خانه / گردشگری / مکان های تاریخی تفریحی ایران / جزیره شتور (شیدور) بندرعباس

جزیره شتور (شیدور) بندرعباس

جزیره شتور (شیدور) بندرعباس

۱۶۹۳۳۵_orig

یکی از جزایر خلیج فارس جزیره شتور می باشد این جزیره با نام جزیره شیدور نیز شناخته می شود این جزیره زیبا نسب به جزایر کیش و قشم بسیار ناشناخته می باشد و به همین دلیل منطقه بسیار مناسبی برای گردشگری می باشد.این جزیره دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی بسیاری است که شما عزیزان می توانید با سفر به آن از دیدن این جاذبه ها لذت ببرید و همچنین از نخستین افرادی باشید که به این جزیره سفر می کنند.

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264726 E532606 قرار گرفته است. جزیره شتور در فاصلۀ حدود۵/۱کیلومتری جنوب شرقی جزیرۀ لاوان قرار دارد. طول جزیره ۷/۱کیلومتر و عرض آن ۸۰۰متر است. جزیرۀ،شتور غیر مسکونی است و هیچ گونه فعالیتی درآن دیده نمی‌شود . این جزیره از با ارزش ترین پناه‌گاه‌های حیات وحش(پرندگان، لاک‌پشت های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها )در خلیج‌فارس است و جزءِ مناطق حفاظظت شدۀ کشور می‌باشد . جزیرهٔ شیدور یا شتور یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. جزیره شتور یا شیدور به تعداد زیاد مار سمی سیاهرنگ و کوچک معروف است که معمولا زیر شن مخفی میشوند. به این جزیره “جزیره ماران” نیز گفته میشود. شاید غیر مسکونی بودن این جزیره به دلیل حضور این مارها باشد. شتور در فاصله حدود یکونیم کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان قرار گرفته و از پناهگاههای مهم حیات وحش و منطقه طبیعی حفاظت شدهاست که از سال ۱۳۶۶ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفتهاست.

پرندگان

پرندگان موجود آن شامل چهار گونه پرستوی دیایی است که در جزیره تولید مثل میکنند . در این جزیرهرتعداد زیادی مار سمی ساه رنگ و کوچک که معمولاً‌زیر شن مخفی می شوند مشاها-ده شده ا ست و به همین جهت به جزیره ماران نیز معروف است . همچنین لاک پشتهای دریایی در سواحل آن تخم گذاری میکنند . صیادان و بومیان جزایر اطراف در هنگام طوفانی بودن دریا و همچنینی برای جمع آوری لاک پشت ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت میکنند . شتور با این که مساحت بسیار کمی دارد از مهمترین و بارزش ترین زیستگاههای پرندگان و لاک پشت های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است . تحقیقات و پژوهشهای علمی در خصوص حیات وحش جزیره ،‌جانوارن مختلفی از جمله پرستوی دریایی پشت دودی ،‌پرستوی درییایی تیره ،‌پرستوی دریایی کاکلی کوچک ، بالان گلوسیاه ،‌اگرت ساحلی ،‌چکاوک کاکلی ، عقاب ماهیگیر ،‌سلیم شنی ،‌حواصیل ساحلی ،‌جوتصیل ارغوانی ،‌لاک پشتهای دیایی ،‌لاک پشت سرخ و سبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسائی قرارداده است .

موقعیت جغرافیایی

این اثر با ۲۹۶۵۲۰۴ تا ۲۹۶۶۱۶۷ عرض جغرافیایی و ۷۳۸۸۴۸ تا ۷۴۰۶۳۸ طول جغرافیایی در زون۳۹ در شرق جزیره لاوان و درغرب استان هرمزگان واقع گردیده است.یکی از جزایر ایرانی در خلیج فارس است.این جزیره غیرمسکونی است و از توابع شهرستان ابوموسی استان هرمزگان به شمار می‌آید. این جزیره از با ارزش ترین و مهم ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده کشور می‌باشد.

ویژگیهای منطقه

این منطقه که جزو رامسر سایتها میباشد منطقه ای است جزیره ای با سواحلی مرجانی. . از گونه های مهم گیاهی میتوان از اسفناج کوهی؛ ریش بز؛ کام تیغ؛ و سیاه شور و از گونه های مهم جانوری میتوان از انواع کاکایی؛ پرستو؛ حواصیل؛ چکاوک و انواع لاکپشت نام برد.

جنس این جزیره از آبسنگهای مرجانی است و این جزیره تنها آبسنگ مرجانی حفاظت شده کشور به شمار می‌رود که در فهرست مهمترین آبسنگهای « iucn » نیز به ثبت رسیده است، که در عمق ۲ تا ۳ متری و گاهی تا فاصله چندین متر از ساحل جزیره مرجانها قابل رویت هستند.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی جزیره از نظر تنوع فقیر ولی از نظر تراکم غنی است. پوشش گیاهی سواحل کم‌پشت و تنک بوده و در مناطق مرکزی متراکم‌تر است بیشتر گونه‌های منطقه از انواع شورپسند و شن‌دوست می‌باشند این گونه‌ها عمدتاً از جنس‌های زیر هستند:

salvadora , atriplex , sueda , ephedra , aeluropus , sensio , cyperus , heliotropium , erodium , cistanche

جوامع گیاهی جزیره در بخش گودالی وسط جزیره بسیار متراکم می باشدکه بیشتر از جنس sueda و atriplex بوده که ارتفاع جامعه گیاهی جزیره حداکثر به ۶۰ سانتی متر می رسد و در برخی نقاط جزیره تراکم پوشش گیاهی به ۱۰۰% نیز  می رسد .

این منطقه از مهم ترین وباارزش ترین زیستگاه های پرندگان و لاک پشت های دریا یی در خلیج فارس و دریای عمان است. تحقیقات و پژوهش های علمی در خصوص حیات وحش جزیره، جانوران مختلفی از جمله پرستوی دریا یی ،پشت دودی، پرستوی دریایی تیره، پرستوی دریا یی کاکلی کوچک ، بالان گلو سیاه ،اگرت ساحلی، چکا وک کاکلی، عقاب ماهیگیر، سلیم شنی،حواصیل ساحلی، حواصیل ارغوانی، لاک پشت های دریا یی، لاک پشت سرخ وسبز و عقابی و چرمی را مورد بررسی و شناسایی قرار داده است.بازدید از این جزیره همراه با راهنمایان آشنای محیط زیست و مجوزهای لازم امکان پذیر است.

۸۵۵۵۹۲۲۹۶۱_f04a89b556_c

۱۶۹۳۳۴_orig

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار