خانه / اخبار / سیاسی / تانک های درگیر در جنگ سوریه

تانک های درگیر در جنگ سوریه

تانک های درگیر در جنگ سوریه

امروزه حتی در حال شنیدن بکارگیری توپ های لیزری و ارتش های رباتیک در جنگ های آینده هستیم. با این حال در طول تاریخ بشریت، بروز جنگ ها یکی از عوامل اصلی توسعه فناوری بوده است.

س تانک های درگیر در جنگ سوریه

بسیاری پیش بینی می کنند که با ورود تجهیزات امروزی به میدان جنگ، ماهیت راهبردی آن تغییر می کند. امروزه حتی در حال شنیدن بکارگیری توپ های لیزری و ارتش های رباتیک در جنگ های آینده هستیم. با این حال در طول تاریخ بشریت، بروز جنگ ها یکی از عوامل اصلی توسعه فناوری بوده است.

لذا در نبردهای واقعی که اکنون در عراق و سوریه در جریان است، ما تنها شاهد بکارگیری آن دسته از تجهیزات قدیمی هستیم که سالها مورد آزمون قرار گرفته اند.
تانک ها، هنوز هم نقش بسزایی را در میادین جنگ ایفا می کنند. اگر ما به تانک های درگیر در جنگ سوریه توجه کنیم، متوجه می شویم که همه آنها در دوره اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده اند. با توجه به اینکه طراحی و تولید آنها متعلق به سال های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ است، اما سادگی و اطمینان در استفاده از آنها، هنوز هم می تواند قابلیت رزمی خود را به رخ حریفان بکشند.
قدیمی ترین تانک مورد استفاده در سوریه، “تی — ۵۵” است. این تانک در زمان اتحاد شوروی طی سال های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۹، در خط تولید قرار گرفت و توانست ویژگی ممتاز خود را به اثبات برساند. تاریخچه تولید این تانک به سال ۱۹۴۶ باز می گردد، زمانی که پس از پایان جنگ جهانی دوم، تانک های “تی — ۵۴” جایگزین تانک های افسانه ای “تی — ۳۴” شدند. تانک های جدید دارای موتوری قوی و توپ ۱۰۰ میلی متری بودند.

اما در شرایط بالا گرفتن “جنگ سرد” بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا، طراحان و دست اندرکاران نظامی کشور به این نتیجه رسیدند که اگر “جنگ سرد” تبدیل به جنگ تمام عیار شود، با توجه به اینکه در آن دوره هم اتحاد شوروی و هم آمریکا به فناوری تولید تسلیحات هسته ای دست یافته بودند، نزاع آنها می توانست ماهیت اتمی پیدا کند. لذا برای شرکت در چنین جنگی، تانک ها باید از پوشش حفاظتی ویژه ای برخوردار می شدند. به همین دلیل در سال ۱۹۵۷، مقدمات فعالیت بر روی تانک جدید آغاز گردید.

تنها پس از یک سال تانک “تی — ۵۵” به خدمت نیروهای مسلح شوروی درآمد. این تانک به توپ ۱۰۰ میلی متری و موتور ۵۸۰ اسب بخاری که در آن زمان از قوی ترین ها بود، مجهز گردید. تعداد خدمه ۴ نفر و وزن آن نزدیک به ۳۶ تن بود. اصلی ترین امتیاز “تی — ۵۵″، وجود مجموعه یکپارچه حفاظت فعال و سیستم دفاع ضد اتمی بود که حتی در صورت بروز انفجار هسته ای، توان رزمی خود را از دست نمی داد.

این سیستم همچنین دارای تهویه صافِش (فیلتراسیون) ویژه ای بود که نفوذ ناپذیری بدنه و برجک تانک، و تزریق هوای تصفیه شده به خدمه را تامین کرده و با داشتن پمپ های گریز از مرکز (سانتریفوژ)، از ورود غبار و دیگر عناصر رادیواکتیوی به داخل تانک، جلوگیری می کرد.
طراحی و سازه تانک “تی — ۵۵” به قدری قابل اطمینان بود که تولید آن بیش از ۲۰ سال، از ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۹ به طول انجامید و به بسیاری از کشورهای جهان از جمله سوریه، صادر گردید. در طول سال های تولید، بیش از ۲۳ هزار دستگاه از این تانک ساخته شد.

علی رغم درجه اطمینان بالا و طراحی مناسب “تی — ۵۵″، در اواسط سال های ۱۹۵۰ میلادی، برخی از پارامترهای این تانک نسبت به همتایان آمریکایی و اروپایی خود، افت کرد. آنها مرتبط با حجم تسلیحات و پوشش زرهی تانک بود. بنابراین طراحان روس شروع به ساخت تانکی کردند که پاسخگوی شرایط آن زمان باشد. تانک جدید نام “تی — ۶۲” را به خود گرفت و از سال ۱۹۶۱ وارد نیروهای مسلح شوروی گردید.

لازم به توضیح است که تفاوت تانک جدید نسبت به تانک “تی — ۵۵″، بکارگیری توپ جدید بدون خانِ ۱۱۵ میلی متری و همچنین بهتر شدن پوشش زرهی آن بود. تعداد خدمه ۴ نفر و وزن آن به ۳۷ تن می رسید. سیستم حفاظتی و دفاع ضد اتمی آن نیز حفظ گردید. با اینکه “تی — ۶۲” بهینه شده تانک “تی — ۵۵” است اما قابلیت های رزمی آن نسبت به سلف خود، به مراتب پایین تر بود. بنابراین تولید آن در سال ۱۹۷۵ متوقف گردید. با این حال بیش از ۲۰ هزار دستگاه از این نوع تانک تولید و به بسیاری از کشورهای جهان صادر گردید.

قابل توجه ترین تانک در میان تانک های موجود در جنگ سوریه، تانک های معروف “تی — ۷۲” است. در حال حاضر این تانکِ مطمئن و بی درد سر، در اکثر درگیری ها در سراسر جهان، مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی “تی — ۷۲” در اواخر سال های ۱۹۶۰ شروع گردید. این تانک در ۷ اوت ۱۹۷۳ وارد واحدهای زرهی ارتش شوروی گردید. “تی — ۷۲” مجهز به توپ قدرتمند ۱۲۵ میلی متری و موتور ۷۸۰ اسب بخاری شد.

با داشتن بهترین امکانات زرهی، وزن آن نسبتا کم بود (۴۱ تن). مطلوبیت و اطمینان این تانک به اندازه ای بود که هر کشوری خواهان در اختیار گرفتن آن در نیروهای مسلح خود بود. “تی — ۷۲” به غیر از شوروی به ۱۰ کشور از جمله هند، عراق، لهستان، چک واسلواکی صادر و در یوگوسلاوی تحت لیسانس تولید می شد. یکی از اصلی ترین تانک های چین، “تایپ ۹۹” است که بر اساس تانک “تی —۷۲″ ساخته شده است. در مجموع بیش از ۳۰ هزار دستگاه ” تی — ۷۲″ در طول زمان تولید آنها از درب کارخانجات دفاعی خارج شده است که سوریه نیز از داشتن آنها بی نصیب نمانده و تا آغاز درگیری ها و بروز جنگ داخلی، تعداد آنها به ۱۵۰۰ دستگاه می رسید.

سازه و طراحی “تی — ۷۲” بگونه ای است که از قبل، پتانسیل هرگونه بهینه سازی، پیش بینی شده است. به همین دلیل، با اینکه تولید آنها در سال ۱۹۹۲ به پایان رسیده است اما در بسیاری از کشورها حتی تا به امروز شاهد انجام تغییرات بر روی آنها هستیم. این تانک ها با کمترین هزینه می تواند بهینه و نوسازی شوند و در نتیجه با تانک های جدید گران قیمت غربی، رقابت کنند.
هر سه مدل تانک فوق الذکر که تولید آنها ده ها سال پیش متوقف شده است، هم اکنون بین طرفین درگیر در سوریه مورد استفاده قرار می گیرند و به نظر می رسد که این “کهنه سربازانِ” آزمون دیده در طول زمان، هنور هم می توانند همگان را به تعجب وا دارند.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم

طعنه غیرمستقیم مردم به سلفی نمایندگان با موگرینی + فیلم گویا احساس مردم در برابر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار