خانه / مقالات / معماری / پایان نامه / جاهای دیدنی کاشان با عکس

جاهای دیدنی کاشان با عکس

جاهای دیدنی کاشان با عکس

جاهای دیدنی کاشان

کاشان، شهر روشنی و گل ایران است و پر از خانه‌های تاریخی که تابستان‌ها همین که در آنها راه می‌روی، نسیم خنکی در اتاق‌ها و دالان‌هایش می‌پیچد و برای لحظاتی از آن‌همه گرما فارغت می‌کند. دیدنی های کاشان کم نیست و همه‌شان با فاصله کمی از هم قرار گرفته، بنابراین در سفری حتی دو سه روزه می‌شود لذت راه رفتن در بیشترشان را تجربه کرد.

 بازار سنتی کاشان؛ جایی برای خرید سوغات

بازار سنتی کاشان

یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی‌اش است. این بازار دیدنی از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه پیدا می‌کند و بناهای تاریخی زیادی را در خودش جای داده که از جمله آنها مسجد میدان میر عماد، کاروانسرای میر پنج، زغالی ها، غفار پور، رباط، بروجردی ها، نراقی ها، تیمچه معروف امین الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش دوزها، مسجد بالا بازار، مسجد طمقاچی ها. هر کدام از قسمت‌های بازار نیز محل فعالیت صنفی خاص است. در یکی از قسمت‌هایش مسگرها و کفش دوزها و رنگرزها فعالیت می‌کنند و از ده ها سال پیش پیشه شان را تا به امروز سرپا نگه داشته‌اند و در بخش دیگری زرگرها، بزازها و خیاط ها. از بازار کاشان می‌توان مهمترین و مرغوب ترین سوغات کاشان مثل انواع شیرینی و عرقیجات را هم خرید.

حمام و باغ فین کاشان؛ از دیدنی‌های تاریخی کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و درکنار چشمه سلیمانیه قرار دارد و نسبت به بقیه شهر دارای هوای مطبوع تر و خنک‌تری است. محوطه پر دارو درخت باغ و شلوغی آن و سایه درختان سربه فلک کشیده خیابان امیرکبیر ، این منطقه را به تافته جدا بافته‌ای از شهر تبدیل کرده است. وجود آب و درخت در کنار بنای باشکوه باغ، زیبایی خاصی به آن بخشیده که همینکه در حیاطش راه بروی از آنهمه رخوت و سکونی که در آن حاکم است، به وجد می‌آیی. باغ فین کاشان ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ اصله درخت چنار دارد، درختانی که از عمر هر کدام بیشتر از۱۰۰ تا ۴۷۰ سال می‌گذرد. باغ فین بناهایی مثل حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه نشین هم دارد که بعد از صفویه به آن اضافه شده‌اند و به همه اینها حمام فین را هم در قسمت جنوبی باغ باید اضافه کرد، جایی که میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه در خلوتش به قتل رسید و به همین دلیل به یکی از تماشایی ترین حمام‌های ایران بدل شد.

خانه بروجردی‌ ها؛ از جذاب‌ترین جاهای دیدنی کاشان

خانه بروجردی ها

کاشان، شهر خانه های تاریخی است و خانه بروجردی ها یکی از زیباترین این خانه‌ها. خانه بروجردی ها در دوره قاجار ساخته شده و چون صاحب خانه مشغول داد و ستد کالا از بروجرد بوده، خانه به خانه بروجردی ها شهرت پیدا کرده. خانه‌ای که با وجود بادگیرهای قرینه هلالی شکل بر بامش و کلاه فرنگی آن یکی از قشنگ‎ترین بناهای موجود در کاشان است. بروجردی ها، دو حیاط اندرونی و بیرونی ، یک هشتی، راهرو، حیاط تابستان نشین و زمستان نشین، آشپزخانه، حیاط های سرپوشیده و زیرزمینی بزرگ دارد. تابستان‌ها و در گرمای طاقت فرسا، هوای خنک از بادگیرهای پشت بام به زیرزمین می‌رود و در آن جریان پیدا می‌کند. جایی که زمانی محل زندگی اعیان بوده و حالا هر مسافری از هر شهری می‌تواند پای در آن بگذارد و با دیوارهای منقش به نقاشی رنگ و روغن و آبرنگش عکس بگیرد. برای رفتن به خانه بروجردی ها باید راه محله سلطان امیراحمد درخیابان علوی کاشان را در پیش گرفت.

 خانه طباطبایی ها؛ حیاط و معماری‌ای دل‌انگیز

خانه طباطبایی ها

طباطبایی ها یکی از قشنگ‌ترین خانه های تاریخی کاشان است. طباطبایی ها با حیاط دل انگیز و حوض بزرگش آدم را مجذوب خود می‌کند. خانه را که در محله سلطان امیراحمد واقع شده مرحوم سیدجعفر طباطبایی، از تجار معروف فرش کاشان در سال ۱۲۵۰ هجری ساخته و شامل اندورنی و بیرونی و قسمت مربوط به خدمه است. اتاق شاه نشین با پنجره‌های مشبک رنگی، آیینه کاری و گچبری‌ها از زیباترین قسمت‌های خانه است و  اختلاف ارتفاع ۸ تا ۱۰ متر با سطح کوچه باعث شده نسیم خنکی که از سطح حوض حیاط مرکزی وارد زیرزمین می‌شود، به خصوص در فصل تابستان ۱۵ تا ۲۰ درجه اختلاف دما بین زیرزمین و بیرون ایجاد کند. خانه طباطبایی ها ۴۷۰۰ متر است و با ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات یکی از بی‌نظیرترین بناهای کاشان به شمار می‌رود.

خانه عامری ها؛ خانه‌ای با بلندترین بادگیر شهر

خانه عامری ها

خانه عامری ها که این روزها علاوه بر جاذبه گردشگری، یکی از بهترین هتل های سنتی کاشان نیز است، خانه تاریخی بزرگی است و علاوه برآن بلندترین بادگیر را بین خانه‌های این شهر دارد. عامری ها در دوران قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری به عنوان محل سکونت فامیلی ساخته و بعدها بناهای دیگری هم به آن اضافه شده. این خانه ۸۵ اتاق و چندین حیاط دارد و گچ بری‌ها، مقرنس کاری و منبت کاری‌ها از آن بنایی با معماری خیره کننده ساخته است. خانه‌ای که در تمام حیاط هایش اصل تقارن در ضلع شمالی، جنوبی، شرقی و غربی به چشم می‌خورد. عامری ها در شمال محله سلطان میراحمد، در خیابان علوی و کنار حمام سلطان میراحمد واقع شده. اگر به آن رفتید غذا خوردن در تالار آیینه سرای عامری ها را از دست ندهید.

حمام میراحمد؛ از جاهای دیدنی و تاریخی کاشان

حمام سلطان امیراحمد

حمام تاریخی سلطان امیراحمد که در محله سلطان امیراحمد در خیابان علوی کاشان قرار گرفته، یکی از قشنگ ترین حمام‌های ایران است.  قدمت حمام سلطان امیراحمد که به خاطر مجاورت با امامزاده سلطان امیر احمد به این نام مشهور شده، به دوره سلجوقیه برمی‌گردد و بنای فعلی آن بازمانده از دوره قاجار است. حمام میراحمد دو حمام کوچک و بزرگ دارد که اهل محل معمولا آخر هفته‌ها به آن می‌رفتند و استحمام می‌کردند. یکی از ویژگی‌های حمام میراحمد، آهک بری و گچ بری‌هایی ست که  ۱۷ لایه مرمتی دارد. بام حمام، یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران است که روی هر گنبد، شیشه‌های عدسی محدب قرار گرفته، شیشه‌هایی که علاوه بر تامین نور قسمت‌های مختلف حمام، مانع دید به داخل بوده است.

خانه عباسیان؛ حیاطی باصفا و سرسبز

خانه عباسیان

به عقیده بسیاری، خانه عباسیان زینت خیابان علوی و کوی سلطان میراحمد کاشان است.  خانه‌ای که برخلاف رنگ خاکستری و کویری کاشان، باصفا و پردارو درخت است. خانه عباسیان ۵ حیاط دارد و سبک معماری اش گودال باغچه است، به این معنی که بنا پایین‌تر از سطح کوچه ساخته شده تا هم دسترسی به آب قنات راحتر شود و هم خاصیت عایقی مصالح، خانه را از گرما و سرما حفظ کند. صد سال پیش هر کدام از ورثه سهم خود را می‌فروشند و تاجر فرش معروفی به اسم عباسیان حیاط بیرونی خانه را هزار تومان می‌خرد و از آن زمان به بعد نامش روی خانه می‌ماند. خانه عباسیان که اوج هنر معماری و گچ بری را در اتاق هایش می‌توان دید نامزد دریافت جایزه زیباترین و ارزشمندترین بنای مسکونی ایران شده، خانه‌ای که سریال‌هایی مثل خانه‌ای در تاریکی، مسافر ری و ملاصدرا نیز در آن ساخته شده.

مسجد آقا بزرگ؛ مسجدی با شکوه از دوران قاجار

مسجد آقابزرگ

مسجد آقابزرگ کاشان یا همان مسجد و مدرسه آقابزرگ یکی از باشکوه ترین مساجد دوره قاجار در خیابان فاضل نراقی کاشان قرار گرفته. مسجد آقابزرگ در طول هشت سال و بین سال‌های ۱۲۵۸ تا ۱۲۶۵ ساخته شده و گنبد آن جزو بزرگترین گنبدهای آجری است.  تزئینات بکار رفته در مسجد آقا بزرگ عبارتد از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی. مسجدی که به سبک مدارس چهارباغ و صدر اصفهان است و دیدنش را در سفر به کاشان نباید از دست داد.

 مقاله و دانشنامه ای  هنر های بومی کاشان ارائه می شود

مردم در هر مکان، شهر، روستا و یا کشور دارای آداب و رسوم مربوط به خود می باشند که به این آداب و رسوم  فرهنگ می گویند و این فرهنگ نیز باید به نسل جوان آموزش داده شود تا از کم رنگ شدن یا فراموشی آن جلو گیری گردد. برای حفظ این ارزش ها نیاز به یک مکان جهت آموزش داریم که به آن فرهنگسرا  می گویند.

در عین حال با تفاسیر گفته شده فوق در شهرستان مورد نظر اینجانب، «کاشمر»، مردم دارای فرهنگ خاص خود می باشند که برای آموزش نسل جوان و حفظ این ارزشها نیاز به فرهنگسرا می باشد.

 شهرستان کاشمر دارای قدمتی کهن می باشد که این شهر به نام ترشیز کهن معروف است، لذا مردم این شهر دارای فرهنگ اصیل و متنوع می باشند که عبارتند از :

الف): هنر های نمایشی (تعزیه)

ب): هنر های دستی ( قالی بافی، سفال گری، تزئینات چوبی، موسیقی و لهجه مخصوص می باشند.)

که در حال فراموشی هستند و نیاز مبرم می باشد که این هنر ها آموزش داده شوند و مانع از فراموش شدن آنها شویم.

  1. حفظ فرهنگ و ارزشهای مردم شهرستان کاشمر
  2.  آشنایی مردم با هنر و هنرمندان و بالا بردن سطح دانش و اطلاعات مردم از هنری در این زمینه
  3.  ارائه خدمات گردشگری (فضای تفریحی)
  4.  پیوند دادن گذشته و آینده
  5.  ایجاد ارتباطات اجتماعی مناسب برای اقشار مختلف

جهت مشاهده دانشنامه اینجا کلیک کنید.

 

درباره ی Zalzalak

Avatar of Zalzalak

همچنین ببینید

اصول و ضوابط طراحی فرهنگسرا

اصول و ضوابط طراحی فرهنگسرا تعریف: فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار