برنامه-چین-برای-پرتاب-ماهواره-با-آنتونوف

ایسنا/چین قصد دارد تا با طراحی مجدد هواپیمای “آنتونوف An-225” از آن برای پرتاب ماهواره استفاده کند.

به نقل از دیلی‌میل، هواپیمای آنتونوف بزرگترین و سنگین‌ترین هواپیمای جهان است و با امضای قرارداد بین شرکت تولیدکننده این هواپیما با شرکت صنعت هوافضای چین(AICC) قرار است نمونه‌ای متفاوت از آن برای ارسال ماهواره به مدار زمین طراحی شود.

ژانگ یوشنگ رییس شرکت هوافضای چین گفت: ایده استفاده از آنتونوف از سال ۲۰۰۹ مطرح شده بود و در سال ۲۰۱۱ به اطلاع شرکت تولیدکننده این هواپیما رسید.

وی افزود: قرار است ماهواره بر روی این هواپیما قرار بگیرد و از ارتفاع ۱۲ کیلومتری سطح زمین به فضا پرتاب شود و در صورتی که این پرتاب‌ با موفقیت انجام شود در هزینه‌های پرتاب صرفه‌جویی قابل توجهی می‌شود.

هواپیمای آنتونوف ۸۴ متر طول دارد و فاصله دو بال آن از هم ۸۸ متر است.

این هواپیما توانایی حمل بار را تا بیش از ۱۸۹٫۵ تن دارد و بدون بار می‌تواند ۱۸ ساعت پرواز مداوم و بدون نیاز به سوخت‌گیری داشته باشد. این هواپیما از جمله ناوگان‌های پرخرج محسوب می‌شود و هر ساعت پرواز آن ۳۰ هزار دلار هزینه دارد.

در حال حاضر چین قصد دارد تا با اعمال تغییراتی در این هواپیما قابلیت‌های مورد نظر خود برای پرتاب ماهواره با استفاده از آن را ایجاد کند. عملیاتی که ارزش آن بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار است.

از هواپیمای آنتونوف در شوروی سابق برای پرتاب ماهواره‌هایی با وزن ۱۰۵ تن استفاده می‌شد که پس از فروپاشی این کشور، آنتونوف نیز بازنشسته شد تا اینکه در سال ۲۰۱۳ روسیه از بازگشت آن خبر داد.

در تصویر زیر تفاوت ساختاری هواپیمای آنتونوف با چند هواپیمای معروف از جمله نمونه‌های بوئینگ و ایرباس را مشاهده می‌کنید.