳ شکر کيلويي هزار و ۵۰۰ تومان بوده و امروز به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسيده است و يا قبوض آب و برق و گاز يک ساختمان مشخص در سال ۹۲ برابر با ۳۹ هزار و ۴۰۰ تومان بوده است، اما اين مبلغ در همين ساختمان با همان مصرف به ۷۱ هزار تومان رسيده است که افزايش ۸۵ درصدي را نشان مي‌دهد. همچنين بار‌ها گفته‌اند که از رکود عبور کرده‌ايم، اما ما معتقديم عبور نکرده‌ايم.

اين نامزد انتخابات رياست جمهوري خاطر نشان کرد: اگر بدون نفت محاسبه کنيم حدود ۱ و نيم درصد رشد اقتصادي داشته و در مسکن منفي ۱۶ هستيم در حالي که ما بايد رونق ايجاد کنيم رونقي که به دنبال خود گراني نياورد و براي اين کار بايد خلق پايه‌هاي درآمدي جديدي براي دولت صورت گيرد که به عنوان نمونه براي واردات کالاهاي لوکس بايد تعرفه‌هاي سنگين وضع کنيم.

قاليباف با بيان اين که ۴۰ درصد فرار مالياتي وجود دارد که بايد اخذ شود افزود: از سوي ديگر به توليد کننده شغل و صنايع کوچک و متوسط حداقل ۵۰ درصد معافيت مالياتي مي‌دهيم و در حوزه يارانه‌ها وقتي مي‌خواهيم افزايش دهيم مي‌گويند تورم ايجاد مي‌کنند حرف ما اين است که چگونه مي‌شود بودجه جاري دولت ۳ برابر مي‌شود و بودجه عمراني تغييري نداشته باشد که اين ۳ برابر شدن بودجه جاري باعث گراني نمي‌شود، اما وقتي ما بخواهيم يارانه مردم را بدهيم مي‌گويند گراني مي‌شود دولت‌ها بايد بلد باشند و کار را با هم انجام دهند ما گراني، بيکاري و رکود داريم که هر سه را بايد با هم رفع کنيم.

شهردار تهران با اشاره به اين که يکي از اشکالات جدي که بر دولت يازدهم وارد است اين است که بيشتري افزايش نقدينگي را داشته است گفت: امروز ميزان نقدينگي کشور هزار و ۲۸۰ هزار ميليارد تومان است در حالي که دولت از ابتداي شروع کارش تا کنون ۸۰۰ هزار ميليارد تومان به نقدينگي کشور اضافه کرده که به ازاي هر خانوار ۴۰ ميليون تومان مي‌شود.

وي اضافه کرد: اگر اين کار درست مديريت مي‌شد بايد تحول جدي اتفاق مي‌افتاد، اما اين پول عمدتاً در اختيار بانک‌ها است و بانک‌ها نقش جدي در حوزه سرمايه گذاري دارند که پول‌هاي مردم در نقدينگي کشور در اختيار بانک مرکزي است و امروز مديريت و نظارتي بر آن‌ها نمي‌شود.

اين نامزد انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اين که براي وام‌هاي ده و ۲۰ ميليون توماني سند و ضمانت‌هاي آن‌چناني مي‌خواهند که مردم را منصرف مي‌کنند گفت: ۴ درصدي‌ها کساني هستند که با رابطه به بانک‌ها مي‌آيند و بدون سند و با يک چک و سفته چند صد ميليارد وام از بانک مي‌گيرند، اما در مسير ديگري آن را هزينه مي‌کنند.

قاليباف تصريح کرد: بايد سيستم نظارتي دقيق وجود داشته باشد و پولي که از مسير بانک مي‌آيد به جايي برود که تخصيص داده شده است، اما امروز اين کنترل وجود ندارد رهگيري تا مقصد صورت نمي‌گيرد و تسهيلات هدفمند پرداخت نمي‌شوند لذا هم دچار مشکلات جدي شده و هم توليد ايجاد نمي‌شود وي با بيان اين که يکي از برنامه‌هاي ما هدايت و نظارت بر اين بخش و اصلاح نظام بانکي است گفت: وقتي رويکرد‌ها بر مبناي بي‌توجهي به قشر عام جامعه باشد شاهد اين شرايط خواهيم بود که مي‌گويند ۳ ميليون مسکن اضافي در کشور وجود دارد، اما سؤال کنيد که اين ۳ ميليون در اختيار چه کساني است پاسخ اين است که اين‌ها همان ۴ درصدي‌هاي هستند که اموال خود را از طريق قاچاق، واردات غيرضرور و دلالي به دست آورده‌اند از اين رو ما معتقديم توزيع مسکن در کشور عادلانه نيست و برنامه ما اين است که به سرعت مسکن‌هاي مهر باقي مانده را به اتمام برسانيم تا اقشار کم درآمد بتوانند از رنج و مشتقي که در آن گرفتار شده‌اند رهايي يابند.

وي با بيان اين که کار اصولي در دولت مردم اين است که بافت‌هاي فرسوده در شهرهاي بزرگ، کوچک و متوسط را احيا کنند گفت: همه زيرساخت‌ها در بافت فرسوده آماده است و نياز به سرمايه گذاري سنگين وجود ندارد اگر شهرکي در خارج از شهر ساخته شود هر متري ۲ و نيم ميليون تومان هزينه زيرساخت‌ها است، اما براي احياي بافت فرسوده مي‌توان قيمت تمام شده را ارزان کرد و اين مسکن را در اختيار خانواده‌هاي محروم قرار داد.

وي تأکيد کرد: معتقديم بودجه جاري دولت بايد کاهش پيدا کند و به بخش عمراني هدايت شود و با اشتغالي که در اين بخش ايجاد مي‌شود مي‌توان از رکود بخش مسکن خارج شد و ۵۰۰ هزار شغل با فعال کردن بخش مسکن به وجود آورد.

قاليباف با بيان اين که مهم‌ترين مشکل نظام بانکي مديريت بر بانک‌ها است گفت: اخيراً ميان هيئت مديره و هيئت عامل در بخشنامه بانک مرکزي تغييراتي ايجاد شده است، اما امروز ريشه بسياري از مفاسد اقتصادي آن جا است که افراد صاحب نفوذي که به بالاترين مراجع کشوري وابسته هستند پيدا مي‌شود و کار به جايي مي‌رسد که از برادر رئيس جمهور و برادر معاون اول رئيس جمهور تعيين تکليف مي‌خواهند که مديرعامل و هيئت مديره بانک‌ها را انتخاب کنند.

حجت الاسلام رئيسي

مي‌گوييم «اشتغال» مي‌گويند «ديوار»

حجت الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم رئيسي شب گذشته با حضور در برنامه «پاسخ به پرسش جوانان» که از شبکه سه سيما پخش شد، درباره آسيب‌هاي اجتماعي، علت‌ها را اساسي و مقدم برشمرد و بابيان اينکه تاکنون بيشتر برخورد‌ها با معلول‌ها صورت گرفته است، اظهار داشت: اگر نهاد خانواده موردتوجه قرار گيرد مي‌توان در اين زمينه و نسبت به بزه‌هاي اجتماعي آسيب‌زدايي کرد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بابيان اينکه مسائل اقتصادي در اين زمينه نقش بسيار مهمي دارد، اظهار داشت: جواني که در روستا زمينه اشتغال خود را از دست بدهد، وارد حاشيه شهر مي‌شود و اين ممکن است زمينه‌هاي بزهکاري را فراهم کند.

وي مسئله بيکاري را از معضلات اساسي کشور برشمرد و ادامه داد: دادِ ما، دادِ جوانان و دادِ جوانان بيکاران تحصيل‌کرده همين است و امروز بيکاري و بي‌شغلي جامعه را تهديد مي‌کند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با اشاره به چهره‌هاي ماندگار در حوزه‌هاي علمي و فناوري کشور، تأکيد کرد: مسئله فرهنگي در بروز بزهکاري نقش دارد و زماني که ما کف خيابان و حاشيه شهر‌ها را نگاه مي‌کنيم، مي‌بينيم برخلاف تلاش دستگاه‌ها وجود آمار و ارقام اعتياد مسئله اساسي است.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري خاطرنشان کرد: رئيس ستاد مبارزه با مواد مخدر، رئيس‌جمهور است، اما وي تن‌ها در دو جلسه در اين ستاد حضورداشته، وقتي‌که پيگيري‌هاي من از نهاد رياست جمهوري جواب نداد، به دفتر رهبر انقلاب رجوع کردم که چرا اين جلسات باوجود چنين معضلاتي برگزار نمي‌شود.

وي بابيان اينکه ما از آقاي رئيس‌جمهور سؤال مي‌کنيم که در ۴ سال گذشته چند بار در اين جلسات حضورداشته‌ايد، گفت: بايد به مراکز بازپروري معتادان رسيدگي و آن‌ها بازسازي شوند، اما اين کار با کندي صورت مي‌گيرد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي درباره برنامه خود براي اشتغال پايدار جوانان تصريح کرد: آمار مراکز رسمي نشان‌دهنده ۱۲ درصد بيکاري است که محاسبه آن هفته‌اي يک ساعت کار است، درحالي‌که برداشت جامعه ما از شاغل اين نيست و چنين شغلي ناقص است، لذا عدد بيکاري را بايد ۵ ميليون محاسبه کرد که حداقل يک‌ميليون آن تحصيل‌کردگان بيکار هستند.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: وقتي‌که به مراکز قضايي و دادگاه‌هاي خانواده مراجعه مي‌کنيد، مي‌بينيد که يکي از دلايل طلاق، بيکاري است، درحالي‌که با توجه به دستوار صريح قانون و امکانات کشور، ۱۲ درصد بيکاري بايد به ۸ درصد برسد و يکي از لازمه‌هاي اين کار ايجاد شغل ميليوني در سال است.

وي تصريح کرد: آقايان دولت مي‌گويند منابع از کجا مي‌آوريد، درحالي‌که ما ظرفيت‌هاي بسياري در کشور داريم، اقتصاد دريايي ما ۲ درصد است، درحالي‌که برخي کشورهاي اروپايي تا ۵۰ درصد از اين طريق توليد ناخالص ملي دارند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي فضاي مجازي را يک ظرفيت شغلي عنوان کرد و يادآور شد: امروز هند برابر پول نفت ما از طريق برنامه‌ريزي، شغل و درآمد ايجاد کرده است و حوزه‌هاي پيشران اقتصادي ازجمله مسکن و کشاورزي در اين حوزه مؤثر است.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه نقدينگي در دولت يازدهم تا سه برابر افزايش داشته است، گفت: اگر بخشي از اين نقدينگي در توليد به کار گرفته مي‌شد، نه کارگاه‌هاي ما تعطيل مي‌شد و نه شاهد اين بيکاري بوديم، اگر اين پول صرف يارانه يا حقوق کارمندان مي‌شد اشکالي نداشت، اما اين مبلغ به چند فرد بدحساب داده شده است.

وي افزود: برخورداري جوانان از شغل مناسب وظيفه دولت است، برنامه ما در دولت کار و کرامت، کار کردن شبانه‌روزي است، نه تجارت و حضور در بخش خصوصي و عضويت در ۱۰ شرکت، ما به دنبال کار با کرامت و حفظ شأن جوانان هستيم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در ادامه با بيان اينکه وقتي ما اين حرف‌ها را مي‌زنيم به ما تهمت زده و به جاي پاسخ دادن، اهانت مي‌کنند، گفت: اگر رشد اقتصادي کشور ۷ درصد است، ۶ درصد آن مربوط به نفت است، آقايان به جاي افترا به بنده و رقيب‌هراسي بگويند که چکار کرده‌اند.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري مسئله مسکن را از مسائل ضروري برشمرد و با بيان اينکه يکي از راه‌هاي تشويق جوانان به ازدواج حل مسئله مسکن است، گفت: بايد خوابگاه‌هاي متأهلي را افزايش داد و از سوي ديگر تسهيلات ازدواج را نيز بيشتر کرد و درحالي‌که ۵۰۰ هزار نفر در نوبت دريافت وام ازدواج هستند، به برخي افراد تسهيلات ميلياردي داده شده که اگر بازگردد مشکل اين بخش حل خواهد شد.

وي با بيان اينکه ۱۱ ميليون جوان آماده ازدواج در کشور وجود دارد که بايد براي ازدواج تشويق شوند و اين با بخشنامه صورت نمي‌گيرد، اظهار داشت: برخي از جوانان استفاده تزئيني مي‌کنند، درحالي‌که امام (ره) و رهبر انقلاب جوانان را باور داشتند، اما ببينيد چند درصد از دولت ما را جوانان تشکيل مي‌دهند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با بيان اينکه ما در نظر داريم در هر سال يک ميليون مسکن ايجاد کنيم، گفت: اين امر بايد از سوي دولت چه در بخش مسکن روستايي و چه اصلاح بافت‌هاي فرسوده و چه بخش مسکن جوانان محقق شود.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به بخش خصوصي به اصلاح قانون ماليات در اين بخش و حمايت از مسکن‌سازان پرداخت و خاطرنشان کرد: دولت بايد براي مسکن تسهيلاتي را در نظر بگيرد.

وي در ادامه اين گفت‌وگو با اشاره به افزايش قيمت‌ها و کوچک شدن سفره مردم، بيان داشت: لازم است که آقايان سري به بازار بزنند تا متوجه قيمت‌ها شوند؛ چراکه قيمت اقلام سفره مردم افزايش داشته و دو برابر شده است.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي اظهار داشت: وقتي ما موضوع معيشت و مشکلات مردم را مطرح مي‌کنيم، به ما تهمت مي‌زنند.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري درباره تقسيم‌بندي‌هاي سياسي و استفاده از ظرفيت‌ها در دولت خود توضيح داد: يکي از مشکلات کشور ما بحث جناح‌بندي‌هاي سياسي است و من خود را در هيچ يک از آن‌ها تعريف نکرده‌ام، در دولت ما همه جناح‌ها حضور خواهند داشت؛ چراکه براي اصلاح‌طلب خط امامي و اصولگراي خط امامي ارزش قائلم.

وي تأکيد کرد: آنچه خط قرمز ماست، هم انحراف و هم فتنه است.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با اشاره به آخرين مناظره نامزد‌ها در صداوسيما گفت: در مناظره‌ها بداخلاقي‌ها صورت گرفت که اصلاً ربطي به موضوعات نداشت و دولت بايد عملکرد و برنامه خود را ارائه مي‌داد، اما نکاتي خارج از اين چارچوب مطرح شد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: مي‌گويند مردم را با اتوبوس به اجتماعي مي‌آوريم، چرا به درک و فهم و انگيزه مردم اهانت مي‌کنيد، نبايد دير متوجه اين صداي اعتراض مردم شويد؛ چراکه اين امر عواقب بدي خواهد داشت.

وي يادآور شد: ما در قضاياي فتنه اجتماعات زيادي داشتيم و شبکه‌هاي معاند گفتند مردم به خاطر آب‌ميوه و ساندويچ آمده‌اند، درحالي‌که در ۹ دي مشخص شد که مردم حرف دارند، امروز نيز بايد به اعتراض کارگران، بيکاران و مردم توجه کنيد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي تصريح کرد: اجتماعات امروز مردم، اعتراض به عملکرد رياست دولت است و اگر براي شنيدن آن‌ها گوش شنوايي نباشد، مثل سوابقي که در تاريخ هست، خواهد شد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: بنده پس از مناظره ساعت ۱۲ شب به ورامين رفتم و در آنجا جمعيت متراکم جوانان حضور داشت، شما کدام جلسه را سراغ داريد که در اين ساعت پا بگيرد.

وي يادآور شد: وقتي‌که بنده از تاريخ ۲۰ فروردين تصميم به حضور در انتخابات گرفتم سعي کردم در مجموعه آستان قدس رضوي حضور پيدا نکنم تا آن مکان مقدس آلوده به دعواهاي سياسي نشود، لذا با چنين تقييدي آمدم تا هيچ شائبه‌اي نباشد و در شب ميلاد اميرالمؤمنين (ع)، چون هنوز تبليغات انتخابات شروع نشده بود، يک‌کلام نيز حرف انتخاباتي نزدم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي بابيان اينکه گروه‌بندي‌هاي موجود براي کشور مشکل‌گشا نيست، افزود: درحالي‌که ما مي‌گوييم «اشتغال»، آن‌ها مي‌گويند «ديوار»، درحالي‌که سخن ما مسئله مردم، مشکل بيکاران و زنان بي‌سرپرست است.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در پاسخ به اين پرسش که آيا برنامه فوري براي تسهيل پرداخت وام مکفي به جوانان داريد، اظهار داشت: وام ازدواج اکنون ۱۰ ميليون تومان است و با پيگيري مجلس و مخالفت دولت به اين مقدار رسيد. اما ما معتقديم که اين مقدار بايد افزايش يابد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به دلايل خود براي افزايش وام ازدواج گفت: افراد براي ازدواج دو بخش را بايد مدنظر داشته باشند؛ چراکه يک بخش مربوط به زندگي و بخش ديگر مربوط به اجاره‌خانه است و اين مسئله هم در شهرهاي مختلف متفاوت خواهد بود.

وي تأکيد کرد: ما بايد راهکاري فراهم کنيم تا جوانان ما در ابتداي کار بتوانند سرپناهي داشته باشند و پس از آن مسکن قطعي و ثابت با کمک خودشان فراهم شود و اينکار امکان‌پذير است.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با تأکيد بر اينکه خوابگاه دانشجويي متأهلان را بايد توسعه داد، گفت: ما اگر مردم را به حساب بياوريم و از آنان کمک بخواهيم و به عبارتي گره مشکلات مردم را به دست خودم مردم نه با نگاه به بيگانه، در نظر بگيريم، تمام اين مشکلات فعلي قابل‌حل خواهد بود.

به باور وي مي‌گويد که مشکل ما در کشور به دليل وجود نگاه به سرمايه‌گذاري بيگانگان گره‌گشايي و لبخند آنان داشتيم، اما ما با همه دنيا تعامل داريم، ولي حل مشکلات کشور را در دست تواناي مردم و جوانان مي‌دانيم.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري برنامه فوري دولت خود براي وام جوانان اشاره و تصريح کرد: بناي دولت ما پرداخت وام ۵۰۰ هزار نفري که در نوبت وام ازدواج هستند، است تا جوانان ما ديگر گرفتار دريافت وام ازدواج ۱۰ ميليون توماني خود نباشند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي ضمن تشکر از نمايندگان مجلس که وام ازدواج را به ۱۰ ميليون افزايش دادند، گفت: ما بايد اين مبلغ را واقعي کنيم و افزايش يابد تا در مشکل واقعي اجاره مسکن هم مساعدت کنيم.

وي گام سوم در برنامه خود براي مسکن جوانان را مسکن دائمي براي زوج‌هاي جوان دانست، اما تأکيد کرد که ممکن است گام سوم کمي زمانبر باشد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه چه برنامه‌اي براي سريع‌تر در جريان قرار گرفتن مشکلات جوانان و مردم دارد، گفت: مسئله ارتباط با جوانان امر بسيار مهمي است و بنده براي ارتباطات مردمي اهميت زيادي قائل هستم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي ادامه داد: بنده در طول ۳۷ الي ۳۸ سالي که سابقه مديريتي داشتم، همواره سعي بر ارتباط قوي با مردم داشتم، به‌عبارتي تلاش داشتم که هفته‌اي يک‌روز درب اتاقم باز باشد و هر کسي که مي‌خواهد براي ملاقات وارد شود و البته سعي کرده‌ام حتي‌الامکان نماز مغرب را در مساجد اقامه کنم و در حاشيه آن به گفت‌وگو با مردم و جوانان بپردازم.

وي با بيان اينکه من همواره براي پاسخگويي در بيشتر مراکز علمي کشور حضور داشته‌ام، گفت: در زماني که مسئوليت بازرسي برعهده داشتم، اغلب در مراکز علمي حضور مي‌يافتم و کمتر دانشگاهي در کشور وجود دارد که بنده آنجا حضور نيافته و در معرض سوالات دانشجويان قرار نگرفته باشم.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اينکه بنده همواره خود را در معرض سوالات ديگران قرار داده و از پاسخگويي فرار نکرده‌ام، اظهار داشت: بنده همواره مشوق نقادان بوده‌ام و آن‌ها را تهديد نکرده‌ام، به‌عبارتي نگفته‌ام که من نقدپذيرم و از سوي ديگر به هر کس که نقد مي‌کند اتهام بزنم يا الفاظي را به کار ببرم که آن الفاظ در شأن آنان نباشد، بلکه نقد را يک نعمت و يک غنيمت براي خود برشمرده‌ام.

به اعتقاد رئيسي نامزدهاي رياست جمهوري و افرادي که خود را در معرض رأي مردم قرار مي‌دهند، بعد از موفقيت بايد بخشي از وقت خود را براي نشست با جوانان اختصاص دهد و اين نشست نبايد به صورت تزئيني باشد.

وي در همين زمينه افزود: ۱۶ آذر که فرا مي‌رسد همه به سمت دانشگاه‌ها سرازير مي‌شوند. اين همان نگاه تزئيني به جوانان است، بلکه بنده معتقدم بايد با جوانان يک ارتباط واقعي ايجاد کرد، حرف آن‌ها را شنيد و دنبال کرد و آن‌ها نيز در جريان اين دنبال کردن قرار بگيرند.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه نگاه بنده به جوانان تزئيني و شعاري و استفاده انتخاباتي به‌هيچ‌وجه نيست، خاطرنشان کرد: جوانان ما خاطره خوشي از وعده‌هايي که در حد حرف مانده، ندارند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با تأکيد بر اينکه زن و دختر در جامعه ما داراي يک منزلت خدادادي هستند، گفت: هنر دولت بايد در اين زمينه اين باشد که منزلت زنان و دختران ما را حفظ کند و شغل در شأن، تفريح و نشاط در شأن داشته باشند.

وي با تأکيد بر اينکه بايد بيمه‌هاي زنان روستايي و عشايري قطعي شود، تصريح کرد: بايد اين قشر تحت‌الحمايه دولت زندگي خود را اداره کنند و بانواني که داراي مدرک تحصيلي نيز هستند مي‌توانند در جامعه اثرگذاري کنند.

«بنده نسبت به همسرم و دخترانم اين نگاه را عمل کرده‌ام، هم نسبت به تحصيل نقش‌آفريني در اجتماع اين را اجرايي کرده‌ام و بنده اگر به خانواده‌ها مي‌گويم خيلي در مسئله ازدواج سخت‌گيري نکنيد، خودم به آن جامه عمل پوشانده‌ام؛ چراکه وقتي براي خواستگاري دخترم آمدند به ايشان گفتم که خواستگار براي شما آمده و اگر مي‌پسندي بفرما که مهريه چقدر است و دخترم پاسخ داد که من مي‌خواهم مهريه‌ام همچون مهريه مادرم باشد، البته مهريه بين من و همسرم، مهر‌السنه است و هيچ چيز اضافه‌اي کنارش ندارد، يعني کمتر از يک سکه بهار آزادي، البته من به دخترم گفتم که شما مجبور نيستيد ميزان مهريه‌ات همچون مهريه من و مادرت باشد، بلکه مي‌تواني انتخاب کني»

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري تأکيد کرد: وقتي من از دولت کار و کرامت سخن مي‌گويم بدين معناست که بايد کرامت زنان، جوانان و مردم جامعه ما حفظ شود.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه چه برنامه‌اي براي بحران زيست‌محيطي و ريزگرد‌ها داريد، گفت: امروز ۱۱ استان کشور ما گرفتار مسائل زيست‌محيطي، ريزگرد‌ها و يا آلاينده‌هايي هست که زندگي ۱۴ ميليون هموطن ما را به مخاطره انداخته است.

وي با اشاره به قانون اساسي مبني بر اينکه هر توسعه اقتصادي بر حفظ محيط زيست است، گفت: اگر بنا است کارخانه‌اي زده شود، ابتدا بايد بررسي شود که محيط زيست مردم حفظ مي‌شود يا خير.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اينکه دولت بايد بررسي مي‌کرد که آيا ريزگرد‌ها قابل پيش‌بيني و پيشگيري بوده است يا خير، اظهار داشت: پس از مسئله ريزگردها، يکباره هواپيما‌ها به سمت استان خوزستان به راه مي‌افتند و براي حل اعلام آمادگي مي‌کنند، اما سه روزه همه چيز تمام مي‌شود و يکباره به جاي نخست برمي‌گردد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با بيان اينکه نمي‌توان با جامعه و مردم اينگونه برخورد کرد، گفت: ما در خوزستان مسئله ريزگرد‌ها را که يک تهديد است مي‌توانيم به فرصت تبديل کنيم. به عبارتي بحث کشاورزي، باغات، کار و اشتغال در رابطه با محيط زيست مي‌تواند بسياري از تهديدات زيست‌محيطي را به فرصت تبديل کند، اما اين نيازمند برنامه‌ريزي است.

وي بر اين باور است که دولت بايد نخست محيط زيست را رعايت کند بعد به فکر توسعه صنايع ديگر باشد و اين کار بايد توسط دولت مردان نه به صورت اقدامات مقطعي، بلکه به صورت يک امر مستمر صورت بگيرد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با طرح اين پرسش که به نظر شما علت ريزگرد‌ها در خوزستان چيست، خاطرنشان کرد: مي‌گويند علت ريزگرد‌ها در خوزستان، کشورهاي هم‌جوار است، بنابراين برويم با کشورهاي همسايه صحبت، رايزني و اقدام کنيم، به‌عبارتي يک کار انقلابي انجام دهيم.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي تأکيد کرد: تمام حرف ما با دولت محترم (دولت يازدهم) اين است که آقايان کشور يک حرکت انقلابي و جهادي مي‌خواهد و شما نشان داديد که در اين ۴ سال اهل کار انقلابي و جهادي نيستيد.

به باور وي با همين جواناني که امروز در کشور به برخي از مسائل معترض هستند، مي‌توان يک کار متفاوت نه در شعار بلکه در عمل صورت داد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه من معتقد به کار تزئيني و مقطعي نيستم، گفت: من به حل مسائل زيست‌محيطي به عنوان يک ضرورت اجتناب‌ناپذير باور دارم و اين از ضرورت‌هايي است که در دستورکار دولت کار و کرامت قرار خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در پاسخ به اين پرسش که دولت شما چگونه مي‌خواهد مانع از شکل‌گيري فساد سازمان‌يافته باشد، گفت: مسئله فساد همه را رنج مي‌دهد و اين فساد يک بستر و زمينه در دولت دارد.

وي تأکيد کرد: نبايد فساد سازمان‌يافته را در مجلس و دستگاه قضايي جستجو کرد، بلکه اين فساد در وهله اول در دولت وجود دارد، يعني ساختارهاي فسادزا در اين نهاد متمرکز شده است.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري مي‌گويد بايد گردنه صدور مجوز از بخش دولتي به بخش خصوصي را پاييد؛ چراکه اين مجوز نياز به امضاي طلايي دارد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با تأکيد بر اينکه دزد دزد گفتن مشکلي را حل نمي‌کند، خاطرنشان کرد: فساد فراجناحي شده و بايد سريعاً اين قضيه حل شود و نمي‌توان گفت: دولت قبل آن‌گونه بود و اين دولت اين‌گونه بوده است.

وي فساد اقتصادي را در پوسته‌هاي مختلفي مي‌داند که گاه ممکن است قاچاق کالا، گاه مجوزهاي غيرقانوني و گاه در ضمن تسهيلات بانکي غيرمجاز باشد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اينکه رئيس جمهور بايد اولين فرد حساس در مقابل فساد باشد، گفت: اگر کسي بگويد که در اطراف شما آلوده است، مي‌گوييد فعلاً کنار بايست و ما را آلوده نکن، بنابراين اگر فساد در يک دستگاه باشد سيستم را آلوده مي‌کند.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي بر اين باور است که براي مبارزه با فساد هيچ راهي جز شفاف‌سازي نداريم و اقتصاد بايد به پشت ويترين بيايد.

وي تأکيد کرد: اين سامانه اجتماعي مي‌تواند جلوي فرار مالياتي و زيرآبي رفتن و جلوگيري از ايجاد فساد مفيد باشد، اما چرا اين سامانه فعال نمي‌شود. آقايان مي‌گويند ما اين سامانه را در گوشه‌اي فعال کرده‌ايم، اما اين فعال‌سازي جامع نيست بلکه بايد همه درآمد‌ها در ذيل آن تعريف شود.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اينکه برخي از اقدامات و قانون‌ها با پوشش شرکت‌ها نقض مي‌شود، اظهار داشت: بعضاً شرکت‌ها تبديل به حياط خلوت دولت شده است، درحالي‌که دولت به معناي اين است که هر جايي عنوان دولتي دارد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با تأکيد بر اينکه چه کسي اجازه داده بعضي از شرکت‌ها خصولتي شوند، گفت: دولت بايد تکليف را مشخص کند يعني بگويد اين شرکت دولتي است يا خصوصي، بنابراين ديگر خصولتي نمي‌تواند باشد. اگر خصوصي است بايد قوانين خصوصي بر آن حاکم شود و اگر دولتي، قوانين مربوط به دولت.

وي تأکيد کرد: کشور ما نبايد پس از ۳۸ سال از انقلاب دچار مشکلاتي همچون درگير فساد اقتصادي آبروبر باشد؛ چراکه مردم امروز از اين مسائل در رنج هستند؛ چراکه ما معتقديم قوانين قابل پيگيري و اجرا است.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به پرسشي درمورد مناطق مرزي و غربي و عدم توجه به توسعه اين مناطق گفت: دولت بايد در مرز‌ها براي اشتغال برنامه‌ريزي انجام دهد.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي با تأکيد بر اينکه مشکل ما امروز ۱۱۰ کانتينر و ۱۸ ميليارد دلار قاچاق کالا است، گفت: بايد براي جوانان مناطق غربي و مرزي ايجاد اشتغال شود تا آنان را به سمت مراکز کشور ترغيب نکند.

وي با تأکيد بر اينکه بايد کشاورزي نوين را در مناطق غرب کشور فعال کنيم، گفت: ما مي‌توانيم صنايع را در اين مناطق فعال و مشکل اشتغال را با کار حل کنيم. به عبارتي بازارچه‌هاي مرزي نيز مي‌تواند پتانسيل خوبي براي اشتغال در اين مناطق باشد.

کانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري همچنين خطاب به جوانان گفت: جوانان ما مي‌توانند زندگي بانشاط، هدفمند، توأم با کار و در شأن و کرامت برايشان رقم بخورد، بنابراين اختيار دست خود شماست.

حجت الاسلام والمسلمين رئيسي افزود: به نظر ما در دولت فعلي مشکلات جدي معيشتي و اقتصادي براي جوانان وجود دارد و اين نياز به تصميم‌گيري جوانان دارد، در اين عرصه بازنشستگان، زنان خانه‌دار و دختران جوياي کار نيز داراي مشکل هستند.

وي با تأکيد بر اينکه ما جوانان را باور کنيم گفت: هرجا به جوانان ميدان داده شده آن‌ها توانسته‌اند کارهاي ماندگاري صورت دهند، بنابراين ما اعتقاد داريم حضور و نقش جوانان مي‌تواند در جهت بالندگي کشور بسيار موثر باشد و دولت کار و کرامت هم مبتني بر همين نيروي جواني کار را دنبال مي‌کند.

حجت الاسلام روحاني

دولت‌هاي گذشته دست در جيب بانک مرکزي داشتند

حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني شب گذشته در گفتگو با شبکه خبر در پاسخ به اين سؤال که برنامه عملي دولت شما براي تحقق اقتصاد مقاومتي چيست اظهار داشت: منظور از اقتصاد مقاومتي به منزله تحمل فشار در اقتصاد و عدم بروز بحران است به عنوان مثال در سال ۹۴ قيمت نفت افت کرد و طبيعتاً بما بايد دچار مشکل مي‌شديم، اما با اقداماتي که انجام شد شاهد ثبات در اقتصاد کشور و حتي رشد اقتصادي بوديم که اين نشان مي‌دهد مقاومت اقتصاد ما در برابر فشارهاي خارجي چگونه بوده است.

وي همچنين با اشاره به برنامه‌هاي خود براي رونق توليد در کشور خاطر نشان کرد: موانعي در اين زمينه وجود دارد که بايد رفع شود و بسياري از موانع را کم کرده و مقررات را آسان کرده‌ايم همچنين تسهيلات بانکي را افزايش داده‌ايم، اما شرايط اشتغال زايي در کشور ما با ساير کشور‌ها متفاوت است چرا که رشد توليد متعلق به بنگاه‌هاي بزرگ است و اشتغال زايي مربوط به بنگاه‌هاي متوسط است در حالي که براي ايجاد اشتغال بايد بنگاه‌هاي کوچک را گسترش دهيم مسئله اين جا است که بنگاه‌هاي کوچک با بنگاه‌هاي بزرگ در ارتباط نيستند هر چند که ما سرمايه گذاري خوبي روي بنگاه‌هاي کوچک کرده و به آن‌ها رونق بخشيده‌ايم.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني در خصوص وضعيت حقوق بازنشستگان نيز تصريح کرد: متأسفانه در گذشته حقوق بازنشستگان متناسب با نرخ تورم افزايش پيدا نکرده بود که در دولت يازدهم حقوق شاغلين و بازنشستگان را بيش از نرخ تورم افزايش داده‌ايم به گونه‌اي که حداقل دريافتي بازنشستگان يک ميليون و ۱۵۰ هزار تومان است و ما ديگر حقوق زير ميليون تومان نداريم البته مي‌دانيم که تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله وجود دارد، اما در دولت دوازدهم حقوق بازنشستگان را تا جايي افزايش خواهيم داد که کفاف زندگي آن‌ها را بدهد.

وي افزود: خدمات بيمه‌اي درماني به روستاييان و حاشيه نشين‌ها در اين دولت افزايش يافته و به ۸ تا ده ميليون نفر سبد غذايي تعلق يافته است.

رئيس دولت يازدهم در خصوص مهار تورم خاطر نشان کرد: بايد در بازار رقابت آزاد ايجاد کرد تا کيفيت کالا افزايش و قيمت آن کاهش يابد همچنين بايد انضباط پولي و مالي ايجاد کرد چرا که متأسفانه در گذشته دست دولت در جيب بانک مرکزي بوده و به دليل تغيير پايه پولي و به وجود آمدن عدم انضباط مالي تورم افزايش يافته بود، اما خوشبختانه در حال حاضر تورم را کنترل و کاهش داده‌ايم.

وي با بيان اين که رشد تورم در اين دولت کاهش يافته است در خصوص توزيع نقدي يارانه در دولت آينده گفت: از مردم تشکر مي‌کنيم که در سال ۹۳ از آن‌ها خواستيم اگر نياز ندارند براي دريافت يارانه ثبت نام نکنند که خوشبختانه برخي از مردم اين همکاري را با دولت داشتند نکته‌اي که در اين جا مي‌خواهم بگويم اين است که متأسفانه در برخي از استان‌ها شايعه‌اي از سوي ستادهاي انتخاباتي برخي از نامزد‌ها پخش شده مبني بر اين که دولت رواني مي‌خواهد يارانه را قطع کند در صورتي که اين موضع صحت ندارد و در دولت دوازدهم توزيع يارانه همچنان ادامه خواهد يافت، اما موضوع اين است که يارانه به تنهايي کافي نيست و نيازمند گسترش تأمين اجتماعي براي مردم هستيم که در دولت يازدهم به اين موضوع توجه شد و مستمري افراد تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي به سه برابر افزايش يافت.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني تأکيد کرد: يارانه به تنهايي کمک کننده به زندگي مردم نيست و بايد حمايت‌هاي ديگري از نيازمندان شود و ما اين راه را ادامه خواهيم داد و قول مي‌دهيم تا پايان دولت دوازدهم فقر مطلق در کشور از بين برود و مردم براي نيازمندي خود و تأمين کالاهاي اساسي تحت فشار نباشند همچنين ما در اين دولت به سهام عدالت سامان داده‌ايم و هر نفر که ۲ ميليون تومان سهام داشته باشد از پايان امسال سودش را دريافت کرده و مي‌تواند آن را واگذار کند.

اين نامزد انتخابات رياست جمهوري با تأکيد بر اين که نبايد به يارانه متکي بود يادآور شد يارانه مربوط به حامل‌هاي انرژي است که هر چه نرخ يارانه بالا ببريم قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش خواهد يافت.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني در پاسخ به سؤالي در خصوص نگاه خود به فضاي مجازي تصريح کرد: متأسفانه ما در کشور سابقه تاريخي فناوري هراسي داريم چرا که با راديو، تلويزيون، ويديو و ماهواره مبارزه شده است و در حال حاضر نيز عده‌اي با فضاي مجازي مقابله مي‌کنند در حالي که بايد به جوانان آموزش دهيم چگونه به صورت مطلوب از اين فضا استفاده کنند نمي‌شود براي جلوگيري از ورود پشه همه در و پنجره‌ها را ببنديم بلکه بايد در چهارچوب در يا پنجره تور نصب کنيم همچنين نمي‌شود براي پرهيز از تصادف به هيچ عنوان رانندگي نکرد بلکه بايد آموختن از فضاي مجازي و خطرات آن را به جوانان بياموزيم.

وي با بيان اين که هر چيزي ممکن است خطراتي داشته باشد افزود: بايد شبکه ملي اطلاعات را ايجاد کنيم که روي اين شبکه ملي مي‌توان برنامه‌هاي مختلف نصب کرد در صدا و سيما براي توليد يک فيلم هزينه بسياري مي‌شود، اما در حال حاضر يک فضاي مجازي را با ۵۰ نفر مي‌توانند بگردانند.

رئيس دولت يازدهم تأکيد کرد: فضاي مجازي بايد امن باشد نه امنيتي و در آن از اخلاق حراست شود کما اين که در فضاي حقيقي نيز با مشکلاتي روبرو هستيم که ممکن است که بعضي از مشکلات در فضاي مجازي نيز وجود داشته باشد.

وي بر لزوم مبارزه با قانون گريزي در فضاي حقيقي و مجازي تأکيد کرد و گفت: رعايت قانون به نفع همه در جامعه خواهد بود.

اين نامزد انتخابات رياست جمهوري در خصوص اعتقاد خود به آزادي رسانه‌ها و انتقاد منتقدان گفت: انتقاد نه تن‌ها خوب که لازم است البته بايد سازنده باشد و تبديل به تخريب و اتهام نشود که اميدواريم انتخابات پيش رو آزمون خوبي براي پرسشگري و نقد باشد و در فضايي امن مردم ايران در روز ۲۹ ارديبهشت ماه بار ديگر براي تعيين سرنوشت خود پاي صندوق‌هاي رأي بيايند

حجت الاسلام والمسلمين روحاني همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ضرورت مبارزه با فساد تأکيد کرد: ما معتقديم مفاسد از عدم شفافيت شروع مي‌شود همه دستگاه بايد شفاف باشند متأسفانه برخي از مفاسد به دليل آن شکل مي‌گيرد که تصميم گيرندگان ذي‌نفع هستند.

وي تأکيد کرد: اگر فضاي مجازي فعال باشد مي‌توان جلوي فساد را گرفت.

رئيس دولت يازدهم همچنين با اشاره به کاهش آمار قاچاق کالا در دولت يازدهم خاطر نشان کرد: با مجهز شدن گمرک به فناوري و دستگاه‌هاي پيشرفته توانستيم آمار قاچاق را پايين بياوريم در حالي که از زمان تحريم‌ها قاچاق در کشور رشد پيدا کرد و دولت وقت گفت: مي‌خواهيم تحريم‌ها را دور بزنيم، اما متأسفانه اين کار را با قاچاق کالا انجام داد.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني همچنين در خصوص برنامه دولت آينده براي ايجاد اشتغال خاطر نشان کرد: براي ايجاد اشتغال در جامعه بايد فضا را آرام کنيم تا سرمايه گذاري شکل گيرد که در اين زمينه طرح کارورزي را از بهمن ماه سال گذشته در شوراي عالي اشتغال تصويب کرده و به اجرا درخواهيم آورد همچنين تأکيد ما در آموزش و پرورش در مهارت آموزي به دانش آموزان خواهد بود تا آن‌ها بتوانند در پايان دوره تحصيل وارد بازار کار شوند.

رئيس دولت يازدهم با بيان اين که زنان در اين دولت توانستند وارد بازار کار شوند گفت: در دولت يازدهم ۷۵۰ هزار زن مشغول به کار شده و به آمار اشتغال زايي در کشور افزودند که نشان از استعداد آن‌ها دارد.

حجت الاسلام والمسلمين روحاني تأکيد کرد: بايد زمينه‌هاي گردشگري را در کشور به گونه‌اي فراهم کنيم که سالانه يک ميليون نفر به جمعيت گردشگران ما اضافه شود

رئيس دولت يازدهم همچنين با اشاره به طرح تحول سلامت و خدمات بهداشت و درمان خاطر نشان کرد: برخي از عمل‌هاي جراحي که در گذشته با هزينه ۱۸ ميليوني انجام مي‌شد اکنون براي بسياري از روستاييان و شهروندان که تحت پوشش بيمه قرار گرفته در قالب طرح تحول سلامت با هزينه کمتر از ۱ ميليون تومان انجام مي‌شود.

منبع خبر: میزان
 

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

اصول و ضوابط طراحی فرهنگسرا

اصول و ضوابط طراحی فرهنگسرا تعریف: فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار