خانه / اخبار / اجتماعی / آخرین خبرها از ماجرای کشته شدن سعید کریمیان/ قاتلان سعید کریمیان با هواپیما گریخته اند؟

آخرین خبرها از ماجرای کشته شدن سعید کریمیان/ قاتلان سعید کریمیان با هواپیما گریخته اند؟

ترور سعید کریمیان,قاتل سعید کریمیان,علت قتل سعید کریمیان,سعید کریمیان چرا کشته شد؟,علت قتل سعید کریمیان, قتل سعید کریمیان, آخرین جزئیات قتل سعید کریمیان, شبکه جم, پلیس ترکیه,

سه روز از کشته شدن سعید کریمیان مدیر شبکه جم می گذرد. در این مدت پلیس ترکیه در حال بررسی علت قتل سعید کریمیان است. هنوز جز خودرویی سوخته در نزدیکی فرودگاه، اثری از قاتلان کریمیان نیست. پلیس ترکیه می گوید: ممکن است قاتلان سعید کریمیان با هواپیما گریخته باشند.

در پی ترور سعید کریمیان مدیر شبکه‌های ماهواره‌ای «جم تی وی» که بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح دیروز در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: درباره این حادثه از مجاری دیپلماتیک در حال بررسی و پیگیری هستیم و از دولت ترکیه خواسته‌ایم با توجه به اینکه چنین اتفاقی در مورد یک شهروند ایرانی پیش آمده موضوع را پیگیری کنند و هرچه زودتر نتیجه تحقیقات و بررسی‌های خود را به ما اعلام نمایند. بهرام قاسمی تأکید کرد: ما منتظر هستیم که از سوی دولت ترکیه اطلاعات بیشتری در این زمینه دریافت نماییم. ضمن اینکه سفارت ایران در آنکارا و بخش‌های مربوطه در وزارت امور خارجه در حال پیگیری واقعه هستند و منتظر دریافت جزئیات بیشتری پیرامون این اتفاق هستیم.
انعکاس جهانی ترور
ماجرای ترور سعید کریمیان مدیر و بنیانگذار شبکه‌های ماهواره‌ای «جم تی وی» و همکار کویتی‌اش که شنبه شب در شهر استانبول با رگبار گلوله دو مرد ناشناس کشته شدند بازتاب‌های گسترده‌ای در مطبوعات و شبکه‌های ماهواره‌ای جهان داشت. رسانه‌ها درباره این واقعه خونین جزئیات مختلفی را بیان کرده‌اند و درباره اهداف عاملان ترور و انگیزه طراحان نقشه قتل سعید کریمیان نیز فرضیه‌های گوناگونی مطرح است.
از سوی دیگر پلیس ترکیه همچنان در حال بررسی محل حمله به خودروی بنز حامل سعید کریمیان و همراهش و همچنین خودروی سوخته مهاجمان، نقابدار است.
خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، گزارش داده است که مهاجمان، خودروی خود را در منطقه کمربورغاز استانبول آتش زده‌اند و گریخته‌اند و آثاری از خود باقی نگذاردند. به گزارش این خبرگزاری کریمیان در محل حادثه کشته شده و همراهش در بیمارستان جان سپرده است.پلیس استانبول گفته: «خودروی سوخته مهاجمان» در نزدیکی فرودگاه استانبول رها شده است و کارآگاهان این احتمال را از نظر دور نمی‌کنند که ممکن است مهاجمان با هواپیما گریخته باشند. کنسول کویت در استانبول هم تأیید کرده که همراه سعید کریمیان، محمد متعب شلاحی، یک تاجر کویتی بوده است. طبق اعلام این کنسولگری، سه گلوله به شکم محمد متعب شلاحی اصابت کرده و او در بیمارستان جان باخته است، اما به سعید کریمیان ۲۷ گلوله اصابت کرده که در محل حمله کشته شده است. «شوکرو گنج»، شهردار منطره «ساری‌یر» نیز به رسانه‌ها گفته براساس تحقیقات اولیه «انگیزه مهاجمان مسائل مالی» بوده است. با این حال هنوز پلیس اطلاعات بیشتری درباره این حادثه منتشر نکرده است.به گزارش خبرنگاران مطبوعات ترکیه، سعید کریمیان فعالیت‌های رسانه‌ای خود را در مالزی، امریکا و انگلیس آغاز کرد و سپس شبکه تلویزیونی جم را بنیان گذاشت که تاکنون ۵۲ شبکه تلویزیونی این شبکه ماهواره‌ای در حال فعالیت است.
گفته شده وی که ۴۵ ساله بوده «شهروند بریتانیا» بوده است. ولی وزارت خارجه بریتانیا هنوز درباره وضعیت شهروندی یا اقامتی‌اش اظهارنظری نکرده است.
شبکه جم، در صفحه فیسبوک خود ویدئویی منتشر کرد که در آن سوءقصد به سعید کریمیان را «حمله تروریستی» خوانده است.سعید کریمیان، اسفند گذشته، به صورت غیابی در ایران به زندان محکوم شد. اتهام او «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شد. خانواده او به یک شبکه تلویزیونی در استانبول گفته‌اند که او «در سه ماه اخیر از طرف افرادی تهدید شده بود و قصد داشت به لندن برگردد.» اما مقام‌های امنیتی ترکیه تاکنون درباره «تهدید جانی» علیه کریمیان سخنی نگفته‌اند.
خبرگزاری رسمی ترکیه، نیز در گزارش خود از کشته شدن «دو تبعه ایرانی» در این ترور خبر داده بود اما برخی رسانه‌های دیگر و همچنین رسانه‌های کویت تأیید کرده‌اند همراه سعید کریمیان یک بازرگان کویتی و «شریک تجاری»اش بوده است.
همراه کویتی که بود؟
کنسول کویت هم تأیید کرد که همراه کریمیان، محمد متعب شلاحی شهروند کویت بوده است. رسانه‌های این کشور او را تاجر و مالکی مشهور خوانده‌اند. به گفته رسانه‌های کویت او به عنوان فردی «خیر» شناخته می‌شد و یکی از رهبران کلیدی قبیله «مطیر» کویت بوده است.
به گفته یکی از خبرنگاران این شخص نامزدی ناموفقی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ این کشور داشته است. او همان سال در کویت یک شبکه تلویزیونی کوچک به نام «العرب» تأسیس کرد.
علت اصلی قتل مدیر شبکه‌های «جم»
روزنامه گاردین هم در گزارشی ضمن تشریح تیراندازی به مدیر شبکه «جم» به چرایی این حادثه و مرگ سعید کریمیان پرداخت.در این گزارش ضمن بیان اینکه سعید کریمیان و همکارش شنبه شب در شهر استانبول ترکیه هدف تیراندازی افرادی ناشناس قرار گرفته‌اند آمده: دو قربانی، ایرانی‌الاصل هستند که سعید کریمیان تابعیت انگلیس و همکارش تابعیت کویتی داشت. «گاردین» با اشاره به بیانیه فیسبوکی شبکه تلویزیونی «GEM» درباره مرگ مدیر این شبکه که در آن هیچ اشاره‌ای به چگونگی و چرایی مرگ او نشده بود می‌افزاید: بنا به یافته‌های پلیس ترکیه و اظهارات شهردار استانبول اختلافات مالی عامل اصلی مرگ سعید کریمیان بوده است.نویسنده این گزارش درباره سعید کریمیان نوشته: سعید کریمیان بنیانگذار شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان «GEM TV» است که عمده برنامه‌های آن دوبله فیلم‌های خارجی به زبان فارسی و ساخت فیلم‌ها و سریال‌های زبان فارسی است.
این روزنامه نوشته: برخی از مقامات ایرانی راه‌اندازی این شبکه را در راستای «جنگ نرم» و برنامه‌های آن را برخلاف آموزه‌های اسلامی می‌دانند به طوری که دادگاه انقلاب اسلامی تهران سال گذشته سعید کریمیان را به جرم «فعالیت علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه آموزه‌های اسلامی» به صورت غیابی به ۶ سال زندان محکوم کرد.

درباره ی janati

Avatar of janati

همچنین ببینید

نحوه پیکربندی تنظیمات ثبت و تمدید دامنه در WHMCS

در این بخش از مجموعه آموزش های سیستم مدیریت هاستینگ whmcs ، چگونگی پیکربندی ماژول رجیسترار های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار