غار تمتمان ارومیه

غار تمتمان ارومیه

tamtaman-2

در سایتماسفر شما عزیزانی که قصد دارید مکان های گردشگری نقاط مختلف کشور را دیدن کنید را به طور دقیق با مشخصات این مکان ها آشنا می کند شما عزیزان می توانید در سایت نگین سفر با این مناطق دیدنی اشنا شوید و تصاویری زیبا از این مناطق را مشاهده کنید.شهر ارومیه دارای مناطق زیبایی است که در این مطلب نیز قصد داریم یکی دیگر از این مناطق را به شما عزیزان معرفی کنیم این جاذبه زیبای گردشگری غار تمتمان می باشد که شما عزیزان گردشگر می توانید در ادامه بیشتر با این غار زیبا آشنا شوید.

روستای تمتمان در فاصله ۱۵ کیلومتری و شمال شهر ارومیه قرار دارد.معروفیت این روستا به خاطر وجود غاری است که به غار تمتمان مشهور است. با استناد بر پژوهش های انسان شناس آمریکایی کارلتون استنلی کوون این غار در چهل هزار سال پیش مسکونی بوده که با این وجود یکی از قدیمی ترین سکونت گاهای انسان در شمال ایران و به گفته برخی پژوهشگران اولین غار مسکونی ایران محسوب میشود.

غار تمتمان ورودی مثلثی شکل دارد. درون آن به صورت یک دست است و طول آن به ۳۵ متر میرسد. در کنار این غار چشمه ای قرار دارد که روستاییان از آن استفاده میکنند. هوای این غار در زمستان نسبت به هوای بیرون گرم تر است. و در تابستان هوای خنکی دارد. در این غار آثاری از حیواناتی مانند بز،گاو،گوسفند،اسب و… دیده شده که نشان میدهد ساکنین این غار حیوانات اهلی نیز داشته اند.

اگر از علاقه مندان به غارنوردی هستید این غار زیبا گزینه مناسبی برای شما عزیزان است.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار