خانه / سلامت / آشنایی با طب سنتی / خاصیت دارویی و درمانی عرق مخلصه

خاصیت دارویی و درمانی عرق مخلصه

 فواید مصرف عرق مخلصه چیست؟ عرق مخلصه چه خواصی دارد؟

 

فواید عرق مخلصه

 

 

داروسازان سنتى ایران ما را از آن جهت مخلصه نامیده اند كه معتقد بودند هركس بذر ما را بخورد، از سم حشرات حتى مار و عقرب خلاص شده و در امان خواهد بود. من انواع بسیار دارم كه بر حسب اماكن مختلف تغییر شكل مى دهم و تاكنون بیش از صد و بیست گونه از ما شناخته شده ، و به انواع گونه هاى مختلف ما گل كتانى ، دهان شیر، قلیحه ، گیانوروزى ، محاجم ، ایواح ، حباحب ، گشنیز كوهى ، بلبل شامى و تریاق كوهى مى گویند. به یك نوع ما در شیراز كار دیك گویند.

در كتب داروسازان جدید سخن از پادزهر بوده ما در میان نیست ، فقط ما را ملین ، مسهل و عرق آور و كمى مخدر مى دانند و علت این اختلاف عقیده براى آن است كه خاصیت ضد زهر افعى و سایر حشرات در تمام انواع ما یكسان نیست ، و مخصوصا در انواع خارجى ما خیلى كم است و بر عكس ‍ در یك نوع ما كه در شنزارهاى رمل مى روید و به آن تریاق كوهى مى گویند، فوق العاده زیاد است و هركس یك مثقال از برگ آن را بخورد، حتى از عوارض سم افعى خلاص مى شود. این بذر یكى از اقلام مهم تریاق كبیر است كه بهترین نوع آن در ماسه هاى اطراف شبانكاره كه از توابع بوشهر مى باشد به عمل مى آید و در جاهاى دیگر كمتر دیده شده است .

فواید دارویی عرق مخلصه

  • عرق مخلصه طبیعت گرم دارد.

عرق مخلصه دارای خواص زیر است:

 

  • ملین
  • مقوی
  • دفع سموم
  • ضد قلنج
  • پادزهر قوی
  • مفید برای ناراحتی کمر
  • مفاصل عضلانی
  • تقویت معده.

 

عرق مخلصه را بعد از هر غذا یک فنجان در یک لیوان آب میل نمائید.
مامخلصه ها، همه در خانواده گل میمون قرار داریم ، یك نوع ما كه در بلوچستان روییده ، و حباحب و جوزار ماتیوس نامیده مى شود، و براى رفع بیماریهاى پوستى تجویز مى شود و از تحریكات جلدى مى كاهد و ضماد آن براى بواسیر مفید است . نوع دیگر ما كه در شمال ایران ، اطراف تهران ، كرج ، خراسان و اصفحان مى روید و برگهایى تیر و كمانى به رنگ سبز دارد، و به اعراب لبلاب – احرش والاطینى گویند، داراى اثر مسهلى و ضد رقت خون است و جراحات را، ضماد آن التیام مى دهد. گل كتانى كه برگهاى آن شبیه به گیاه كتاه است .

در اواسط بهار مى روید و در اواسط تابستان گل مى دهد، و گل آن صورتى و یا كمى آبى است و آن را به عنوان یك گیاه زینتى مى كارند و به آن گل كتانى ، كتان و حشى و مكنسه گویند و گل كتانى چنگ كه به عنوان یك گل زینتى در گلخانه هاى تهران به عمل مى آید.زادگاه اولیه آن سیبرى است و به همین جهت است كه آن را گل كتانى سیبرى گویند. عربى آن حشیشة الشقوق و تركى آن زبل اوتى است .
خوردن بذر ما جهت رفع قولنج ، تقویت معده ، كبد و اعصاب و رفع درد مفاصل و درد پشت تجویز مى شود. به عنوان پادزه.

 

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار