خانه / تاریخی / زندگی نامه بزرگان / حکمت هایی ناب از امام جواد علیه السلام

حکمت هایی ناب از امام جواد علیه السلام

حکمت هایی ناب از امام جواد علیه السلام

 نتیجه تصویری برای تصاویر ولادت امام جواد
  کشکول حکمت، ص۲۴۲

عبدالعظیم حسنی نقل می کند که به امام جواد عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! حدیثی از پدرانت برایم بفرما. فرمود: پدرم از پدرشان نقل فرمود که امیرمؤمنان فرمود: مردم پیوسته در خیرند تا وقتی که گوناگون و متفاوتند؛ امّا اگر برابر گردند، هلاک و تباه می شوند.

عرض کردم: یابن رسول اللَّه! باز بفرما. فرمود: پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: اگر باطنتان بر ملا می شد، یکدیگر را دفن نمی کردید!

عرض کردم: باز بفرما. فرمود: پدرم از پدرانش نقل کرده که امیرمؤمنان فرمود: دل مردم را نمی توانید با بخشش مال و منالتان به دست آورید؛ امّا با گشاده رویی و خوش برخوردی می توانید.

عرض کردم: بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرده که امیرمؤمنان فرمود: هر که از زمانه عیب و ایراد گیرد [اما به اصلاح خود نپردازد]، ملامتش به درازا می کشد.

عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! بیفزا. فرمود: پدرم از پدرانش نقل کرده که امیرمؤمنان فرمود: همنشینی با اشرار، بدگمانی به خوبان را در پی دارد.

عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! بیفزا. فرمود: پدرم از پدرانش نقل کرده که امیرمؤمنان فرمود: دشمن بودن با بندگان خدا، زاد و توشه بدی در روز قیامت است.

عرض کردم: بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: شخصیت آدمی زیر زبانش پنهان است (تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد).

تقاضا کردم بیفزا. فرمود: پدرم از پدرانش از امیرمؤمنان نقل کرد: تدبیر پیش از هر کاری، تو را از پشیمانی ایمن می کند.

درخواست کردم بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: هر که به زمانه اطمینان کند، ضربه و زمین می خورد. عرض کردم که بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: هر که خودرأی باشد، خود را به خطر افکنده است.

عرض کردم که بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: شمار اندک افراد خانواده، یکی از دو عامل راحتی و آسایش است.

عرض کردم که بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: هر که گرفتار عُجْب (خودپسندی) شود، هلاک و تباه می گردد.

عرض کردم که بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: هر که به پاداش آخرت یقین و باور دارد، آسوده خاطر می بخشد.

عرض کردم که بیفزا. فرمود که پدرم از پدرانش نقل کرد که امیرمؤمنان فرمود: هر که به سلامت زیردستش خشنود شود، از بالادست سالم می ماند.

عبدالعظیم گفت: دیگر کافی است.[۱]

پی نوشت:

[۱] تاريخ بغداد، ج ۱۴، ص ۲۰۲؛ تاريخ مدينة دمشق، ج ۶۴، ص ۷۱ (با اندكى اختلاف)

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

حضرت جواد (ع) ازنگاه علی بن موسی الرضا (ع)

حضرت جواد (ع) ازنگاه علی بن موسی الرضا (ع) درآمد حادثه ای در شامگاه ولادت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار