آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد

بقعه خواجه مراد آرامگاهی در دامنه ارتفاعات رشته کوه بینالود در ۱۵ کیلومتری مشهد است که منسوب به هرثمه بن اعین معروف به خواجه مراد می باشد. در بعضی منابع از وی به عنوان یکی از سرداران مأمون یاد شده که در سفر امام رضا از مدینه تا توس همراه ایشان بوده و بعد از شهادت امام علیه مأمون افشاگری کرده و به همین دلیل کشته شده است و در برخی دیگر از منابع وی والی خراسان بوده که در زندان به دست فضل ابن سهل کشته شده.

آرامگاه خواجه مراد

تا مدتها بر سر مزار هرثمه بن اعین بنای خاصی نبوده و بعدها برای مدفن او بقعه ای بنا شده. اصل ابقعه، اتاق کوچک با مساحت ۴ در ۴٫۵ متر است. در اطراف این آرامگاه اتاق‌ هایى انفرادی و جداگانه براى سکونت زائران است که در ساخت و سازهای بعدی به این مکان اضافه شده است. ایوان بزرگى به ارتفاع ۵ متر در ضلع شمالی آرامگاه قرار دارد که با آیینه کاری و کاشی کاری تزین شده است. در دو طرف ایوان دو گلدسته کم ارتفاع کاشى‌ کارى شده نیز وجود دارد.

آرامگاه خواجه مراد

از آنجا که این  آرامگاه در دامنه ارتفاعات اطراف مشهد و کنار یک چشمه آب قرار گرفته، مکان بسیار مصفا و دلنشینی است که می توان از فراز کوه های مشرف بر آن چشم انداز وسیعی از دشت مشهد را نظاره کرد.

آرامگاه خواجه مراد

در ساخت و سازهای امروزی علاوه بر اتاقهای اقامت مسافران، جهت رفاه حال زائران و مسافران در اطراف آرامگاه رستوران، فضای اداری، پارکینگ و بازارچه فروش صنایع دستی نیز ایجاد شده است.

درباره ی mahnaz

Avatar of mahnaz

همچنین ببینید

آبشارهای شوشتر ( سیکاها )

آبشارهای شوشتر ( سیکاها ) آبشارهاي شوشتر(سيکاها) شوشتر در موقعیت جغرافیایی E4851 N3202 در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار