خانه / فناوری و اطلاعات / تکنولوژی های نوین / دور دنيا بدون مصرف يك قطره سوخت

دور دنيا بدون مصرف يك قطره سوخت

تيم سازنده هواپيماي خورشيدي كه از قابليت پرواز در شب برخوردار بوده، قصد دارد بدون استفاده از يك قطره سوخت دور دنيا را در ۲۰ شبانه‌روز پرواز كند.
هواپيماي Solar Impulse در حال حاضر ركورد طولاني‌ترين سفر جهان با يك هواپيماي سرنشيندار خورشيدي را در اختيار داشته كه طي آن در ارتفاعات ۱/۹ كيلومتري آسمان سوئيس بيش از ۲۶ ساعت پرواز كرده بود.
اين هواپيما كه توسط برتراند پيكارد و آندره بورشبرگ سوئيسي ساخته شده، با استفاده از چهار موتور ملخ با قدرت ۱۲ هزار سلول خورشيدي كه به بال‌هاي عريض آن متصل بوده، پرواز مي‌كند.
Solar Impulse نخستين هواپيمايي نيست كه تنها با نور خورشيد كار مي‌كند، بلكه اولين خودرويي است كه مي‌تواند حركت خود را حتي در طول شب و بدون تابش‌خورشيد نيز ادامه دهد.
اين هواپيما در طول روز انرژي زيادي را از خورشيد جمع‌آوري كرده كه مي‌تواند به شكل برق ذخيره شده و در شب به حركت آن كمك كند.
اين هواپيماي خورشيدي اوايل سال جاري يك سفر ۲۴۹۴ كيلومتري را از امريكا به آفريقا در سه مرحله به انجام رساند، اما سازندگان بر اين باورند طراحي آن توانايي سفرهاي طولاني‌تر را نيز دارد.
يكي از بخش‌هاي مهم اين طراحي، سلول‌هاي خورشيدي اين هواپيما بوده كه نيروي لازم براي حركت آن‌را تأمين مي‌كنند. اين سلول‌ها روي بال نبوده، بلكه خود بال‌ها را تشكيل مي‌دهند. به گفته سازندگان، اين سلو‌ل‌ها بطور مستقيم نور را به برق تبديل مي‌كنند.
Solar Impulse كه از مواد سبك ساخته شده، از طول بال مشابه يك جامبوجت برخوردار بوده، با اين تفاوت كه وزن آن تنها به‌اندازه يك خودروي كوچك است.
بال‌هاي اين هواپيما با صفحات خورشيدي پوشش داده شده كه حاوي هزاران سلول براي جمع‌آوري انرژي پرتوهاي خورشيد و تأمين نيروي چهار موتور الكتريك آن براي حركت ملخ‌هاي روي بال هواپيما است.
اگرچه هدف اين پرواز، نمايش امكان پروازهاي بدون انتشار گلخانه‌اي بوده، اما به گفته اين سازندگان در آينده نزديك نمي‌توان براي جايگزيني هواپيماهاي رايج با سوخت جت با فناوري خورشيدي اميد
داشت.
در عوض اين پروژه براي آزمايش و ارتقاي فناوري‌هاي جديد انرژي كارآمد طراحي شده است.
پيكارد و بورشبرگ اميدوارند بتوانند جديد‌ترين طراحي هواپيماي خود را در سال آينده در يك پرواز از كاليفرنيا به ويرجينيا آزمايش كرده و خود را براي پرواز دور جهان در سال ۲۰۱۵ آماده كنند.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار