خانه / مقالات / آموزش علمی / بازی ریاضی، برای کودکان

بازی ریاضی، برای کودکان

 

از حدود دو سالگی کودک شما از نظر رشدی آماده ی فهمیدن ارتباط یک به یک، بین اعداد و اشیا است. و برای مثال، می داند که دو بیشتر از یک است. برای کمک کردن به کودک خود در فهم درست از مفاهیم اولیه ریاضی می توانید از این راه ها استفاده کنید:
۱) با هم بشمارید
شمردن انگشتان دست و پا از یک تا ده . به ویژه هنگامی مفرح است که با شعرهای کودکانه همراه شود. مثل: یک و دو و سه، زنگ مدرسه…
۲) اشیا را طبقه بندی کنید
به کودکان خود کمک کنید که چیزها را دردسته بندی های مشابه قرار دهند . این کار به آن ها در درکشان از گروه و دسته بندی کمک کند. برای مثال، کودک خود را وادار کنید که ماشین های اسباب بازی اش را از هواپیماهای اسباب بازی اش جدا کند و سپس بشمارد در هر گروه چه تعدادی قرار دارد.
۳) چیدن میز را به او آموزش دهید.
قرار دادن یک بشقاب (ترجیحاً از نوع نشکن) برای یک نفر و دو فنجان برای دو نفر و… کمک می کند تا کودک نوپای شما مهارت های مهم ریاضی را یاد بگیرد.
۴) اشکال ریاضی را نام ببرید.
نام بردن اشکال برای فهم کودکتان از ریاضی ضروری است. بازی هایی در داخل و خارج از خانه برای پیدا کردن مربع ها و دایره ها انجام دهید، نشان دهید که چگونه مثلث ها می توانند با هم جور شوند تا یک مربع بسازند.
۵) ارتباطات فضایی را آموزش دهید.
بازی هایی را که نیاز دارد کودک شما مفهوم دور و نزدیک یا بالا و پایین را بداند، انجام دهید. اجازه دهید یادگیری مفاهیمی مانند حجم و مقدار را با پر کردن کاسه ها و فنجان ها با آب و شن و انتقال محتویات آن از یک ظرف به ظرف دیگر، تمرین کند.
۶) اندازه ها را مقایسه نمایید.
از کودک خود بخواهید تا خرس بزرگ و عروسک کوچک خود را پیدا کند. کامیون های اسباب بازی او را از بزرگ ترین تا کوچک ترین، در یک خط قرار دهید. بازی ای را انجام دهید که در آن کودک شما تا آن جا که می تواند بدن خود را کش و قوس دهد تا بزرگ شود و سپس چنبره زند تا خود را کوچک سازد.
۷) الگوها را آموزش دهید.
به کودکتان اجازه دهید که مکعب ها را با رنگ های متناوب یا الگوهای شکلی متفاوت مرتب کند.
۸) از کلمات مفاهیم ریاضی استفاده نمایید.
عباراتی که معنای مقدار می دهند مانند خیلی زیاد یا خیلی کم وقتی معنی پیدا می کنند که در مکالمات روزمره استفاده شوند.
کلید واژه: ریاضی, بازی ریاضی, آموزش بازی ریاضی, اشکال ریاضی, الگوها, الگوهای ریاضی, اعداد ریاضی, مفاهیم ریاضی, شمارش ریاضی

درباره ی Zalzalak

Avatar of Zalzalak

همچنین ببینید

سفر به زیر خط استوا همراه با ریاضیات

سفر به زیر خط استوا همراه با ریاضیات دکتر مجید میرزاوزیری؛ استاد دانشگاه فردوسی مشهد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار