خانه / اخبار / دیدار خطرناک‌ترین مردان دنیا، بیخ گوش ایران/ ترامپ در عربستان چه می خواهد؟

دیدار خطرناک‌ترین مردان دنیا، بیخ گوش ایران/ ترامپ در عربستان چه می خواهد؟

ترامپ, آمریکا و عربستان, ایران و آمریکا, ایران و عربستان, ترامپ عر بستان, ترامپ بن سلمان, ترامپ ایران, ایران آمریکا عربستان,

روزنامه ایندیپندنت روز گذشته (شنبه) رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر دفاع عربستان را خطرناک‌ترین مردان جهان توصیف کرد. این روزنامه انگلیسی در شماره دیروز خود گزارشی را از «پاتریک کوبرن»، نویسنده مطبوعاتی متخصص در امور دفاعی، با عنوان «دیدار ترامپ و بن سلمان، خطرناک‌ترین مردان جهان»، منتشر کرد.

به گزارش اینديپندنت، بسیاری از مردم دونالد ترامپ را خطرناک‌ترین فرد روی کره زمین می‌پندارند، اما آقای ترامپ قرار است هفته آینده، برای یک دیدار سه روزه به عربستان‌سعودی برود و در آنجا کسی را ملاقات کند که با اختلاف بسیار کمی از ترامپ، دومین فرد خطرناک و بی‌ثبات‌کننده جهان است. او کسی نیست جز محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان‌سعودی که با از کار افتادگی پدرش، ملک سلمان، عملا اصلی‌ترین حاکم عربستان است. بن سلمان کسی است که در ٢‌سال و نیم گذشته که قدرت را به دست گرفته، به تجاوزگری، بی‌عدالتی و رفتار بی‌ثبات‌کننده در منطقه شهرت دارد. تشدید نقش عربستان در سوریه در همان ابتدای امر که قدرت را به دست گرفت که موجب مداخله نظامی روسیه در این کشور شد و ایجاد جنگ در یمن که همچنان ادامه دارد و ١٧‌میلیون نفر را به قحطی کشانده، تنها دو مورد از کارهایی است که او انجام داده است. بمباران یمن که از ماه مارس ٢٠١٥ آغاز شد و تاکنون موفق به پیروزی به نفع متحدان عربستان نشده، درد و رنج وحشتناکی را برای مردم یمن به ارمغان آورد و از جمعیت ٢٧ میلیونی آنها، ١٧‌میلیون نفر دچار قحطی و گرسنگی شده‌اند؛ ازجمله ٣,٣‌میلیون مادر باردار و شیرده و کودکانشان که حدود ٥٠٠‌هزار نفر از کودکان کمتر از ٥ سال دچار سوءتغذیه شدید هستند.
حالا اگر کارنامه سیاه بن سلمان را در کنار اقدامات دونالد ترامپ، کسی که عملا نسبت به تبعات اقدامات نابخردانه خود، بی‌تفاوت است، بگذارید، متوجه یک نکته خطرناک خواهید شد؛ ترکیب دونالد ترامپ و محمد بن سلمان، یک ترکیب قابل انفجار و تهدیدکننده در بی‌ثبات‌ترین منطقه کره زمین است.
شاهزاده جوان که در پست وزارت دفاع عربستان نیز قرار دارد، کسی نیست که از اشتباهات گذشته خود درس بگیرد یا حتی مسئولیت ارتکاب این اشتباهات را بپذیرد. کمتر از یک ‌سال پس از آن‌که بن سلمان، بر جای پدرش تکیه زد، سازمان اطلاعاتی آلمان (بی.ان.دی)، هشدار داد که عربستان سعودی، «یک سیاست مداخله‌جویانه» را در خارج از مرزهای خود اتخاذ کرده است. سازمان اطلاعاتی آلمان مسئولیت این سیاست‌ها را متوجه جانشین ولیعهد دانست و او را یک قمارباز ساده‌لوح سیاسی نام نهاد. میزان این هشدار سازمان اطلاعات آلمان به‌حدی زیاد بوده که وزارت امور خارجه آلمان، مجبور به انتشار چنین گزارشی شده است. پیش‌بینی
بی.ان.دی وقوع فاجعه‌ای در ١٨٨ ماه آینده بوده است. تجربه نشان داده است که بن سلمان، نه‌تنها مانند یک قمارباز به سیاست نگاه می‌کند، بلکه او، در زمانی که به مشکلی برمی‌خورَد، بی‌محابا، هزینه و خطرات قمارکردنش را نیز بالاتر می‌بَرد. برای اثبات این موضوع، باید به مصاحبه غیرعادی اخیر او اشاره کرد که از «شبکه العربیه» و «سعودی تی‌وی» پخش شد و او، در آن مصاحبه، ایران را به مداخله نظامی تهدید کرد. او با لحنی بسیار مغرورانه گفته است: «ما منتظر نمی‌مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه ایران را میدان جنگ خواهیم کرد.» او همچنین مدعی شد که ایران، به دنبال فتح مکه و حکومتداری بر تمام یک‌میلیارد و ٦٠٠‌میلیون مسلمان جهان است.
بن سلمان معتقد است که «منطق آنها (ایرانی‌ها) این است که شرایط را برای ظهور امام مهدی [عج] فراهم و جهان اسلام را کنترل کنند.»
اینديپندنت در ادامه گزارش خود آورده است که بن سلمان، همان اندازه با شیعیان مشکل دارد که با ایرانی‌ها و با این سخنان، می‌خواهد در میان مردم عراق و لبنان و پاکستان و شیعیان عربستان‌سعودی که یک دهم جمعیت آن کشور را تشکیل می‌دهند، ترس و وحشت بیندازد که آنها نیز قربانیان یک جنگ صلیبی خواهند بود.» ایندیپندنت در ادامه گزارش خود، شاهزاده بن سلمان را فردی متوهم توطئه خوانده که گمان می‌کند ایران به دنبال «کنترل همه مسلمانان جهان است». نویسنده این گزارش این‌گونه ادامه می‌دهد که بن سلمان، بیش از آنچه می‌گوید و ادعا می‌کند، به دنبال تهییج احساسات ملی و مذهبی مردم عربستان و بنابراین تحکیم پایگاه قدرت خود در داخل و خارج کشورش است. با این حال، هیچ‌یک از سرمایه‌گذاری‌های خارجی وی تاکنون محقق نشده است: در سوریه، در بهار ‌سال ٢٠١٥، عربستان‌سعودی از جیش‌الفتح، شامل جبهه‌النصره وابسته به القاعده و متحدان آن زمانش مثل احرار الشام حمایت کرد. عربستان با این کار، به یکسری پیروزی در برابر نیروهای طرفدار بشار اسد در استان ادلب رسید، اما موفقیت آنها به مداخله نظامی روسیه در پایان همان سال که نقطه عطفی در جنگ بود، منجر شد. به این ترتیب، نفوذ عربستان به حاشیه رانده شد و این کشور مقصر این اتفاق را باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا می‌دانست که «فرصت‌های قابل توجهی را برای دستیابی به پیروزی و تغییر بزرگ در سوریه تلف کرد». در واقع، عربستان سعودی به امید مداخله نظامی آمریکا برای «تغییر رژیم بشار اسد» در سوریه بود؛ آنچنان که در ‌سال ٢٠٠٣ در عراق و در ٢٠١١ در لیبی اتفاق افتاده بود. با این حال، باراک اوباما، منتقد رفتارهای عربستان‌سعودی و سنت حمایت خودکار واشینگتن در قبال عربستان‌سعودی و متحدانش بود.
با این حال، رئیس‌جمهوری دیگری وارد کاخ سفید شده و عربستان همچنان در حال بمباران یمن است. نیروهای مورد حمایت عربستان، آماده حمله به بندر حدیده در دریای سرخ هستند که ٨٠‌درصد واردات یمن از آن‌جا صورت می‌گیرد. اگر این حمله صورت بگیرد و بندر حدیده بسته شود، مردم یمن دچار وحشتناک‌ترین قحطی‌ای خواهند شد که تاکنون به دست انسان‌ها ایجاد شده است. دونالد ترامپ، دستور حمایت بیشتر آمریکا از جنگ عربستان علیه یمن را داده است، اما این برای شاهزاده سعودی کافی نیست. او در درجه نخست به دنبال حمایت بیشتر آمریکاست که به پشتوانه آن، با ایران
رو در رو شود. سخنان مقامات سعودی و آمریکایی برای بر هم زدن آرامش ایران، صورت گرفته و قرار است باز هم در هفته آینده، ترامپ به دیدن بن سلمان بیاید. جانشین ولیعهد عربستان به دنبال ایجاد شورش‌هایی در ایران در میان اقلیت‌های این کشور است. گرچه این تلاش‌ها پیشتر نیز صورت گرفته، اما تاکنون با شکست مواجه شده است.
ترامپ در نخستین سفر خارجی خود تصمیم گرفته به کشوری سفر کند که آخرین بازمانده حکومت پادشاهی بر روی زمین است و حتی اجازه رانندگی به زنان سرزمینش را نمی‌دهد. دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با مقامات عربستان، ادای احترام به غرایز استبدادی کسانی است که بویی از دموکراسی و حقوق بشر نبرده‌اند. ایندیپندنت در انتهای گزارش خود نتیجه می‌گیرد که بعید است درخواست عربستان از ترامپ برای مقابله آمریکا با ایران، توسط جیمز متیس، وزیر دفاع و مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا -که هردو ژنرال‌های سابقی هستند که در جنگ آمریکا با عراق زخمی شده‌اند و ایران را به‌عنوان دشمن اصلی خود می‌دانند- نادیده گرفته شود. از سوی دیگر، درحالی‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درحال آماده شدن برای  دیداری از عربستان‌سعودی است، روز گذشته، خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ارشد کاخ سفید گزارش داده، «واشینگتن و ریاض در مراحل آخر تکمیل یک رشته قراردادهای تسلیحاتی به ارزش بیش از ١٠٠‌میلیارد دلار هستند.
حدود سه ماه پیش، فیلمی چند دقیقه‌ای مربوط به سخنان ‌سال گذشته ظریف در پارلمان اروپا منتشر شد که در این جلسه،  ظریف درباره برنامه موشکی و دفاعی ایران گفته بود:   «١٣٠‌میلیارد دلار سلاح فقط به کشورهای خلیج فارس فروخته شده است و درحالی‌که جمعیت ما به تنهایی از همه کشورهای خلیج فارس بیشتر است، بالاترین برآوردی که از میزان هزینه نظامی ایران شده، ١٥‌میلیارد دلار است و این یعنی، هزینه‌های نظامی ما تنها یک دهم هزینه نظامی این کشورهاست.»

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار