خانه / مقالات / آموزش علمی / دانستنی های ریاضی برای کودکان

دانستنی های ریاضی برای کودکان

چند دانستنی ریاضی

– آیا می دانستید ریاضی در بسیاری از مشاغل از جمله مهندسی، تجارت، علوم دارویی، مشاغل مربوط به علوم پایه، هوانوردی و غیره نقش اصلی را دارد.
– آیا می دانستید مصریان باستان بسیاری از مفاهیم و عملیات ریاضیات پیشرفته مثل جبر،حساب و هندسه را بیش از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح انجام می دادند.
– آیا می دانستید بعد از قرن ۱۶ میلادی بود که بسیاری از نماد های ریاضی به وجود آمد. پیش از آن معادلات ریاضی به صورت کلمات نوشته می شدند که باعث اتلاف وقت زیادی می شد.
– آیا می دانستید می توان یک کیک را به ۸ قسمت تقسیم کرد آن هم فقط با سه برش؟! (به نظر شما چگونه می توان این کار را انجام داد.)
– آیا می دانید به یک متوازی الاضلاع سه بعدی، متوازی السطوح می گویند؟
– آیا می دانستید مثلثات، علم مطالعه رابطه بین زوایه و اضلاع مثلث هاست؟
–  آیا می دانستید کوچکترین ده عدد اول عبارتند از: ۲، ۳، ۵، ۷، ۱۱، ۱۳، ۱۷، ۱۹، ۲۳ و ۲۹
– آیا می دانستید محبوب ترین موترور جستجو “گوگل” از یک  عدد بسیار بزرگ ریاضی به اسم “گوگول” (Googol) می آید یعنی یک عدد “یک” با ۱۰۰ صفر مقابلش!
– آیا می دانید عدد “گوگول پلکس” (googolplex) عدد ۱ با “گوگول” عدد صفر مقابلش است و  آنقدر بزرگ است که در کل قطر شناخته شده جهان هستی جا نمی شود و بیشتر از عمر زمین برای نوشتنش زمان باید صرف کرد.
– آیا می دانستید عدد پی را نمی توان به صورت کسر (عدد گویا) نوشت پس عدد پی یک عدد غیرگویا است و وقتی به صورت اعشاری نوشته شود  تا بی نهایت ادامه پیدا می کند.
– این عدد پی با ۵۰ رقم اعشار بصورت زیر است:
۳٫۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹۳۲۳۸۴۶۲۶۴۳۳۸۳۲۷۹۵۰۲۸۸۴۱۹۷۱۶۹۳۹۹۳۷۵۱۰
– آیا می دانستید اگر دو کمیت نسبتی تقریبا حدود ۱٫۶۱۸ داشته باشند می گویند نسبت طلایی دارند. از این نسبت طلایی در طول تاریخ برای ساختن بناهای معماری چشم نواز مثل “پارتنون” استفاده شده است. این نسبت حتی در نقاشی، موسیقی، قطع کتاب ها و در طبیعت هم دیده می شود.
کلید واژه: عد گویا, عدد اعشاری, عدد پی, پارتنون, نسبت طلایی, عدد اول, هندسه,

درباره ی Zalzalak

Avatar of Zalzalak

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار