خانه / سلامت / آشنایی با طب سنتی / شمعدانی عطری آرام بخش و ضد افسردگی

شمعدانی عطری آرام بخش و ضد افسردگی

شمعدانی عطری آرام بخش و ضد افسردگی

شمعدانی عطری آرام بخش و ضد افسردگی


 

 شمعدانی عطری، گیاهی کند رشد و چندساله، علفی وبا ساقه های بلند است که برگ هایی گرد با حاشیه ی موجدار و عطری شبیه گل سرخ و سیب دارد. گل های شمعدانی با رگه های قرمز در بهار و تابستان تولید می شوند. این گل ها مرکب از پنج کاسبرگ، پنج گلبرگ وده پرچم متصل به هم هستند. ارتفاع بوته ی شمعدانی حدود شصت سانتی متر است. شمعدانی ها را به عنوان زینت، اسانس گیری یا استفاده ی دارویی پرورش می دهند. قسمت مورد استفاده این گیاهان، برگ یا قسمت های هوایی است که از آن ها اسانس گیری می شود. از این گیاهان نوعی اسانس با بوی مطبوع به نام ژرانیومروزا استخراج می کنند.

خواص درمانی شمعدانی عطری :

شمعدانی آرام بخش و ضدافسردگی است و خواص گندزدایی و ضد عفونی کنندگی، کاهش تورم و کنترل خونریزی دارد. تمام اعضای گیاه، قابض هستند. در مصرف داخلی برای درمان دردهای قبل از قاعدگی و مشکلات یائسگی، تهوع و دل آشوبه، التهاب لوزه ها و ضعف گردش خون به کار می رود. در استعمال خارجی برای درمان جوش های غرور جوانی، بواسیر، اگزما، سوختگی ها، کچلی و شپش مصرف می شود. از برگ های آن به حالت تازه در تمام طول سال می توان استفاده کرد. اسانس (روغن فرار) استخراج شده از برگ های آن برای عطر درمانی به کار می رود.

اسانس ژرانیوم، ضدعفونی کننده و ضد تب است. در عطرسازی و تهیه ی گرد دندان، پمادها و فرآورده های زیبایی مصرف می شود. شمعدانی عطری برای پوست هایی که نقاط چرب دارند ارزشمند است. بنابراین بسیاری از شرکت های تولید مواد آرایشی و بهداشتی از عصاره ی گیاه برای تولید محصولات مختلف از جمله کرم ها و لوسیون ها بهره می برند.

ژرانیوم از تیره گیاهان معطر، ضد درد، ضد اضطراب، ضد افسردگی، مسکن و آرام بخش است.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

خواص و فواید عرق خارخاسک

خاصیت دارویی و درمانی عرق خارخاسک      گیاه خارخاسک   از خانواده اسفندها است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار