خانه / اخبار / رسیدن دما کشور بالاتر از حد طبیعی در نیمه نخست امسال

رسیدن دما کشور بالاتر از حد طبیعی در نیمه نخست امسال

رسیدن دما کشور بالاتر از حد طبیعی در نیمه نخست امسال

اخبار علمی: معمولا در فصل تابستان دمای هوا بالا تر از فصل بهار است و استفاده از برخی منابع انرژی نیز زیادتر می شود و به طور معمول آب بیشتر نیز مصرف می شود.
رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از افزایش یک درجه‌ای دمای کشور نسبت به حد نرمال و طبیعی طی ماه‌های اردیبشت، خرداد و تیر خبر داد.

مجید حبیبی نوخندان در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به اینکه بارش سال آبی جاری تا ۵ اردیبهشت ماه نسبت به دوره بلندمدت در محدوده نرمال قرار دارد، گفت: این در حالیست که همزمان با وقوع بارش های سیل آسا، نمایه خشکسالی بارش- تبخیر (SPEI) نشان از تداوم خشکسالی در کشور دارد.

افزایش دما نسبت به حد طبیعی

وی با بیان اینکه انتظار می رود بارش در دو ماه باقی مانده فصل بهار متمایل به کمتر از نرمال باشد و میانگین دما نسبت به نرمال افزایش یابد، اظهار کرد: النینوی قوی سال گذشته بتدریج تا اواخر بهار ۹۵ از بین رفته و لانینای نسبتا ضعیفی تا پایان سال جاری جایگزین آن می شود. به طور کلی چنین شرایطی نمی تواند به افزایش بارش کشور در نیمه دوم سال جاری کمک کند، بنابراین با توجه به این شرایط، اجرای برنامه های کنترل مصرف بهینه آب و انرژی برای مواجهه با کمبود منابع آبی توصیه می شود.
رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی با تاکید بر اینکه میانگین بارش کشور در یک ماه آینده در اغلب مناطق در حد میانگین بلندمدت و در مناطق غرب و شمال غرب به کمتر از نرمال گرایش دارد، گفت: در مجموع در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر، بارش کشور در حد میانگین بلندمدت پیش بینی می‌شود.

افزایش یک درجه‌ای دما در اردیبهشت

به گفته حبیبی نوخندان، در اردیبهشت ماه میانگین دمای کشور بین نیم تا یک درجه بیشتر از حد نرمال و طبیعی پیش بینی می شود و در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر میانگین دمای کشور حدود یک درجه بیش از نرمال بوده ولی انتظار می رود در مناطق شرقی افزایش دما بیش از یک درجه باشد.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار