خانه / قانون جذب / «قانون جذب» چیست؟

«قانون جذب» چیست؟

قانون جذب یک قانون انتزاعی است و به طور خلاصه بیان می‌کند که هر آنچه در ذهن انسان تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود خواهد یافت.

تعریف قانون جذب (Law of Attraction)

قانون جذب یک قانون انتزاعی است و به طور خلاصه بیان می‌کند که هر آنچه در ذهن انسان تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود خواهد یافت. سرعت و شدت به واقعیت پیوستن این تصویر ذهنی به شدت تمرکز روی آن موضوع و وضوح تصویر آن در ذهن بستگی دارد. در واقع خواسته‌هایی که تصور می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که بتوان آنها را در ذهن حس و باور نمود. قانون جذب می‌گوید هر چه فکر کنی همان می‌شود. طبق این قانون، که در کتاب‌های مقدس ادیان مختلف نیز (البته نه تحت عنوان همین نام) در مورد آن ذکر شده: هنگامی که انسان آرزوی چیزی را دارد، سراسر کیهان همدست می‌شود تا بتواند این آرزو را تحقق بخشد.

قانون جذب یکی از سلسله قوانینی است که بر زندگی ما جاری بوده ولی بسیاری از افراد از آن بی‏‌خبرند. همانند قانون جاذبه‌ی زمین که تا قبل از آنکه نیوتن آنرا کشف کند هیچ کس از آن خبری نداشت اما آن قانون به قوت خود بر طبیعت جاری بود. قانون جذب بر زندگی ما جاری است چه بدانیم و چه ندانیم، ما از آن استفاده می‏‌کنیم به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه ولی چه بهتر که آنرا بشناسیم و اهداف خود را طبق این قانون برنامه‏‌ریزی کنیم.

پیشینیان ما از این قانون در زندگی خود استفاده می‏‌کرده‌‏اند بدون آنکه از آن خبری داشته باشند و به صورت ناخودآگاه خواسته‏‌های خود را برآورده شده می‏‌دیدند پس ما هم می‏‌توانیم به راحتی از این قانون در زندگی خود کمک بگیریم.

قانون جذب
پایه‌ی علمی قانون جذب
اندازه، هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. از نظر علمی، جذب کردن چیزی بزرگ با دریافت کردن چیزی کوچک هیچ تفاوتی ندارد. عالم هستی بدون کمترین تلاشی تمامی کارها را انجام می‌دهد. چمن‌ها برای رشد به تلاشی نیاز ندارند. بلکه این طرح عظیم و خارق‌العادهٔ عالم هستی ست. همه چیز به این بستگی دارد که در ذهن ما چه می‌گذرد. تفکر ما به گونه‌ای است که برای کاری بزرگ زمانی زیاد و برای کاری کوچک زمان محدود در نظر می‌گیریم. اینها قوانین ما هستند که بدین شکل تعریفشان می‌کنیم. زمان و اندازه هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. به دست آوردن یک دلار هیچ تفاوتی با کسب یک میلیون دلار ندارد. جریان واحدی در کار است. از انجایی که ما یک میلیون دلار را زیاد و یک دلار را کم می‌دانید، یک میلیون دلار دیرتر و یک دلار بسیار زودتر به دست ما می‌رسد. فیلم راز از اقتباس از کتاب واس واتلس به نام علم ثروتمند شدن ساخته شده‌است.

فیلم راز

قانون جذب چگونه کار می‌کند؟
در واقع قانون جذب یک قانون ثانوی است و قانون اصلی قانون ارتعاش است. به این صورت که هر چیزی که از انرژی ساخته شده باشد (البته به گفته فیزیک‌دانان بخش عظیمی از هستی را جسم تاریک تشکیل داده است که ماهیت آن هنوز مشخص نیست) مشابه خود را جذب می‌کند. هر چیزی در این دنیا دارای فرکانس مختص به خود است و وقتی انسان در مورد چیزهای مختلف اعم از پول، روابط خوب، سلامتی، فقر، روابط نابسمان، بیماری… تمرکز می‌کند همان‌ها را نیز جذب می‌کند و این از طریق ذهن و احساسات انسان امکان‌پذیر است.

اساس قانون جذب
اساس قانون جذب همان فیلتر ذهنی است. این صافی اجازه نمی‌دهد که اطلاعات بیهوده و به دردنخور وارد ذهن شود. اگر پس از یک پیاده روی طولانی در خیابان‌های تهران از شما بپرسند ”شما که توی خیابان بودید، آیا اتومبیل تویوتا هم دیدید؟” ممکن است گیج شوید و نتوانید جواب درستی بدهید، اما اگر قصد خرید اتومبیل داشته باشید، و اتفاقا تویوتا یکی از انتخاب‌های مهم شما باشد، آن وقت وضعیت فرق می‌کند. یعنی اگر اتومبیل موردنظر از کنارتان عبور کند دیگر نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهید بود. در اینجا فیلتر ذهنی اجازه ورود اطلاعات را می‌دهد.

به عبارت دیگر وقتی برنامه‌ای در ذهنمان داشته باشیم و یا هدفی تعیین کرده باشیم که برایمان مهم باشد، ذهن ما هر چیزی را که با آن در ارتباط باشد جذب می‌کند. یک مسیر ، یک حرکت ، یک سخن ، یک شخص ، یک مغازه و… دقت کنید که تمام این عوامل برای شما به وجود نمی‌آیند! آن مسیر و یا آن مغازه آنجا هست، آن حرف زده خواهد شد و تمام عوامل در جریان خواهد بود چه شما هدف و برنامه‌ای داشته باشید چه نداشته باشید و حال که هدفی دارید تازه متوجه آنها می‌شوید! گویی که ناگهان می‌بینید راه‌های مهمی که شما را به هدفتان می‌رساند در جلوی پایتان قرار گرفته است!

روند استفاده از قانون جذب
به طور کلی روند قانون جذب از سه مرحله تشکیل می‌شود.
تجسم: برای تجسم انسان باید از ذهن خود استفاده کند. مجسم کردن خواسته، که الان از آن اوست و با آن کاری انجام می‌دهد و از داشتن آن لذت می‌برد، انگار همین حالا خواسته‌اش را دریافت کرده است.
احساس: همراه با تجسم انسان باید احساس فوق‌العاده‌ای در مورد خواسته‌اش داشته باشد، یک نوع احساس شور و شوق همراه با لذت (عشق) که تمام این‌ها توسط ذهن انسان امکان‌پذیر است. بدین ترتیب انسان فرکانس ارتعاشی ایجاد می‌کند که خواسته خود را مانند آهنربا جذب می‌نماید.
دریافت: بدین ترتیب قانون جذب از طریق نیرویی طبیعی، مرئی و نامرئی کار می‌کند تا انسان را از طریق شرایط و رویدادها به خواسته‌اش برساند.

خلاصه قانون جذب

ضمیر ناخودآگاه ما برایش چندان فرقی نمی‌کند که تصاویری که می‌بیند واقعی باشند یا در صفحه تلویزیون و یا بر پرده ذهنمان نقش بسته باشند.

آنچه که می‌بینیم یا تصور می‌کنیم مستقیم یا غیر مستقیم روی احساس ما اثر می‌گذارد.

تصاویر و افکار خوب احساسی مثبت ایجاد می‌کنند و تصاویر و افکار بد احساسی منفی.

احساس دارای انرژی است و انرژی یعنی توانایی انجام کار. انرژی عاطفی ما همچون آهنربای بزرگ شروع به جذب انرژی‌های همنوع می‌کند.

در لحظاتی که احساسی منفی داریم وقایع و انسان‌های منفی را به خود جذب می‌کنیم و در زمان‌هایی کهحسی مثبت و شادمانه در ما برپاست در حال جذب چیزهای خوب و مطوب به زندگی خود هستیم.

البته این را هم نباید نادیده بگیریم که اعمال ما نیز دارای انژی هستند و اعمال منفی بازخورد و عکس‌العمل منفی دارند.
این است که گاه با وجود افکار و احساس مثبت وقایعی منفی و نامطلوب برایمان پیش می‌آید.

مثال: الساندرو دل پیرو، زین الدین زیدان، لیونل مسی، فرناندو تورس همگی در دوران کودکی و نوجوانی باد دیدن حرکات کاپیتان سوباسا در کارتون فوتبالیست‌ها آرزو می‌کردند که بتوانند مانند او بازی کنند و یکی از از دلایل مهم فوتبالیست شدنشان را مشاهده همین کارتون عنوان کرده‌اند!

قانون جذب

نوشتاری خلاصه شده از کتاب : «قانون جذب»
[نوشته: مایکل لوسیر، ترجمه: نفیسه معتکف]

تا به حال متوجه شده‌ای که گاهی آنچه را بدان نیاز داری، ناگهان از جایی که انتظارش را نداری سر می‌رسد؛ مانند تلفنی نامنتظر؟ یا یکدفعه اتفاقی، کسی را در خیابان می‌بینی که در فکرش بوده‌ای؟ آیا تا به حال در مورد افرادی شنیده‌ای که به طور مکرر درگیر مناسباتی بد می‌شوند و همیشه هم گله دارند که دائم همین نوع مناسبات نصیبشان می‌شود؟ قانون جذب برای این دسته از آدم‌ها هم کار می‌کند.

در زندگی همان چیزهایی را به سوی خود جذب می‌کنم که انرژی و حواس و توجهم را به آن معطوف می‌کنم؛ چه آن را بخواهم چه نخواهم.

هر انسانی امواج خوب یا بد دارد. در واقع ما دائم در حال ارتعاش هستیم. اگر تو ذوق زده ، خرسند ، قدردان ، شاکر یا مفتخر باشی؛ امواج مثبت بیرون می‌دهی و اگر عصبانی ، غمگین ، ناامید و سرخورده باشی و احساس بیهودگی ، بد بیاری یا شکست خوردگی کنی؛ امواج منفی از خودت بیرون می‌دهی.

بسیار مهم است که با ارتعاشات خود در تماس و از آن آگاه باشی چون آنچه را از خودت ساطع می‌کنی؛ قانون جذب ، بیشتر از همان را به تو برمی‌گرداند.

فرمول سه مرحله‌ای برای جذب آگاهانه:
۱ . خواسته‌ات را مشخص کن.
۲ . ارتعاشاتت را بالا ببر.
۳ . آن را بپذیر.

پیرو قلب خود باشید
واکنش قانون جذب ، درست مثل واکنش ذهن توست. قانون جذب آنچه را تو نمی‌خواهی؛ می‌شنود. وقتی به ندای درونت گوش می‌دهی که افعال و عبارات منفی به کار می‌برد؛ در واقع توجه و انرژی خودت را به چیزهایی می‌دهی که آنها را نمی‌خواهی.

اگر کنجکاوی بدانی که در هر زمینه‌ای از زندگی‌ات امواج مثبت می‌فرستی یا منفی کافی‌ست به آن زمینه نگاهی بیندازی و ببینی چه چیزی دریافت می‌کنی. این جورشدن و تطابقی بی‌نقص است.

توجه به تضاد و شناسایی آن به عنوان چیزی که دلت آن را نمی‌خواهد؛ تو را در قبال آنچه می‌خواهی روشن‌تر می‌کند.

با تضاد، خواسته‌های خود را مشخص کن. در یک برگه آنچه را نمی‌خواهی بنویس و در روبروی آن آنچه را که می‌خواهی . بعد بر روی آنچه نخواسته‌ای خط بکش.

تمام چیزهایی را که باعث می‌شود احساسی خوب به تو بدهد؛ شناسایی کن و بیشتر به آن بپرداز. یادت باشد هر ارتعاشی که از خودت ساطع کنی، آینده‌ات را خلق می‌کند.

خواسته‌هایت را در خط مقدم ذهنت قرار ده و توجه و انرژی و تمرکز مثبت خودت را به آن معطوف کن.

از عبارات تاکيدی استفاده کن. عبارت تاکيدی جمله‌ای ست که از طريق تکرار در ذهنت جايگزين می‌شود.

و طرز فکر تو را دوباره برنامه‌ریزی می‌کند. مثلاً من بدنی سرحال و خوش و خرم دارم.

قانون جذب در برابر کلماتی که به کار می‌بری یا افکاری که به ذهن می‌آوری واکنش نشان نمی‌دهد. قانون جذب صرفاً در برابر آنچه در مورد گفته‌ها یا افکارت احساس می‌کنی، واکنش نشان می‌دهد.

سه عامل اصلی برای عبارت مربوط به خواسته وجود دارد:
شروع مطلب ، اصل مطلب و خاتمه مطلب.

عبارت پذیرفتن قانون جذب، صرفاً به معنی عدم شک و تردید است و مهمترین عامل در روند جذب آگاهانه. پذیرش ، همان عدم شک و تردید است. سرعت قانون جذب نسبت مستقیم با میزان پذیرش دارد.

قدردانی و شکرگذاری نیز بالاترین شکل ارتعاش است. می توانی برای قدردانی از هر چیزی وقت صرف کنی. این احساسی است که به سپاس و امتنان تو متصل است و خیلی اهمیت دارد. دفتر یادداشت روزانه، برای مدرک قانون جذب در زندگی‌ات کمکت می‌کند؛ آن را بیشتر باور کنی. بیشتر شوق و ذوق داشته باشی، بیشتر بپذیری و بیشتر اعتماد کنی.

آنچه را به خواسته‌ات نزدیک است ، گرامی بدار . عبارت «من در روند کار قرار دارم» را به کار ببر . عبارت «من تصمیم گرفته‌ام» را به کار ببر.

اطلاعات و دانش کسب کن. وظیفه تو این است که خواسته‌ات را مشخص کنی و آنچه را بدان نیاز داری تا خواسته‌ات را آشکار کند، بپذیری. وظیفه تو این نیست که سعی کنی از لحاظ عقلانی از مسائل سر در بیاوری بلکه باید بگذاری قانون جذب جواب‌ها را برایت بیاورد. یادت باشد هر موجی که بفرستی همان را دریافت می‌کنی.

قانون جذب

معتقدان به قانون جذب

معتقدان به قانون جذب می‌گویند که از تصویرسازی ذهنی هرچه بخواهی بدست می‌آوری. مثلاً با تصور یک خانه بزرگ یا ماشین مدل بالا می توانی به آن برسی. آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟

پاسخ: اگر اینکه شما یک خانه‌ی بزرگ تصور بکنی و بعد این خلق بشود، این غلط است. یا شما تصور سازی بکنید که یک ماشین مدل بالا داشته باشید و بعد بدون کار و تلاش و برنامه ریزی به خواسته‌ات برسی ، این درست نیست.

ولی اگر تصویرسازی ذهنی برای امیدواری، هدفمندی و امید به آینده باشد و همان اثر تلقینی آن باشد، این قابل قبول است و بزرگان ما در طول تاریخ از این شیوه استفاده می‌کردند .

ناپلئون بناپارت می‌گوید: وقتی من کودک بودم علاقه داشتم که فرمانده‌ی یک لشکر بزرگ باشم. هر روز می‌نشستم و تصورمی‌کردم که فرمانده‌ی یک لشکر بزرگ هستم و آنها را هدایت می‌کردم.

انیشتن می‌گوید: شما می‌توانید با تصویر ذهنی آینده خودتان را به تصویر بکشید.

در کنار تصویرسازی ما باید تلاش بکنیم و امیدوار باشیم .

ما به ضمیر ناخودآگاه خودمان القا می‌کنیم و بعد به آن می‌رسیم. تصویرسازی لازم است ولی کافی نیست.

چرا قانون جذب برای عده‌ای عمل نمی​کند؟

مشاوره خانواده – تا به حال شده از خواندن کتاب‌های روانشناسی و تکرار عبارات تاکیدی خسته و دلزده شوی و با غرولند به خودت بگویی: «دیگر جواب نمی‌دهد» یا گاهی اوقات وقتی همه تلاشت را برای رسیدن به کاری انجام می‌دهی و نتیجه‌ای نمی‌گیری، زیر لبت زمزمه کنی:«قانون جذب یک دروغ بزرگ بیش نیست»! اما بگذار همین الان خیالت را راحت کنم که این تنها مشکل شما نیست و میلیون‌ها مردم دیگر مانند خودت نمی‌توانند به درستی از قانون جذب استفاده کنند. اما ما به شما با دلیل و مدرک ثابت می کنیم مشکل فقط خود شما هستید نه قانون جذب!

● هیچ کس بدشانس نیست

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از ثروتمند شدن خوشش نیاید. زمانی که قانون جذب برای اولین بار مطرح شد و میلیونرهای موفق پرده از این راز بزرگ برداشتند، هرکس وسوسه شد تا برای یک بار هم شده این قانون را در زندگی شخصی‌اش به کار گیرد. حتی آنهایی که در ظاهر مخالف این موضوع بودند در خلوت خودشان عبارات تاکیدی را مثل یک اکسیر جادویی به زبان می‌آوردند تا با چشم‌های خودشان از صحت این موضوع باخبر شوند.

بر اساس قانون جذب، شما می‌توانستید هرچیزی را در زندگی تان جذب کرده و برای این کار تنها کافی بود چشم هایتان را ببندید و جذب کنید. جذب کردن با تکرار عبارات تاکیدی مثبت و تجسم کردن راهی میانبر برای رسیدن به رؤیاهایی بود که همیشه سرکوبش می‌کردید. حتماً شما هم برای یک بار هم شده این کار را انجام داده‌اید اما جز موارد جزئی نتوانستید نتیجه شگفت‌انگیزی که قانون جذب از آن صحبت می‌کرد را به دست بیاورید و نتیجه این شد که دیگر خودتان را از گروه دوستداران قانون جذب کنار کشیدید و باز هم با کسالت و از سر ناامیدی گفتید: «آدم باید کمی شانس داشته باشد» این جمله شما و خیلی از افرادی است که دیگر اعتقادی به قانون جذب ندارند. اما نتیجه مطالعات دکتر «بروس لیپتون» روانشناس، نشان داده هیچ اشتباهی در قانون جذب اتفاق نیفتاده است بلکه گره اصلی این معمای پیچیده ذهن ناخودآگاه شماست.

● رازی که میخکوب‌تان می‌کند

من عاشق میلیونر شدن هستم و شب و روز به این موضوع فکر می‌کنم. قانون جذب به من یاد داده که خودم را در خانه زیبا و اتومبیل‌های مجلل تصور کنم و با تکرار عبارات تاکیدی مثبت رؤیای میلیونر شدن را سوی خودم جذب کنم. کمی بعد، ناگهان در محیط کاری من اتفاقی جدید می‌افتد. رئیس بخشی که در آن کار می‌کنم، سمت من را به سمتی بالاتر تغییر می‌دهد و حقوق من به همین اندازه افزایش پیدا می‌کند. اما بعد از اینکه در سمت جدیدم مشغول به کار شدم آنچنان از این وضعیت متعجب و شگفت زده هستم که بیشتر از اینکه به تثبیت کارم فکر کنم، ترس از دست دادن سمت جدیدم جایگزین همه افکار مثبت من می‌شود تا جایی که حتی خودم را لایق درآمد بیشتر نمی‌دانم و به همین دلیل بعد از مدتی سمت جدیدم را به راحتی از دست می‌دهم. این مثالی است که دکتر لیپتون می‌زند. در واقع ۹۹درصد (به این رقم دقت کنید) زندگی شما در دست ذهن ناخودآگاه شماست و حققیت تلخ این است که بخش عمده‌ای از ذهن ناهوشیار شما توسط افکار منفی پر شده است که تنها با تصویرسازی رؤیاها و تکرار عبارات تاکیدی نمی‌توانید آنها را از ذهنتان پاک کنید. مثل این می‌ماند که هوا کاملاً تاریک است و شما مدام تکرار می‌کنید «هوا روشن است.» در این شرایط تکرار عبارات تاکیدی در مورد روشن بودن هوا نمی‌تواند اصل موضوع را تغییر دهد پس کمی به آن فکر کنید.

● فرمول جادویی رؤیاها

دکتر «بروس لیپتون» می‌گوید: «ذهن ناهشیار میلیون‌ها برابر قوی‌تر از ذهن هوشیار است. اگر ذهن ناهوشیار با خواسته‌های ذهن هوشیار ناهماهنگی نداشته باشد هیچ مسئله‌ای نیست، چون در این شرایط قانون جذب به صورت خودکار عمل می‌کند و هیچ نیازی نیست کاری کنید که قانون جذب را در زندگیتان خلق کنید اما اگر این ۲ ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه شما با یکدیگر هماهنگ نباشد، قانون جذب هیچ تاثیری ندارد. برای مثال شما آگاهانه می‌خواهید که حسابتان پر از پول باشد و با تکرار عبارات تاکیدی سعی می‌کنید این حس را به وجود بیاورید اما اگر در ذهن ناخودآگاه شما این عقیده وجود داشته باشد که شما لایق آن همه پول نیستید، هرگز ثروتمند نمی‌شوید. ذهن ناخودآگاه شما شبیه یک ضبط صوت عمل می‌کند و همیشه تمایل دارد که موزیک‌های قدیمی تان را پخش کند؛ به خصوص همان ترانه‌هایی که از دوران کودکی والدین بارها و بارها برایتان تکرار کرده‌اند. شما ترانه‌های ضبظ صوت ذهنی‌تان را در ۶ سال اول زندگی با جملات منفی پر کرده‌اید.

جملاتی مانند: «تو به اندازه کافی خوب نیستی» «تو لیاقتش را نداری» یا «آدم های دیگر بهتر از تو هستند و تو مجبوری بهتر از دیگران باشی» و… چه این پیام‌ها مستقیم به شما رسیده باشد چه غیرمستقیم، بعد از سال‌ها که در چنین موقعیت‌های مشابهی قرار می‌گیرید آن نوارها دوباره تکرار می‌شود و مشکل اینجاست؛ شما روی نواری که در حال پخش است عباراتی دقیقاً مخالف را به زبان می‌آورید و در این حالت هیچ نتیجه‌ای دریافت نخواهید کرد. شما خودتان را فریب داده‌اید که فرد مثبتی هستید، چون در تمام لحظاتی که در حال تکرار جملات مثبت و تصویرسازی برای رؤیاهایتان هستید، نوار منفی ضبط صوت ذهن ناهوشیارتان درحال پخش ترانه های ناامیدکننده و دلسردکننده است.

● فوت آخر

به عقیده دکتر لیپتون تنها راه حل استفاده از قانون جذب آن هم به صورتی مفید و نتیجه بخش، قبل از هرچیز خاموش کردن افکار منفی است و این کار تا زمانی که افکار منفی‌تان همچنان در ذهن ناهوشیارتان در حال تکرار است، نتیجه بخش نیست، زیرا عبارات تاکیدی که آگاهانه از سمت شما تکرار می‌شود جزو ذهن هوشیارتان است و ذهن خودآگاه شما تنها یک درصد روی زندگی شما تاثیر می‌گذارد. اما این موضوع انکار تاثیر تکرار عبارات تاکیدی نیست بلکه مشکل اصلی بیشتر افراد این است که هیچ شناختی از افکار خود ندارند. برای این کار بهتر است قبل از هرچیز جای آرامی را در نظر بگیرید و بدون اینکه در مورد خودتان و افکارتان فکر و قضاوتی کنید، اجازه بدهید افکار منفی‌تان خودش را آشکار کند. بعد از اینکه به ذهن ناخودآگاه‌تان و جملات منفی این ضبظ صوت مجازی دست پیدا کردید سعی کنید دکمه خاموش آن را برای همیشه بزنید و اگر باز هم با جملات منفی مواجه شدید تنها به عنوان یک تماشاچی به آن نگاه کنید نه یک تحلیل گر! بعد از این کار حالا نوبت جایگزین کردن عبارات تاکیدی مثبت و تصویرسازی است.

نکته مهم: عواملی که باعث موفقیت شوند در اطراف شما فراوان است. کافی است هدفتان را مشخص کنید و در آن باره فکر کنید و تصمیم بگیرید. آن‌گاه قانون جذب به کار می‌افتد و عواملی که متناسب با آن هدف باشد، جذب ذهن می‌شود. ناگهان می‌بینید راه‌های مهمی که شما را به هدف می‌رساند در جلو پای شما قرار دارد.

هدف شما چیست؟ چه می خواهید؟ آن را روی کاغذ بیاورید و نتیجه را ببینید.

قانون جذب از دیدگاه حضرت علی (ع):
امام علی (ع) می‌فرماید: مواظب افکارت باش که گفتارت می‌شود، مواظب گفتارت باش که رفتارت می‌شود، مواظب رفتارت باش که عادتت می‌شود، مواظب عادتت باش که شخصیتت می‌شود، مواظب شخصیتت بـاش که سرنوشتت می‌شود.

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار