خانه / فناوری و اطلاعات / تلفن همراه / رتبه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي در ايران

رتبه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي در ايران

 شرايط امروز شبكه‌ها و پيام‌رسان‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام و تلگرام در ايران، با ترافيك بيشتري نسبت به شبكه‌هاي اجتماعي مانند توييتر و فيس‌بوك كه زماني در صدر توجه كاربران ايراني بودند، روبه‌رو هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش ايسنا، با توجه به آمارهاي وب سايت الكسا كه به انتشار و رتبه‌بندي سايت‌هاي پربازديد مي‌پردازد، در ايران شبكه‌هاي اجتماعي و وب‌سايت‌هاي خارجي مانند اينستاگرام در رتبه ۹، تلگرام ۱۳، يوتيوب ۴۷، فيس‌بوك ۱۳۲ و توييتر ۴۷۲ قرار گرفته‌اند و شبكه‌هاي اجتماعي داخلي مانند فيس‌نما در رتبه ۳۴ و كلوب در رتبه ۶۳ قرار دارند.

گوگل در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده و در ايران هم مانند آمريكا و بسياري كشورهاي ديگر، در رتبه اول وب‌سايت‌هاي پربازديد قرار دارد. پس از آن وب‌سايت ورزش ۳ كه توليد محتواي آن در ايران صورت مي‌گيرد در رتبه دوم است. رتبه سوم وب‌سايت‌ها نيز در ايران به ياهو اختصاص يافته كه در جهان در رتبه پنجم است.

ديجي‌كالا و بلاگفا در رتبه‌هاي چهارم و پنجم قرار دارند و آپارات كه درواقع وب‌سايتي ايراني با محتوايي ويديومحور مشابه يوتيوب است، در رتبه ششم جاي گرفته و البته بخشي از مخاطبانش نيز در آمريكا حضور دارند. همچنين ويكي‌پديا در ايران در رتبه هفتم و در جهان رتبه ششم را دارد. پارسي‌جو و يوز نيز كه موتورهاي جست‌وجوي ايراني هستند به ترتيب رتبه‌هاي ۲۸۱ و ۹۸۴ را در ايران دارند.

از نكات جالب بازديدها مي‌توان به وب‌سايت «پيوندها» اشاره كرد كه رتبه ۲۸ را در ايران به خود اختصاص داده است. اين وب‌سايت جدا از اينكه ممكن است توسط كاربران اينترنتي به صورت مستقل باز شود، هنگامي بر روي سيستم كاربر پديدار مي‌شود كه يكي از سايت‌ها و يا بخش‌هاي فيلترشده در سايتي توسط كاربري جست‌وجو شود و در صورت جست‌وجوي محتواي فيلترشده، كاربر به صفحه پيوندها هدايت مي‌شود، بنابراين پيوندها براي كاربران ايراني وب‌سايتي نام آشناست كه تا به حال حداقل يك بار با آن روبه‌رو شده‌اند.

پيوندها كه تنها در ايران مخاطب دارد و بنابراين ۹۹.۳ درصد بازديدكنندگانش ايراني هستند، شامل بخش‌هايي از جمله: فهرست مصاديق محتواي مجرمانه، ثبت سايت در پايگاه ساماندهي، درخواست معرفي در پيوندها، درخواست فيلتر و رفع فيلتر و پيشنهادات و انتقادات است و رتبه ۲۸ اين وب‌سايت در ايران را مي‌توان نشانه‌اي از مراجعه بالاي كاربران اينترنتي ايران به محتواهاي فيلترشده دانست.

آمار وب‌سايت‌هاي پربازديد در كشوري مانند آمريكا بدين صورت است كه پس از گوگل كه در اغلب كشورها و به طور كلي در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده، فيس بوك، يوتيوب، آمازون، ياهو، ويكي‌پديا و توييتر در رتبه‌هاي دوم تا هفتم قرار دارند و اينستاگرام نيز كه رتبه ۱۹ جهاني را دارد رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده است.

همچنين نكته قابل توجه ديگر، تفاوت بازديدهاي تلگرام در ايران در مقايسه با ساير كشورهاست. اين وب‌سايت كه در حال حاضر پرمخاطب‌ترين پيام‌رسان در ايران است و رتبه ۱۳ وب‌سايت‌هاي پربازديد را دارد، در جهان در رتبه ۴۶۱ جاي گرفته. پس از ايران كه با بازديد ۴۴ درصدي از تلگرام استفاده‌كننده بي‌رقيب اين پيام‌رسان است، روسيه با ۱۰.۴ درصد، ايتاليا با ۴.۸ درصد، اسپانيا با ۳.۷ درصد و برزيل با ۲.۹ درصد در رتبه‌هاي دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

ویرایش مقادیر یک سلول

ویرایش مقادیر یک سلول فهرست اصلی برای تغییر متن یک سلول کافی است آن سلول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار